1989 öncesi ESKİ GÖÇMENLER – Bulgar Vatandaşlığı İadesi ve Çocukları İçin Vatandaşlık

A: Bulgaristan’da vatandaşlık işlemlerini başlatabilecek olan kişiler:
-1A- Bulgaristan’da doğmuş olan kişiler
-2A- Bulgaristan’da doğmuş olan ve mevcut durumda hayatta olmayan kişilerin çocukları
-3A- Yasayla belirlenmiş olan diğer yöntemlerle

B: Eski göçmen olarak vatandaşlık kime verilir:
-1B- Bulgaristan’da doğmuş olan kişilere
-2B- Bulgaristan’da doğmuş olan, mevcut durumda hayatta olmayan ve hala vatandaşlıkları korunan kişilerin çocuklarına
-3B- Anne ve/veya babası Bulgar vatandaşlığı almış olan kişilere (reşit olsun veya olmasın)
-4B- Yasayla belirlenmiş olan diğer yöntemlerle

ÖRNEK-1:
Dedeniz ve/veya Nineniz Bulgaristan’da doğmuş, Türkiye’ye göç etmiş, halen hayatta ve Bulgar vatandaşlığı işlemi başlattı ve Bulgaristan vatandaşlığını aldı. Sonra dedeniz ve/veya ninenizin çocukları (sizin anne ve/veya babanız) Bulgar vatandaşlığı işlemlerini 3B maddesine göre başlattı ve Bulgaristan atandaşlığını aldı. Sonra sıra size geldi, siz de 3B maddesine göre Bulgaristan vatandaşlığı işlemlerini başlattınız ve aldınız. Sonra da sıra sizin çocuklarınıza gelir ve Bulgar vatandaşlığı sıralaması bu şekilde dikey olarak ebeveynden çocuğa devam eder.

ÖRNEK-2:
Dedeniz ve/veya Nineniz Bulgaristan’da doğmuş, Türkiye’ye göç etmiş ve Türkiye’de vefat etmiş. Bu durumda dedeniz ve/veya ninenizin çocukları (sizin anne ve/veya babanız) kendi babaları ve/veya anneleri adından Bulgaristan Vatandaşlığı Tespit İşlemi başlatmalı. Tespit işlemi neticesinde dedenizin ve/veya ninenizin Bulgar vatandaşlığı korunuyorsa dedenizin ve/veya ninenizin çocukları (sizin anne ve/veya babanız)  Bulgaristan vatandaşlığı işlemlerini 3B maddesine göre başlatmalı ve vatandaşlığını almalı. Sonra sıra size gelir, siz de 3B maddesine göre vatandaşlık işlemlerini başlattınız ve aldınız. Sonra da sıra sizin çocuklarınıza gelir ve Bulgar vatandaşlığı sıralaması bu şekilde dikey olarak ebeveynden çocuğa devam eder.

ÖRNEK-3:
Babanız ve/veya anneniz Bulgaristan’da doğmuş, Türkiye’ye göç etmiş, halen hayatta ve vatandaşlık işlemi başlattı ve Bulgar vatandaşlığını aldı. Sonra sıra size geldi, siz de 3B maddesine göre vatandaşlık işlemlerini başlattınız ve Bulgar vatandaşlığını aldınız. Sonra da sıra sizin çocuklarınıza gelir ve Bulgar vatandaşlığı sıralaması bu şekilde dikey olarak ebeveynden çocuğa devam eder.

ÖRNEK-4:
Babanız ve/veya anneniz Bulgaristan’da doğmuş, Türkiye’ye göç etmiş ve Türkiye’de vefat etmiş. Bu durumda siz ve/veya kardeşiniz anne ve/veya babanız adından Bulgaristan Vatandaşlığı Tespit İşlemi başlatmalısınız. Tespit işlemi neticesinde babanızın ve/veya annenizin Bulgar vatandaşlığı korunuyorsa çocukları olarak vatandaşlık işlemlerini 3B maddesine göre başlatmalı ve vatandaşlığınızı almalısınız. Sonra da sıra sizin çocuklarınıza gelir ve Bulgar vatandaşlığı sıralaması bu şekilde dikey olarak ebeveynden çocuğa devam eder.

ÖRNEK-5:
Siz, Bulgaristan’da doğdunuz. Türkiye’ye göç ettiniz. Mevcut durumda Türk vatandaşısınız. Bulgar vatandaşlığınızın olup olmadığından emin değilsiniz. Bulgaristan Vatandaşlığı Tespit İşlemi başlatmalısınız. Tespit işlemi neticesinde üç tane olası cevap var: -1- Bulgar Vatandaşıdır veya -2- Bulgar Vatandaşlığından Men Edilmiştir veya -3- Bulgar Vatandaşı Değildir. Birinci cevapta zaten Bulgar vatandaşısınız, gerekli işlemleri tamamlayarak kimlik belgeleriniz almalısınız. İkinci durumda doğrudan Bulgar Vatandaşlığı İade İşlemi başlatmalısınız. Üçüncü cevapta ise sırasıyla “D” tipi Bulgaristan ikamet vizesi almalı, ardından süresiz Bulgar oturma izni almalı, ardından da Bulgar Vatandaşlığı İade İşlemi başlatmalısınız. Siz vatandaşlığınızı aldığınızda sizin çocuklarınız  3B maddesine göre vatandaşlık işlemlerini başlatmalılar..

Hayatta olan eski göçmen için vatandaşlık iade süresi nekadar:
—- Süreç, kişinin vatandaşlık dosyasına bağlı olarak, Bulgaristan Vatandaşlığı Tespit İşlemi neticesinde alınan cevaba göre: -1- Bulgar Vatandaşıdır  6 aya kadar veya -2- Bulgar Vatandaşlığından Men Edilmiştir 30 aya kadar veya -3- Bulgar Vatandaşı Değildir 72 aya kadar.

Hayatta olmayan kişinin çocukları için vatandaşlık alma süresi nekadar:
—- Eskiden Bulgar vatandaşı olan kişilerin ölmüş olması durumunda özel bir araştırma yapılır. Araştırma neticesinde hayatta olan çocukların ölen ebeveynleri üzerinden başvuru haklarının olup olmadığı araştırılıp tespit edilir. Böyle bir hak mevcutsa 3B maddesinen göre işleme devam edilir.Vatandaşlık tespit işlemi ortalama 6 ay, vatandaşlık verilme süresi ortalama olarak 24 ay. Toplamda ortalama 30 ay.

Anne ve/veya babası Bulgar vatandaşı olan kişilerin vatandaşlık alma süresi nekadar:
—- Vatandaşlık verilme süresi ortalama olarak 24 ay.

Anne ve/veya babası Bulgar vatandaşı olduktan sonra doğan çocukların vatandaşlık alma süresi nekadar:
—- Doğuştan vatandaş sayılırlar.

Vatandaşlık iadesi almak veya vatandaşlık hakkı kazanmaya mani bir durum var mı:
—- Bulgaristan’da doğduktan sonra başka bir ülkeye göç eden kişilerin Bulgar vatandaşlıklarını, sabıka kayıtları olmamaları şartıyla iade almalarında bir mani yoktur. Başka bir deyişle tüm eski vatandaşlar tekrar vatandaşlık alabilirler ve ALIYORLAR. Önemli olan sürecin nekadar zamanda tamamlanacağıdır.

Annesi ve/veya babası vatandaşlık iadesi alan kişiler kesin olarak vatandaş olur mu:
—- Yukarıda bahsedilen kişilerin vatandaşlıklarını iade almalarıyla onların çocukları da Bulgar vatandaşlığı talep edebilirler. Çocuklarının vatandaşlık alacağına dair bir garanti sözkonusu olmamasına rağmen genel uygulamada %99 gibi bir oranla çocuklara da vatandaşlık verilmektedir. Açıkçası şu ana kadar çocuklara vatandaşlık verilmeme gibi bir uygulama görmedik. İlk önce anne veya baba vatandaşlığını almalı daha sonra çocukları vatandaşlık işlemlerini başlatabilirler.

Akrabam Bulgar vatandaşı, hatta hala Bulgaristan’da yaşayan akrabam var, vatandaşlık alabilir miyim:
—- Bulgar vatandaşlığı için genel olarak KAN ESASI ilkesi uygulanmaktadır. Yani anne ve/veya babası Bulgar vatandaşı olan kişilerin durumlarına göre ya doğrudan Bulgar vatandaşı olurlar ya da vatandaşlığı sonradan talep edebilirler. Kan esasına göre vatandaşlık dikey olarak doğrudan geçer, yani ebeveynden çocuğa geçer. Doğrudan dededen toruna, amcadan yeğene, kuzenden kuzene vatandaşlığın geçmesi gibi kombinasyonlar mümkün değildir.

ÖZET:

— Eskiden Bulgar vatandaşı olan herkes Bulgar vatandaşlığını tekrar alır. Önemli olan nekadar zamanda alacağıdır.

— Eskiden Bulgar vatandaşı olan ve vefat etmiş olan kişilerin çocukları da vatandaşlık alabilirler. Buradaki şart ölmüş olan ebeveynin Bulgar vatandaşlığının hala korunması ve mevcut olmasıdır.

— Bulgar vatandaşlığı sadece ve ancak DİKEY olarak EBEVEYNDEN ÇOCUĞA geçer. Dededen, amcadan, akrabadan vatandaşlık ALINAMAZ. Yani sıralama atlanamaz.

215 Responses to 1989 öncesi ESKİ GÖÇMENLER – Bulgar Vatandaşlığı İadesi ve Çocukları İçin Vatandaşlık

 1. Şenay dedi ki:

  89 göçmeniyim.akkzarajdene ( doğum kağıdı ) fotokopisi 2015de elime geçti çifte vatandaşlık almam için ne yapmalıyım . Teşekkürler

 2. Berkan dedi ki:

  Merhaba, babam Bulgaristan vatandaşlığını aldı. 2016 yılında benim işlemlerim başlatıldı. 2017 yılında sınava girdim ve olumlu geçti. 2017’nin Kasım ayından beri vatandaşlığımın sonuçlanmasını bekliyorum. Publicbg internet sitesinden bana verilen şifre ile kontrol ediyorum. Şuan ” Молбата ви е разгледана от Съвета по по гражданство с Предстои издаването на Вицепрезидента на Република България” şu aşamada yani sınav olumlu ve Bulgaristan Başkan Yardımcısı Kararnamesi’ni bekliyorum anladığım kadarıyla. Ne kadar süre içerisinde sonuçlanıyor bu gibi durumlarda? Bu ayın sonunda Macaristana geçeceğim oradan da Bulgaristana ve gitmişken gerekli bir şey varsa halletmek istiyorum. Nereden daha detaylı bilgi alabiliriz ki?

  • Y. G dedi ki:

   Kasım 2017 de ben de mülakat oldum sofya’da benim de durum aynı sanırım 2019 Kasım veya Aralık ta çıkar kararname.

 3. Eray dedi ki:

  Merhabalar benim anneannem Bulgaristan Şumlu doğumlu onun üzerinden vatandaşlık alabilirmiyim ücretler ne kadardır çok pahalıya gelir mi ?

 4. Güray Doyurur dedi ki:

  Babam bulgaristan doğumlu 1951 de tr gelmişler babam rahmetli biz çocukları olarak nasıl bir yol izlemeliyiz?

 5. Sevcan dedi ki:

  Merhaba,
  Babam 1928 Bulgaristan göçmeni ve kendisi hayatta değil. İşlemlere başlayabilmek için Ankara Nüfus müdürlüğüne isim denklik belgesi talebinde bulunduk fakat olumsuz cevap aldık. Bunun için Bulgaristan’a gidip doğum belgesini bulmamız mı gerekiyor? Yoksa Ankara’ya bizzat gidip isim denklik belgesi başvurusu yaparsak arşivdeki belgeler araştırılıp ona göre isim denklik belgesi düzenlenmesi söz konusu olabilir mi?
  Teşekkürler.

 6. goksu dedi ki:

  Annemin anneannesi 1920 li yıllarda Bulgaristan’dan Türkiy’eye göç etmiş. Ancak anneannem vatandaşlık almamış. Anneannem de annesi de vefat etti. Annemin, annemden sonra da benim vatandaşlık almak imkanımız var mıdır?

 7. Taner Akyüz dedi ki:

  Merhaba

  Dedemiz (annemin babası) Bulgaristan, Filibe doğumlu. E-devlet soy kütüğü kayıtlarına göre 01.07.1917 doğumlu görünüyor. Annemin ifadesine göre 20’li yaşlarda münferit olarak Türkiye’ye göç etmiş. Yani 1937 / 1940 yılları arasında Türkiye’ye gelmiş olduğunu düşünüyoruz. 1982 yılında Türkiye’de vefat etti. Ancak annem hala sağ ve yaptığımız araştırmalara göre “dikey soy bağlantısı” kesilmediği için önce annem sonrasında onun çocukları olarak bizim vatandaşlık başvuru hakkımızın olduğu kanısına vardık

  Yukarıda ki koşullar ışığında benim sormak istediğim 2 soru var. Cevaplaya bilirseniz minnettar oluruz zira sizden gelecek yanıt doğrultusunda harekete geçeceğiz;

  1) Bu konu ile ilgili araştırmalarımız esnasında bir makalede şöyle bir ifadeye rastladık;

  1938/1940 yılları arasında göçenlerin başvuruları, Bulgar Hükümeti tarafından “ya vatandaşlıktan çıkartılmıştır ya da vatandaşı değildir” gerekçesi ile red ediliyor.

  Bu bilgi kesin olarak doğru mudur yoksa buna rağmen olumlu sonuç alma imkanımız var mıdır? Zira dedemizin Türkiye’ye göç tarihinin tamda bu yıllara denk geldiğini tahmin ediyoruz.

  2) Yine başka bir kaynakta göç ile gelen kişilerin burada nüfus çıkartırken doğum tarihlerini gün/ay/yıl olarak söyleyememeleri durumunda hepsinin 01 Temmuz doğumlu olarak kaydedildiklerini öğrendik. Yukarıda verdiğim bilgilerden de göreceğiniz gibi dedemizin durumu da aynen böyle. Bu durum; dedemizin varsa Bulgaristan’da ki vatandaşlık bilgilerine ulaşılmasını zorlaştıracak bir husus mudur?

  Son olarak bahsettiğimiz koşullar çerçevesinde annemizin vatandaşlık alma olasılığı mümkün müdür, değil midir? değerlendirirseniz seviniriz.

  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Tebrik ederiz, birinci paragrafta yaptığınız açıklama “işin mantığını” anlamışsınız.
   Sorularınıza cevaben:
   -1- Kati bir cevap vermek mümkün değil. Bu bilginin “kati olarak olmaz” olarak yansıtılmasını da doğru bulmuyoruz. Belirtilen yaklaşıma ters bir yaklaşım sunarsak; dedeniz göç etmediyse, sınırı kaçarak geçtiyse ya da Türkiye değil de başka bir ülkeye gittiyse bu durumda Bulgaristan’daki kütüklere göre hala Bulgar vatandaşı olması lazım. “Bulgar Vatandaşlığı Tespit İşlemi” yapmadan herhangi bir sonuca varmak mümkün değildir: http://bulgarvatandasligi.com/bulgar-vatandasligi-sorgulama-bulgaristan-vatandaslik-tespit-islemi/
   -2- Doğum yerlerinde ve doğum tarihlerinde yapılan değişiklikler /hatalar/ düzeltilebilmektedir. Bunu yapabilmeniz için Bulgaristan’daki nüfus kütüklerinden, doğum tutanaklarından suretler alınarak Türkiye’deki yetkili mercilere ibraz edilerek “tashih” yani düzeltme işlemi yapılmaktadır. Bulgarsitan’daki kütüklere ulaşılabilmesi için ise Türkiye’de dedeniz adına İsim Denklik Belgesi ve Göç Belgesi (Muhacir Kağıdı) alınmalıdır. Bu belgelerin talep edileceği kurumlar: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı

 8. zafer Coşkun dedi ki:

  Merhaba,
  Babam 1907 Pazarcık doğumlu 1925 yılında Türkiye ye göç etmiş.

  Ayrıca Anneannem ve dedem de Petriç doğumlu 1923 yılında
  Türkiye ye göç etmiş annem Türkiye de doğmuş
  Bulgaristan vatandaşlığı alma şansım varmıdır

 9. Tahsin dedi ki:

  Babam burgazlı 1910 doğumlu.Ne zaman Türkiyeye geldiler bilmiyorum.Kendisi vefat etti.Benim vatandaşlık hakkım var mı?

 10. Mustafa Topal dedi ki:

  1-Annemin Annesinin Babasının Babası 1867 Tırnova Doğumlu
  2-Annemin Babasının Babasının Annesi 1874 Tırnova Doğumlu
  3-Babamın Annesinin Babası 1883 Kubrat Doğumlu
  4-Annemin Annesinin Annesinin Babası 1887 Tutratan Doğumlu
  5-Babamın Annesinin Annesi Kubart 1893
  6-Babamın Annesi 1934 Kubrat Doğumlu Yani Babaannem

  Babam vefat etti Annem annemin annesi annemin Babası sağlar

  Ben Babaannemin torunu olarak bu bilgiler ışığında vatandaşlık alabilir miyim?

 11. BARIŞ GÖÇEN dedi ki:

  MERHABA BENİM ANNEANEM DEDEM VE BABAM TOPLU OLARAK 1945 YILINDA TÜRKİYEYE GÖÇE ETMİŞ OLUP 1948 YILINDA TURKIYEYE ISKAN OLMUSTUR . NUFUS MUDURLUGUNDEN ISIM DENK BELGESI Talep ettıgım zaman babam ismail bulgar uyrugunda iken 2510 sayılı kanunla turk vatandasllıgı kazanmıstır dıye yazıyor fakat ısım ve pasaport bilgisi bulunamamıstır dedı herkes vefat etmıs ben babam uzerınden alacağım babam 1936 gümülcine dogumludur

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Babanız Gümülcüne doğumlu olduğuna göre sizin hak taleplerinizin muhayabı Yunanistan’dır. Bu konuda size yardımcı olmayacağız.

 12. Fevzi dedi ki:

  Merhaba.babam 1978 göçmeni..geçen sene liçna nkartını aldı.ben de vatandaşlık işlemlerimi başlatabilir miyim yoksa. Babam pasaport aldıktan sonra mı başlayabilirim

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Babanız Bulgar oturma izni mi (Liçna Karta za Postoyanno Prebivavane) mi aldı yoksa Bulgar vatandaşı olduğunu gösterir kimlik kartı (Liçna Karta) mı aldı ?
   Birinci durumda babanızın Bulgar vatandaşı olmasını beklemelisiniz, ikinci durumda hemen başvurabilirsiniz.

 13. Nilüfer dedi ki:

  Merhaba, annemin büyükannesi 1882 Pravadi doğumlu. Eşi Balkan harbinde vefat edince dört çocuğu ile Türkiye’ye göç etmiş. Bu durumda vatandaşlık için başvurmam mümkün mü? Ayrıca maliyet ile ilgili tahmini bir rakam söyleyebilir misiniz? Teşekkür ederim.

 14. Gürsel dedi ki:

  Merhaba Bulgaristan doğumluyum.Babam ile beraber aynı evrakları toparlayarak D vize başvurusu yaptık.Babamın başvurusu kabul edildi.Fakat benim başvurum 17. ve 23. maddelere dayanarak reddedildi diye belge verdiler.Bu nedir yardımcı olabilirmisiniz.Teşekkürler.

 15. murat dedi ki:

  Merhaba, 1933 bulgaristan göçmeni bir ailemiz var.Dedem vefat etti.Dedemin 2 ablasının çocukları ve torunları bulgaristan vatandaşlığı var.Fakat dedemin yok. Türkiye’deki soy geçmişi kütüğünde bulgaristan gözüküyor.Bizim başvuru yapma imkanımız var mı ? Kardeşlerinin olması bize fayda veya avantaj sağlar mı ? iyi çalışmalar …. İki ailemin soy kütüğüde razgrad

 16. Rüya dedi ki:

  Merhaba, anneannemin annesi 1980 pedriç doğumlu, anneannem vefat etti annem için vatandaşlık talep edilebilir mi?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Belirtmiş olduğunuz yıl 1890 yılıysa ortada herhangi bir hak sözkonusu değildir.
   Eğer 1980 ise zaten Bulgar vatandaşısınız ancak anneannenizin annesinin 1980 doğumlu olması teknik açıdan mümkün değil diye düşünüyoruz. 🙂

 17. Ozen dedi ki:

  Merhaba. Dedem de babam da sağ. Sorum şu benim bulgar vatandaşı olmam için babamın da olması gerekiyor mu? Kuşak atlanamıyor mu?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Kesinlikle kuşak atlaması sözkonusu değil. EBEVEYN-ÇOCUK ilişkisi korunarak vatandaşlık sırayla alınmalıdır.

 18. serpill dedi ki:

  merhabalar;

  benim merhum babam 1978 Bulgaristan göçmeni kendisi vatandaşlık almadan vefat etti. Bulgaristan vatandaşlığı almak için işlemlere başlamak istiyorum anladığım kadarı ile ilk önce merhum babam adına işlemleri başlatacağım. yalnız nereden başlayacağı mi bilemiyorum yardımınızı rica ederim.

 19. Cihan Yılmaz dedi ki:

  Merhaba,

  Babam 1953 Bulgaristan doğumlu, 1970 göçmeni ve şu an hayatta. Vatandaşlık için neler yapmamız gerekli ?

 20. Emir dedi ki:

  Bulgaristan vatandaşlığı için bulgaristana gitmeme gerek varmıııı

 21. Emir dedi ki:

  Bulgaristan vatandaşlığı almak için Bulgaristan a gitmeme gerek varmı

 22. M demiraydın dedi ki:

  merhaba,
  Dedem 1902 silistre doğumlu. Ancak kaç yılında Türkiye’ye göç ettiklerini bilmiyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz? Dedemin ailesiyle 1908 yılından önce mi sonra mı göç ettiğini öğrenme imkanımız var mı? Teşekkürler

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü veya Devlet Arşivleri Başlanlığına başvurarak dedenizin Türkiye’ye göç etmiş olduğu tarihi öğrenmek için dosyasındaki belgeleri talep edebilirsiniz.

 23. Buhra dedi ki:

  Soyağacında gözüken son bulgaristan doğumu 1890lı yıllarda.
  bu durumda da vatandaşlık hakkım mevcut mudur ?

 24. betül dedi ki:

  alt-üst soy sorgulamada bulgaristanda doğan büyüklerim mevcut dedemin(=babamın babası) babası ve annesi 1887 yıllarına tekabül ediyor türkiyeye göç tarihlerini bilmiyorum ama 1892 de kurulan köyümüzün tarihçesinde bulgaristadaki il ilçe ve köy bilgisi var bu durumda vatandaşlık için yararlanabileceğim bir kanun varmıdır.

 25. DEMET dedi ki:

  Merhabalar.
  Eşimin dedesi ve anaannesi bulgaristan doğumlu. dedesi ve anaannesi vefat etmiş durumda. Fakat annesi üzeriden ilerleme yapabiliyoruz. İsim denklik belgeside elimizde vardır. Bizden araştırma yapılmak için vekalet istendi fakat emin olamadık. Konuyla ilgili nasıl yol izlemeliyiz. Yardımcı olur musunuz ? Ve ne kadar sürer bu konunun sonuçlanması.

 26. Mert dedi ki:

  Merhaba, babam 1932 Rusçuk doğumlu. 1938 yılında Türkiye’ye babaannemin Türkiye’de olan kız kardeşinin yaptığı istek ile Türkiye’ye serbest olarak gelmişler. Elimizde bunun herhangi bir belgesi yok.

  Babam göç esnasında küçük olduğu için dedem üzerinden İsim Denklik Belgesi müracaatında bulunduk. Ankara’dan belgenin bulunamadığı söylendi, bir dayanak isteğinde bulundular. Elimizde alt – üst soy dışında herhangi bir belge bulunmadığı için işleme devam edemedik.

  Kısacası, elimizde babamın ve ebeveynlerinin Bulgar isim ve soy isimleri bulunmuyor, dolayısıyla tespit işlemi yaptıramıyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz?

 27. Ayla Balcı dedi ki:

  Merhaba babam 01.07.1937 şumnu doğumlu, 2 yaşındayken Türkiye’ye göç etmişler. Babam geçen yıl vefat etti, benim vatandaşlık alma hakkım var mı?

 28. gözde dedi ki:

  merhaba benim dedem ve babaannem silistre doğumlu babam türkiyede doğmuş fakat hayatta değil benim nasıl bir yol izlemem gerek vatandaşlık için?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Dedeniz ve babaanneniz ile aranızdaki fiziksel bağ olan babanız da vefat etmiş olduğundan dolayı Bulgar vatandaşlığı için herhangi bir girişmde bulunmazsınız. Mevcut sayfamızın en üst kısmında işlemleri başlatabilecek olan kişiler yazıyor. Ne yazık ki siz bu sınıflandırmaya uymuyorsunuz.

 29. Kaan ucar dedi ki:

  selamın aleyküm dedem bulgaristan doğumlu (vefat etti) babam türkiyede doğumlu(sağ)dedem üzerinden babama vatandaşlık alsak AYNI ANDA babam bulgaristan vatandaşı olduğunda bende babamın üzerinden alabiliyor muyum ve bir sorum daha var bu işlemler için bulgaristana gitmek lazım mı yoksa ankarada hallediliyor mu ?

 30. Barış Köksür dedi ki:

  Merhaba, benim annemin dedesi ve babaannesi Silistre ve Plevne doğumlular. Onlardan sonraki herkes Türkiye’de doğmuş. Annemin babası ve annesi sağ değil. Annem ve sonrasında ben Bulgar Vatandaşlığına başvurabilir miyiz?

 31. Tuğba dedi ki:

  merhaba benim annemin babası olan dedem 1929 tutrakan doğumlu, onun anne ve babası da öyle. dedem 4 yaşındayken Türkiye’ye göç ettirilmişler. Dedem halen sağ şuan. anladığım kadarıyla önce onun adına başvuru yapmamız gerek fakat isim denklik işleminin nasıl yapılacağını anlamadım. dedem şuan edirnenin bir köyünde yaşıyor. yani orda nüfusa nerde kayıtlıysa ordan mı öğreniyoruz?

 32. Anıl dedi ki:

  Merhaba, bulgaristan vatandaşlığı hakkında hizmet almak istiyorum. Dedem vefat etti fakat 1915 Bulgaristan doğumlu, sanırım 35 ile 50’li yıllar arasında Türkiye’ye göç edilmiş. Kısaca dediğiniz 1908 sonrası. Benim herhangi bir başvuru şansım var mıdır? Eğer olabilirse sizden nasıl bir hizmet alabilirim.

 33. AHMET YILDIZ dedi ki:

  Merhaba ;

  18 yaşından büyüğüm türkiye de doğdum büyüdüm annem babam ve abim çifte vatanşlar bulgaristan pasaportu çıkarmam için ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz

 34. Ecem dedi ki:

  Merhaba,

  Benim Büyükbabam Bulgaristan Kırcali doğumlu. Kimliğinde de Kırcali yazıyor doğum yeri. 3 yaşında iken mübadele ile gelmişler. Fakat annem vatandaşlık almamıştı bunun için. 2012 yılında annem de vefat etti. Yine de benim alma hakkım olur mu vatandaşlık? büyükbabamın kütüğünü şuanda Bulgaristan’daki bir akrabamız çıkartıyor. Teyzemler vatandaşlığa başvuracak? Annemin ölmesi benim almamı engeller mi?

 35. Şenay dedi ki:

  Merhaba,
  89 göçmeniyim.Benim ve iki kızımın çifte vatandaşlığı var. Eşim 1978 göçmeni,3 yaşındayken gelmiş.Onun çifte vatandaşlık işlemleri için izlenecek en doğru yol nedir? Siz bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 36. muhammet yanmış dedi ki:

  merhabalar e devletten gördüğümüz kadarıyla babamın Babasının Annesinin Babasının Annesinin Babas tirnova doğumlu . bu durumda bulgar vatandaşlığına başvuru hakkımız varmıdır şididen çok teşekkürler

 37. İlknur dedi ki:

  Merhabalar
  Benim annemin; annesi 01.07.1919 Kırcali doğumlu ve babası da 01.07.1919 kırcalı doğumlu ve türkiyede vefat etmişler.annem 08.03.1940 türkiye de doğmuş fakat annemde 23.01.1978 de vefat etti ben bulgar vatandaşlığına müracaat edebilirmiyim?

 38. Nedim dedi ki:

  Dedem 1883 köstendil doğumlu 1938 yılında vefat etmiş.babam ve annem de vefat ettiler. Bulgaristan vatandaşlığı için başvurma hakkına sahip miyim.

 39. Ahmet dedi ki:

  Benim dedem yani Babamın babasıda TIRNOVA 1903 doğumlu bu durumda babamın vatandaşlığa hakkı oluyor sanırım bu durumda randevu ile gelirken getirmemiz gereken evraklar ve yatırmamız gereken harç tutarı nedir? İlginize teşekkür ederim.
  Saygılarımla,

 40. Ahmet Nazmi Durgut dedi ki:

  Merhaba,

  Babamın dedesi Bulgaristan’dan göçmüş babam için vatandaşlık almak istiyoruz randevu ile gelirken getirmemiz gereken evraklar ve yatırmamız gereken harç tutarı bilgisine tam olarak vakıf olamadık. Babam 1938 doğumlu.

  Yardımınızı rica ederim.

  Saygılarımla,

 41. Serdar dedi ki:

  Anneannemin Annesi 1904 Türkiye doğumlu ve hayatta olan sadece annem.

 42. Serdar dedi ki:

  Merhaba
  Anneannemin Anneannesi 1886 Silistre Doğumlu
  onun annesi ve babasıda 1854-1861 Silistre doğumlu

  Bulgar vatandaşlığı alabilirmiyiz?

 43. İrem baysal dedi ki:

  Merhaba Annemin anneannesi Bulgaristan’dan 93 harbi zamanında göç etmişler.. buradaki soy ağacına bakıldığında Türkiye’de olmadığı İçin bileğilere ulaşılamıyor… Annemin anneside öldüğü İçin Annemin vatandaşlık hakkı olabilir mi? Nasıl bir prosedür izlemesi gerekir?

 44. Seval ÇETİNKAYA dedi ki:

  Merhaba, Annemin anneannesi ve dedesi hatta dayısı Bulgaristan doğumlu biz çifte vatandaşlık hakkından yararlanabilir miyiz? Yararlanabileceksek eğer nasıl bir yol izlemeyeliyiz?

 45. esen dedi ki:

  Merhaba , babamın annesi ve babası Bulgaristan Shumen dogumlu. İkisi de hayatta değil, babam da hayatta değil. Bu durumda ben bulgaristan vatandaşlığına başvurabiliyor muyum ?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Hayır. Siz göçmen/göçmen çocuğu statüsünden Bulgar vatandaşlığı talep edemezsiniz. Babanız vefat ettiğinden dolayı Bulgaristan’da doğmuş olan kişiyle fiziksel bağınız kopmuş bulunmaktadır. Mevcut sayfanın üst kısmında da gerekli açıklamak yapılmış bulunmaktadır.

 46. MEHMET YALDIZ dedi ki:

  merhaba
  Benim dedem(babamın babası) 1916 bulgaritsan razlık doğumlu babannem ise 1918 razlık doğumlu.fakat dedem ve babannem vefat ettiler.1926 yılında Türkiyeye göç etmişler.biz bu durumda çifte vatandaşlık başvurusunda bulunabilirmiyiz.babannemin akrabaları hala bulgaristanda yasamakta.böyle bir hakkımız var ise nasıl ve hangi işlemleri uygulamamız gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

 47. savaş dedi ki:

  merhabalar soy agacımdan babamın dedesi doğum yerinin bulgaristan- selvili olduğunu öğrendim aynı soyisim taşıyoruz daha henüz girişimlere başlamadım çifte vatandaşlık talebinde bulunabilirmiyim bana yardımcı olursanız sevinirim saygılar

 48. ERDİNÇ BALKAN dedi ki:

  Merhaba Dedem Bulgaristan’da doğmuş Türkiye’de evlendikten sonra çoluk çocuğa karışıp vefat etmiş 1928 Bulgaristan göç etmiş. Dedemin 2 oğlu 6 kızı var. Ben DEDEmin oğlundan dogma torunuyum biz vatandaşlık almak istiyoruz ne yapmamız lazım yardımcı olurmusunuz nasıl bir yol izlemeliyiz…

 49. Hakan dedi ki:

  Merhabalar, babam ve annem 1903 yılı Plevne doğumlular. 1936-40 yılları arasında bir tarihte Türkiyeye göç etmişler. Ancak 1945 yılından önceki Plevne kayıtlarının tespit edilemediğini duydum, Ben Türkiyede doğdum, bulgarca bilmiyorum, Kendim ve oğlum vatandaşlık alabilir miyiz? Çok teşekkürler…

 50. senay onar dedi ki:

  merhaba,
  annemin anneannesi 1890 Menlik doğumlu (1912 göç)
  babası ise 1891 Petriç doğumlu (1912 göç)
  öncelikle ilk sorum Menlik ve Petriç Bulgaristan sınırları içerisinde midir. (araştırmalarımda Yunanistan Bulgaristan görünüyor) annemin annesi öldüğünden annemin mi vatandaşlık için başvuru yapması gerekiyor.
  Teşekkür Ederim.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Melnik ve Petriç günümüz Bulgaristan sınırları içerisinde kalmaktadır. Mevcut sayfanın üst kısımında yazılı olan ve okumuş olduğunuzu varsaydığımız bilgi:

   A: Bulgaristan’da vatandaşlık işlemlerini başlatabilecek olan kişiler:
   -1A- Bulgaristan’da doğmuş olan kişiler
   -2A- Bulgaristan’da doğmuş olan ve mevcut durumda hayatta olmayan kişilerin çocukları

 51. Kamer Uysal dedi ki:

  Merhabalar annemin babasının babasının babası 01/07/1846 tarihinde Filibe de dogmus 19/03/1913 tarihinde İstanbulda vefat etmiş. okudum kadarıyla 1908 den sonra goc etmiş ise vatandaşlık a başvurabiliyoruz. peki bunu nasıl öğrenebiliriz. şimdiden teşekkürler

 52. Ahmet e dedi ki:

  Merhabalar.Annemin babasının annesinin babası, ve annemin babasının annesinin annesi 1884 ve 1885 Bulgaristan doğumlular. Annemin babasının annesi 1906 Türkiye doğumlu olduğundan dolayı bu tarihten önce göç ettiklerini varsayıyorum. Aynı zamanda Annemin annesinin babasının babası da 1857 Bulgaristan doğumlu. Annemin annesinin babası da 1898 Türkiye doğumlu olduğu için bu tarihten önce Türkiyeye gelmiş olmalılar.

  Annem ve ben bulgaristan vatandaşlığı alabilir miyiz?

  Yardımcı olabilirseniz sevinirim, şimdiden herşey için teşekkürler.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Anladığımız kadarıyla göç 1908 yılından önce gerçekleştiği için hak talep etmeniz sözkonusu değil. Sayfının üst kısmında başvuru yapabilecek ve işlemleri yürütebilecek olan kişiler zaten sayılmaktadır:
   1A- Bulgaristan’da doğmuş olan kişiler
   2A- Bulgaristan’da doğmuş olan ve mevcut durumda hayatta olmayan kişilerin çocukları
   BU duruma uyuan bir kişi var mı, hayatta mı ?

 53. Yuksel telli dedi ki:

  Annemin 5 kusak ustu yani dedesi babaannesi we bunlarin anne babalari gibi tam 5 kusak ustu bulgar dogumlu,,ayrica anneanne tarafida ayni sekilde bulgar dogumlu…annem sag bizimde bu sekilde watandaslik hakkimiz warmidir

 54. Bekir dedi ki:

  Dedemin babası 1908 Nevrokop deoğumlu. Fakat hayatta olan sadece babam ile ben olduğum için , eğer dedemin babasının bulgar vatandaşlığını koruduğunu öğrenirsem , vatandaşlık için başvuru hakkımız olur mu ? Yoksa babamın mı direk ilişkin olması gerekiyor ? Teşekkürler

 55. Khan Sert dedi ki:

  Öncelikle yorumlara üşenmeden detaylı şekilde cevap verdiğiniz için çok teşekkürler. Hepsini okudum ancak benim soruma yanıt bulamadım.

  Annemin babası Bulgaristan doğumlu sonradan göç etmişler ancak hayatta değil ve Türk vatandaşı olarak vefat etmiş. Bu durumda annemin herhangi bir başvuru hakkı var mı?

 56. Erdi Zencirli dedi ki:

  Merhaba benim hayatta olan annemin anneannesi ve dedesi Pazarcık doğumlu. Annem üzerinden Bulgar vatandaşlığı almam mümkün olur mu?? Teşekkürler.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Göçmen statüsü üzerinden Bulgaristan’da doğmuş olan ve 1908 yılından sonra göç etmiş olan kişi hayattaysa kendisi, değilse çocukları faydalanabilir.

 57. emine dedi ki:

  merhabalar….
  babamın dedesi 1892 ve annesi 1925 koşukavak doğumlular. şu anda babaannem hayatta değil. babam hala hayatta. babam ve üzerinden bizim bulgaristan vatandaşlığı alma durumumuz olabilir mi?

 58. Atakan dedi ki:

  Merhaba.

  Anneannemin babasının babası 1887 yılında Filibe’de doğmuş. Ardından Çanakkale’ye göçmüşler. Benim Bulgar vatandaşlığı alma imkanım var mıdır acaba. Teşekkürler.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Bulgaristan’ın bağımsız olmasından önce (1908 yılı) yapılan göçler herhangi bir vatandaşlık hakkı doğurmamaktadır. Bulgar vatandaşlığı talep edemezsiniz

 59. Deniz dedi ki:

  Merhaba,
  Öncelikle sitenizde verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Daha önce de yazmıştım ama nedense yorumum silinmiş ve görünmüyor. Benim dedem 49-51 yılları arasında göçmüş ve vefat, babam Türkiye doğumlu ve sağ. Babamın şu andaki sağlık durumu bu işlemlere koşturmasına el vermiyor. Acaba dedemin isim denklik belgesini çıkarmayı ve vatandaşlık sorgulatmasını ben yapabilir miyim? Önce babamın vatandaşlığa başvurması gerektiği için bu sorgulama işlemleri için de babamdan vekalet almam gerekir mi yoksa sorgulama kısmını ben yapıp olumlu olması halindeki işlemleri başlatmak adına daha sonra gerekirse vekalat alsam olur mu? Teşekkürler

 60. Şermin dedi ki:

  Annemin babası yani dedem 1909 bg silistre doğumlu dedem vefat etti türkiyeye 1934 veya 1935 yılında gelmişler muhtemelen tescil almışlar Annem sağ ilk önce annem daha sonra ben bg vatandaşlığı başvuru yapma şansımız varmı eğer var ise evli olduğum için eşim ve 18 yaşından büyük çoçuklarımda alma şansı varmı kısa zamanda mail adresime dönerseniz sevinirim. Saygılarımla

 61. ozlem dedi ki:

  Merhaba,

  Babam 1950 gocmeni ve hayatta. Isim denklik belgesini aldıktan sonra bir aracı üzerinden doğum belgesi icin Bulgaristan’a başvuruda bulunduk Fakat dogum belgesinin bulunamadığına dair bir resmi yazı aldık. Bu durumda vatandaşlık işlemlerinde ilerleme şansımız var mıdır? Yardımınızı rica ederim. Teşekkürler

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Ozlem hanım şu ana kadar toplamış olduğunuz ve elinizde bulunan belgelerin taranmış örneklerin e-posta yoluyla tarafımıza iletbilir misiniz.

 62. Nihal turksoyuer dedi ki:

  Merhaba babam bulgaristan dogumlu fakat vefat etti.bende ve oglum vatandaslik almak istiyoruz.nereden baslamaliyim.hangi evraklari toplamaliyim.yardimci olurmusunuz

 63. tuğba dedi ki:

  İyi günler.Anneannem ve dedem 1950 de Türkiye ye gelmişler ve iki ay sonra annem doğmuş.annem direk olarak Bulgar vatandaşlığı için başvurabilir mi?Eğer olmuyorsa anneannem üzerinden başvuru yapabilir miyiz?

 64. Dinçer dedi ki:

  Ben bulgaristan dogumluyum 78 göcmeniyiz
  İsim denklik belgem ve dogum kağıdım var nasil bir yol izlemeliyim

 65. Fatma dedi ki:

  Merhaba babam 1932 Bulgaristan doğumlu ama vatandaşlık belgesi yok vefat etti vatandaşlık için nasıl bir yol izlemeliyim.vatandaslihi olan olan akrabalarım var faydası olurmu?

 66. Hüseyin mutlu dedi ki:

  İyi günler kolay gelsin. Ben 1987 göcmeniyim 1984 doğumlu kızım da bulgaristanda doğdu onun eşide 1991 göcmeni,elim bir kaza sonucu vefat ettiler onlar cifte vatandaş değillerdi torunumun velayeti bende,torunumu da bulgar vatandaşlığına geçirmek istiyorum nasıl bir yol izleyebilirim, ilginiz için şimdiden teşekürler

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Sayın Hüseyin Mutlu
   Kaybınız için üzgünüz. Teknik açıdan torununuz hem Bulgar hem de Türk vatandaşı. Olağan şartlar altında torununuzun Bulgaristab vatandaşlık işlemlerini 2-4 hafta arasında tamamlayabiliriz ancak anne ve babası vefat etmiş olduğundan dolayı 12 hafta içerisinde işlemleri tamamlayabiliriz, torununuzun Bulgar vatandaşlığını alabiliriz. Lütfen Bursa ofisimizle ileitişime geçiniz: http://bulgarvatandasligi.com/duality-iletisim-adres-telefon-eposta/

 67. Cihan dedi ki:

  Merhaba
  Esim bulgaristan dogumlu. Turk vatandasligi da var. Ben kendisinden faydalanarak nasıl vatandaslik alabilirim ve maliyeti ile islem suresi ne kadardir?

 68. Halil Salih Karavit dedi ki:

  Sayın yetkili babam 1924 Bulgaristan Plevne doğumlu Bulgar vatandaşlığına müracaat etmesi için gerekli olan şartlar nelerdir bunun için gereken para miktarı nedir şayet o vatandaş olabilirse biz çocukları olarak nasıl ve nezaman bu hakka sahip olabiliriz bu haktan benim karım ne şekilde yararlanabilir cevap yazarsanız sevinirim

 69. Nazim dedi ki:

  Selamlar dedem annanem ve annem bulgaristan mestanli doğumlu turkiyeye 1935 yılında gelmişler türk vatandaşı olmuşlar Türkiye deki nüfuslarında mestanli doğumlu yazıyor ben oğlu olarak annem üzerinden bulgaristan dan çifte vatandaşlık alabilir miyim iyi çalışmalar dilerim saglicakla kalin

 70. Nazim dedi ki:

  Dedem annanem ve annem mestanli doğumlu fakat 1935 yılında turkiyeye gelmişler şuan hepsi vefat etti ben oğlu olarak çifte vatandaşlık almaya hak kazanirmiyim selamlar

 71. Habibe Kaya dedi ki:

  Merhaba ,76 razgrad doğumluyum ,78 de göçmen olarak gelmişiz..yapmam gerekenler ile ilgili bir aracı kuruma ihtiyacım var.iletişim bilgilerinizi yazarsanız irtibata geçebilirim..

 72. Kamuran Ramahi dedi ki:

  77 bulgaristan doğumluyum,Bulgaristan vatandaşlığı iade işlemlerin maliyeti ortalama ne kadardır?

 73. Şehnaz Tuğran dedi ki:

  Merhabalar benim babam 20 yaşında asker kaçağı olarak Türkiye’ye gelmiş köyünden araştırdım kaydı çıkmadı bana Sofya’dan bulabilirsiniz dediler sizce kaçak olduğu için kaydı silinmemiş olabilirmi? Amcam baban kaçak geldiği için kaydını silememişlerdir diyor.Bu arada annemde 11 yaşında 1935 yılında göç etmiş. Ben şu an bir avukat aracılığıyla emeklilikten başvuru yaptım bana 1 yıllık oturma vizesi verildi her yıl gidip tazelenecekmiş. Duyduğuma göre bu şekilde devam ediyor vatandaşlık verilmiyor dendi. Ben vatandaşlık için ne tür bir yol izlemem gerekiyor bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim…

 74. Seren dedi ki:

  Merhaba,Benim babam Bulgaristan doğumlu ve Turkiye’ye 1978 yilinda gelmis. Ve Turk vatandasligi vardi yalnizca. Turkiye’de vefaat etti. Ben cocugu olarak Bulgaristan vatandasligi alabilir miyim?

 75. Yusuf dedi ki:

  Dedemler ve babanneler bulgaristan haskovo göçmeni.93 balkan harbinden sonra turkiyeye gelmişler. Biz torunları olarak vatandaşlık alma hakkımız oluyormu

 76. Nasuh dedi ki:

  Merhabalar
  Eşim ve küçük kızım Bulgaristan vAtandaşı yanlıZ ben Türkiye cumhuriyeti vatandaşıyım Bulgaristan vatandaşlığı almam mümkün mü acaba detaylı bilgi alabilir miyim
  Saygılar

 77. Zineti dedi ki:

  1969 göçmeniyim nasıl çift vatandaş olabilirim

 78. Gül dedi ki:

  Merhaba benim dedem ve babaannem Bulgaristan doğumlu sonradan Türkiye’ye göç etmişler hayatta değiller hala akrabalarımız Bulgaristan’da yaşıyorlar fakat babam da vefat etti ben başvuru yapıp vatandaşlık alabilirmiyim acaba

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Ne yazık ki dedeniz ve sizin aranızdaki fiziksel bağ kopmuş bulunmaktadır. Bulgar vatandaşlığı talep edemezsiniz.

 79. Erdem HAPÇIOĞLU dedi ki:

  Babam 1946 yılında Bulgaristan da doğmuş Dedemlerle birlikte 1950 de Türkiye’ye göç etmişler . Ama babam Bulgaristan vatandaşı olmamış . Orada doğmuş. Babam vatandaş olmadan 2012 yılında vefat etti . Annem ve Ben oğlu olarak vatandaşlık alabilir miyim ?

 80. özcan dedi ki:

  merhaba dedem 1936 göçmeni şu an hayatta göç ettikleri yer silistre tutrakan türkkosu ancak onların geldiği tarihte romanya toprakları imiş şu an bulgaristan a ait bu durumda bulgar vatandaşlığı alabilirmi

 81. Zeynep YILDIZ dedi ki:

  Merhaba. Yapılacak olan mülakat Bulgarca mı olacak?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Evet mülakat Bulgarca dilinde yapılmaktadır. Mülakatta müşterilerimize refakat etmekte ve önceden mülakat için hazırlamaktayız. Mülakat konusunda endişe etmeye gerek yok.

 82. Elcin Guler dedi ki:

  Merhaba, babam, Bulgaristan göçmeni ancak, bulgar vatandaşı değil,2013 yılında vefat etti,benim vatandaşlık alma hakkım var mıdır?3b maddesi geçerli mi?

 83. Ertan Uğurlu dedi ki:

  Merhabalar,1977 yılında Bulgaristandan Türkiyeye istek üzerine göç ettik.1970 Bulgaristan doğumluyum. Türkiyede mahkeme kararı ile 2 yaş küçülttürdüm (o zamanlar 18 yaşından küçüktüm).Yani şu andaki kimliğimde 1972 doğumlu gözüküyorum.Annem EGN alalı 3-4 ay oldu.Benim için Türkiyeden Doğum tarihini yine eskisi gibi değiştirerek vatandaşlık işlemlerine başlayabileceğim söylenmiş. Oysa Türkiyede sadece 1 defa yaş büyülttürme yada yaş küçülttürme işlemi oluyormuş.Bu durumda Türkiyede yaşımı tekrar eskisi gibi mahkeme kararıyla büyülttürmem kanun gereği yapılamıyor.Diğer taraftan Bulgaristan yetkilileri Doğum tarihinin Bulgaristan kayıtlarındaki gibi olması gerektiğini söylüyorlar.Konu hakkında nasıl bir yol almalıyım.Yardımcı olursanız sevinirim . Saygılarımla….

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Gerekli bilgileri e-posta yoluyla tarafınıza gönderiyoruz. İyü günler dileriz.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Ertan bey anladığımız kadarıyla anneniz vatandaşlık iadesi aldı ve siz doğrudan Bulgar vatandaşlığı talep etmek istiyorsunuz. Eğer durum böyleyse bu mümkün değil. Siz Bulgaristan doğumlu olduğunuza göre işlemleriniz anne-babanızdan bağımsız şekilde yürüyecektir. Yani anneniz hangi işlemleri yaptıysa aynısını siz de yapacaksınız.
   Doğum tarihi sorununuza gelince, işlemlerinizi bizim üstlenmemiz durumunda doğum tarihinizin farklı olması herhangi bir engel teşkil etmeyecektir.

 84. Sibel dindar dedi ki:

  Merhabalar vermiş oldugunuz bilgiler için tesekkur ederim.Bu işlemler için bulgaristana gitmek gerekiyor mu.Ve ayrıca ne kadara mal oluyor.Siz yardımcı oluyormusunuz.Benim kayinpederim orada doğmuş.Onun üzerinden eşim brn ve çocuğumuza vatandaşlık almak ne kadar sürer.Sizinle nasıl iletişime gecebiliriz.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   İyi günler
   Bulgar vatandaşlığı tespit ve diğer işlemler için başlangıç safhasında Bulgaristan’a gitmenize gerek yok. Eşiniz ve çocuğunuz kayınpederiniz üzerinden vatandaş olabilirler. Sıralamanın takip edilmesi gerekiyor. İlk önce kayınpedereniz, sonra eşiniz, sonra da çocuğunuz vatandaş olaiblir. İşlemleri takip edebiliriz. Ayrıntılı bilgileri e-posta olarak tarafınıza gönderiyoruz.
   İletişim bilgilerimize buradan ulaşabilirsiniz:

   http://bulgarvatandasligi.com/duality-iletisim-adres-telefon-eposta/

 85. Zehra dedi ki:

  Merhaba eşimin dedeleri 1930 senesin de göç gelmişler annesi türkiye de doğmuş ben çifte vatandaşım eşime da vatandaşlık almak istiyoruz eşime dedelerinden yararlanarak vatandaşlık alabilirmiyiz iyi günler

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Zehra hanım, eşinize dedeleri üzerinden vatandaşlık alabilmeniz için sıralamanın korunması lazım

   A: Bulgaristan’da vatandaşlık işlemlerini başlatabilecek olan kişiler:

   -1A- Bulgaristan’da doğmuş olan kişiler
   -2A- Bulgaristan’da doğmuş olan ve mevcut durumda hayatta olmayan kişilerin çocukları
   -3A- Yasayla belirlenmiş olan diğer yöntemlerle

   Lütfen bizimler iletişime geçiniz:

   http://bulgarvatandasligi.com/duality-iletisim-adres-telefon-eposta/

 86. Emel S. dedi ki:

  Merhaba , ben ve oğlum çift vatandaşız. Eşim de 3 yıldır Bulgaristan’da oturum izni alıyor . Bu süreçten sonra vatandaşlık almak için yapılmasıngereken prosedür nedir? sürekli 5yıllık , ardından da 10 yıllık oturum izni mi alacak ? Yoksa direk vatandaş olabilecek mi?
  Teşekkürler

 87. Berkant dedi ki:

  Merhaba ben 89 da Türkiye ye göç ettim ve Bulgaristan vatandaşlığımı aldım. Eşim ve ailesi Isparta lı Bulgaristan ile alakaları yok Eşim benim üzerimden Bulgaristan vatandaşı nasıl olur?

 88. Bahtışen dedi ki:

  Bulgaristan 1967 doğumluyum.1968’de turst olarak gelmiş ve Türkiye’de kalmışız.Elimde doğum belgem de var.Anne-babam vefat etti.Ben ve çocuklarım nasıl bir prosedür izlemeliyiz.Sonuç alınır mı?Bizim adımıza bu işlemi takip eden bir yer var mıdır?

 89. Sedat dedi ki:

  Merhaba benim annem 1970 yılı anlaşmalı gelmiş vatandaşlık alabilir mi
  Veya babam da Bulgaristan doğumlu ama vefat etti onun üstünden ben vatandaşlık alabilirmiyim

 90. Ahmet tabakçı dedi ki:

  Merhaba. Babam ve annem bir ablamla 1951 yilinda turkiyeye goc etmisler. Ben burada dogmusum. Su an annem ve babam vefat ettiler. Benim bulgaristan vatandasligi almam mumkunmu. Mumkunse takip etmem isler nelerdir. Saygilarimla.

 91. Leyla dedi ki:

  Merhaba ben Bulgaristan doğumluyum vatandaşım Türkiye de yaşıyorum ilk etapta kizima vatandaşlık almak istiyorum ne yapmalıyım?Bulgaristan’da evliliğim yoktur burada mevcut.esim içinde vatandaşlık istiyorum fakat şartlarını bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 92. Sengul dedi ki:

  Ben eşimi vatandas yapmak istiyorum acaba nasil yapabilirim cocugumu yaptim 6 yillik evliyim nikahimizda var bulgaristanda

 93. Furkan dedi ki:

  Merhaba, nenemin annesi ve babası Bulgaristan göçmeni, kayıtlarda kontrol edildiğinde Bulgarca soyadları ve yerleşim yerlerine kadar bulabiliyoruz. Kendim için sormuyorum fakat nenem Bulgaristan vatandaşlığına başvurmak istiyor. Bu mümkün müdür? Teşekkürler.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   A: Bulgaristan’da vatandaşlık işlemlerini başlatabilecek olan kişiler:
   -1A- Bulgaristan’da doğmuş olan kişiler
   -2A- Bulgaristan’da doğmuş olan ve mevcut durumda hayatta olmayan kişilerin çocukları

   Bu maddelere uyan kişi hayatta mı ?

 94. Tugce Cevik dedi ki:

  Merhaba, dedem ve kardeşleri Bulgaristan Nevrekop doğumlular. 1930’ların başında Türkiye’ye gelmişler. Geldiklerinde henüz 7-8 yaşlarındalarmış. Türkiye’de vefat ettiler. Annem ve kardeşleri adına başvuru yapmak istiyoruz. Gerekli belgeler ve işlemlerle ilgili yardımınızı rica ederim. Teşekkürler

 95. Begüm dedi ki:

  Merhaba, eşimin dedesi 1903 Tımraş doğumlu. Nüfüs müdürlüğünden aldığımız Üst soy belgesinden elde ettik bilgiyi. İşlemleri başlatmak istiyoruz ancak sizin cevaplarınıza istinaden; eşimin annesi vefat ettiği için, eşime eğer dedesi Bulgar soylu ise vatandaşlığını geri alma hakkı verilir mi? Çünkü sadece dikey hak verildiğini yazmıştınız bir cevapta. Teşekkür ederim

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Bulgaristan’da vatandaşlık işlemlerini başlatabilecek olan kişiler:
   -1- Bulgaristan’da doğmuş olan kişiler
   -2- Bulgaristan’da doğmuş olan ve mevcut durumda hayatta olmayan kişilerin çocukları

   Bu durumda 3. kuşak olan eşiniz için GÖÇMEN VE GÖÇMEN ÇOCUĞU sıfatıyla herhangi bir hak talep edilmesi sözkonusu değil.

   “BULGAR SOYLU” başvurularında üstte belirtmiş olduğumuz sınırlama yok. Bulgar etnik kökene sahip olduğunu kanıtlayabilirse eşiniz vatandaşlık alabilir:

   http://bulgarvatandasligi.com/pomaklar-icin-bulgar-vatandasligi/

 96. gürler kılınç dedi ki:

  merhabalar dedem 1910-1930 yılları arasında Bulgaristan Gerlovo bölgesi Malko selo (Küçükler) köyünden doğum yeri olarak nüfus kayıt örneğinde burası yazmakta dedem hayatta değil ancak annem vatandaşlık tespit işlemi başlatabilir mi?

 97. Mehmet dedi ki:

  Merhaba bir sorum olacaktı, babamın dedeleri ve nineleri Bulgaristan göçmeni. 1910-30 yilları arasında gelmişler nüfus müdürlugunden aldığımız soy ağacında nereden geldikleri yazıyor lofca ve filibe olarak, hatta babaannemin soy ismide Bulgar soy ismi ancak hiçbiri şuanda hayatta değiller, size sorum bizlerin Bulgar vatandaşligi alma hakkı var mı?

 98. Veli dedi ki:

  Selamlar iyi calismalar oncelikle insanlari bu sekilde bilgilendirdiginiz ve yardimda bulundugunuz icin sizlere gercekten cok tesekkurler.Benimde bir kac sorum olucak, aslinda actiginiz konulari okuyarak kafamda birazda olsa bazi seyleri canlandirdim simdi kafama takilanlari soruyorum.
  1-Babam 1968 göçmeni 7 kardesi ile birlikte turist passportu ile Turkiye’ye gocmusler ve Turkiyede 7 sene boyunca para oduyerek vatandaslik almislar.

  2-Ben kendim sofya teknik universitesinden mezunum , babam icin vatandaslik islemlerini 2017 de baslattik bize soylenenlerde babamin hala bulgaristan vatandadasi gorundugu icin biz 3.asama olan evrak toplayip bunlari adalet bakanligina teslim ettik 2018 de mulakatimiz var .Kafama takilan bu mulakatdan sonra licna karta ve passport verilmesi ne kadar sureyi bulur.Cunku biz direk 3.asama olan iade surecinden basladik islemleri yapmaya.

  3-Babamin uzerinden cocuklarına vatandaslik islemleri icin 24 ay sure yazmissiniz yazilarinizda bu sureyi erkene alma sansimiz yokmudur yoksa kesin sure 24 aymıdır, birde cocuklari vatandaslik alirken yaş sınırı varmidir malum yasimiz geciyor sureler cok uzun ve islemleri yavas ilerliyor.Sorularım bu kadar cevaplariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Sizin için süreç ÖRNEK olarak şu şekilde işlemektedir:

   Başvuru tarihiniz: 05.08.2017
   Mülakat tarihiniz: 10.08.2018
   Başvuru sonucu : 05.09.2019

   Ebeveyn (anne ve/veya baba) üzerinden yapılan Bulgaristan vatandaşlığı başvurularında yaş sınırı YOK. 2017 ocak ayında baba üzerinden üç erkek kardeş için başvuru yaptık. En genci 56, en yaşlısı 71 yaşında. Ysal bir kısıtlama sözkonusu değil

 99. Yılma Kaya dedi ki:

  Babam Bulgaristan’da 1934’de doğmuş ve annesi ve kardeşiyle 1938’de Türkiye’ye göç etmişler. Babam 1978’de vefat etti. Biz üç kardeşiz ve hepimiz de Türkiye doğumluyuz ve çocuklarımız var. Bizim(3 kardeş olarak) ve çocuklarımızın Bulgar vatandaşlığı kazanma durumumuz sağlanır mı? Sağlanırsa nasıl sağlanır? Ne yapmamız lazımdır? Teşekkürler.

 100. Özlem değirmen dedi ki:

  Merhaba anneannem ve dedem 50 senesi göçmeni ve Türkiye’de vefat etmiş annem 5kardeş hepsi Bulgaristan doğumlu annem hariç annem Türkiye doğumlu şimdi anneme Bulgaristan vatandaşlığı almak istiyoruz nasıl bir yol izlemeli nereden başlamalıyız isim denklik belgesini anneannem adına mı çıkartmalıyız

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   İsim Denklik Belgesini Bulgaristan’dan göç etmiş olan herkes için talep edin. Yani annenizin ebeveynleri (anneanneniz ve dedeniz) için talep edin. Annenizin kardeşleri için de isteyebilirsiniz.

   Annenizin kardeşleri Bulgaristan’da doğmuş olduklarından onların vatandaşlık işlemleri ebeveynlerinden bağımsız olarak yürütülebilir.

   Anneniz Türkiye’de doğduğu için Bulgar vatandaşlığı işlemleri anne ve/veya babası üzerinden başlatılmalıdır.

   İsim Denklik Belgesini aldıktan sonra bizimler iletişime geçip müteakip işlemleri başlatabiliriz.

   İsim Denklik Belgesi düzenlenemiyorsa veya yoktur cevabını alırsanız yine bizimle iletişime geçin.

   Lütfen inceleyiniz:

   http://bulgarvatandasligi.com/29-mart-1948-22-kasim-1950-arasinda-goc-edenler-bulgar-vatandasidir/

   http://bulgarvatandasligi.com/isim-denklik-belgesi/

 101. Berkan dedi ki:

  Annem 1951 gocmeni Nufus Mudurlugunden doğum belgesini aldik yanlız alzaymir başlangıcı olduğu icin noterden vekalet veremiyor bize nasil bir yol izlememiz gerektiğini bildirirseniz cok tesekkur ederim

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Berkan bey ilk önce almanız gereken belge İsim Denklik Belgesi. Bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek talep etmelisiniz. Nüfus müdürlüğü İsim Denklik Belgesiniz Nüfüs ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden resmi yoldan talep edip size teslim edecek.

   Annenizin alzheimer hastası olmasından dolayı vekaletname düzenleme yetkisinin olmaması doğal. Yapmanız gereken anneniz için “Vasi Tayin” işlemi yapmak.

   Geçmiş olsun ve kolay gelsin.

 102. erol ahçı dedi ki:

  1978 Bulgaristan göçmeniyim çocuklarım ve torunlarım türkiyede dünyaya geldi.nasıl bir yol izlemeliyim ki çocuklarıma ve torunlarıma vatandaşlık alabileyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir