Babaannemiz 1934 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş – kendisine Bulgaristan vatandaşlığı almak istiyoruz

Yadigar E. tarafından talep edilen bilgi:

Soru: Babannemiz 1934 yılında Türkiye’ye göç etmiştir. Kendisi sağ ve yaşlı olduğu halde sağlığı yerinde. Kendisine vatandaşlık almak istiyoruz. Ankara devlet arşivlerinden göç belgesi ve arşiv kayıtlarını istedik. Bize gönderdiler. Yalnız evrakta memleketi Romanya olarak yazıyor. Tarihte o zamanlar Bulgaristan ve Romanya toprakları el değiştirmiş olduğundan dolayı o şekilde yazmaktadır. Şu anda bu topraklar Bulgaristana verilmiş. Size ekteki belgeleri gönderiyorum. İncelemenizi ve vatandaşlık işlemleri için görüşmek istiyorum. Ben üniversiteyi Bulgaristan’da okudum ve belgelerimi sürekli sizlere tercüme ettirdiğim için sizi tanıyorum. Babaannemin evrakını inceleyip bana dönebilir misiniz? Ne yapmamız gerektiği konusunda işlemlere başlamak istiyoruz sizlerle. Bilgileriniz rica eder iyi çalışmalar dileriz.

Sayın Yadigar E.

Verdiğiniz bilgiler ışığında ne yazık ki size yardımcı olаmayacağız. Sözkonusu topraklar Bulgaristan’dan Romanya’ya verildiğinden dolayı orada bulunan nüfus doğal olarak Romanya vatandaşı olmuştur. 1936 yılında Türkiye ile Romanya arasındaki anlaşmaya esasen  Türkiye’ye toplu göç gerçekleştirilmiştir. Netice itibariyle sözkonusu göçmenlerin vatandaşlık hakları Türkiye ve Romanya arasında düzenlenmiş olup vatandaşlık iade talepleri Bulgaristan yerine Romanya’ya yöneltilmelidir.

İyi günler dileriz.

14 Responses to Babaannemiz 1934 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş – kendisine Bulgaristan vatandaşlığı almak istiyoruz

 1. Deniz esen dedi ki:

  Mrb bizim babaannemiz 1922 totrakan dogumlu 1934 yılinda turkiyeye göç etmişler bununla ilgili bilgi verebilirmisiniz

 2. Özcan dedi ki:

  Babamın (e-devlet üzerinden alınan) nüfus kayıt örneğinde (merhum) annesinin doğum yeri (D.T. Rumi 24/09/1329, Miladi 07.10.1913) Bulgaristan olarak görülmektedir. Hangi yılda göç ettiğini bilmiyoruz. Vatandaşlık alabilir miyiz? Vatandaşlık almak için hangi evrak/işlem ile başlamalıyız? Teşekkürler…

 3. C.A. dedi ki:

  Babaannemler balkan harbinde bulgaristan dan mudanya ya göç etmek zorunda kalmışlar.Hatta elimde osmanlıca bulgar topraklarından 60 -70 tane tapu bulunmaktadır.Ben 2002 yılında bulgaristan da şirket kurdum 2 pasaport dolusu vize işlemim olmuştur. 2004 yılında T ürkiye deki işlerimin yoğun olması nedeniyle bir daha gidemedim. Mevcut şirketimi canlandırma imkanım var mı. O zamanlar 1 er yıllık süresiz oturma almıştım.Süresiz oturma izni almam mümkün mü. Bilgilendirmenizi rica ederim. Saygılarımla.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Şirketinizin vergi numarası ve benzer bilgilerini bildirmeniz durumunda gerekli araştırmayı yapıp size bilgi verebiliriz. Lütfen mesai saatler içerisine bizimle iletişime geçiniz.

 4. Melik Yazır dedi ki:

  Eşimin babası 1945 Bulgaristan zviştovda doğmuş daha sonra Babaannesi dedesi Bulgaristan da vefat edince 5 çocuğu ile birlikte Türkiye ye göçmen olarak gelmişler. Eşimin ailesinin tamamı Bulgaristan da doğmuş.Kayınpederim vefat etti eşim Bulgar vatandaşlığı alabilir mi ?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Sviştov şehrinde doğmuş olan kayınpederiniz için Vatandaşlık Tespit İşlemi yapılmalı.
   İşlem neticesinde alınan cevapta vatandaşlığı korunuyorsa eşiniz babası üzerinden Bulgar vatandaşlığını talep etmeli. Eşiniz vatandaş olduğu zaman da çocuklarınız ebeveyn üzerinden başvuru yaparak Bulgar vatandaşlıklarını talep etmeliler. Bilgileri Özel mesaj olarak tarafınıza gönderdik.

 5. atamer dedi ki:

  mrb benim buyukananem kırcali den buyukdedemle evlenim kavala geçmiş sanırım ılk goc zamanını bılmıyorum ama turkıye gelmıstır dolaysıyla ben vatandaşlık alabılırmıyım vatandaş olmak istiyorum

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Sizin Bulgar vatandaşlığı alabilmeniz için sıralamayı korumanız lazım. yani ilk önde büyük dedeniz veya nineniz vatandaşlık almalı, kendileri vefat ettiğine göre onların hayatta olan çocukları Bulgar vatandaşlığı işlemlerini tamamlayıp vatandaş olmalılar. Ardından sıralama dikey olarak ebeveynden çocuğa devam eder.

 6. MURAT dedi ki:

  DEVLET ARŞİVLERİNDEN GÖÇ BELGELERİMİZİ İNTERNET ÜZERİNDEN İSTEYEBİLİYORMUYUZ VATANDAŞ OLAN KİŞİ VEFAT ETMİŞ DURUMDA OĞLU İSTESE VERİRLERMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir