Babamın babası 1951 Bulgaristan göçmeni, sonrasında Türkiye’de vefat ediyor. Babamın Bulgar vatandaşlığı…

İsmail K. adlı kullanıcımızın sorusu:

Merhaba, Babamın babası 1951 Bulgaristan göçmeni, sonrasında Türkiye’de vefat ediyor. Babam Bulgar vatandaşlığı ile ilgili bir işlem yapmamış. Vefat eden dedemiz üzerinden şu anda babamın vatandaşlık talep etme imkanı var mı veyahut dedemin Bulgar vatandaşlık hakkı korunmuyorsa ne tarz bir yol izlemeliyiz nasıl vekalet çıkartmalıyız? İlginize teşekkürler.

bulgarvatandasligi.com: İsmail bey ayrıntılı bilgiler vermiş olduğunuz e-posta adresine iletilmiştir. Genel anlamda sırasıyla yapılması gerekenler: Ölene dedenizin vatandaşlık tespit işlemi yapılacak. Dedenizin vatandaşlığı korunuyorsa babanız “Bulgar Soylu” sıfatıyla Bulgaristan vatandaşlığı alacak. Babanız Bulgar vatandaşı olunca da dolayısyla siz “Bulgar Soylu” statüsünden vatandaşlık alacaksınız. Dedenizin vatandaşlığının korunmaması durumunda ise vatandaşlık talep hakkınız bulunmamaktadır.

120 Responses to Babamın babası 1951 Bulgaristan göçmeni, sonrasında Türkiye’de vefat ediyor. Babamın Bulgar vatandaşlığı…

 1. AYDA dedi ki:

  Benim annem Bulgaristan vatandaşı pasaportu ve kimlik kartı var. Ben Bulgar vatandaşlığı için başvurdum, mülakata gittim, işlemlerim devam ederken annem vefat etti. Bu durum başvurumu olumsuz etkiler mi?

 2. Karr dedi ki:

  Merhaba. İki sorum olacak:

  1- Vatandaşlık saptanması ne kadar sürüyor?

  2- Siz gibi aracı kurumlar/avukatlar süreçlerin kısaltılmasını sağlayabilir mi?

  Teşekkürler.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   -1- Sadece tespit işlemi ortalama olarak 6 ay sürüyor. Hazırlık, araştırma ve diğer süreçler buna dahil değil.

   -2- Yasal süreçlerin herhangi bir şekilde kısaltılması mümkün değildir

 3. Büşra dedi ki:

  Merhaba,
  Aynı konuda danışmak istiyorum. Nüfus denklik ve doğum belgesi aldı annem. Şimdi izlememiz gereken yol nedir acaba bilgi alabilir miyim?
  Teşekkürler.

 4. eren dedi ki:

  Merhaba, benim dedemin dedesi ve dedesinden önceki bütün ailesi , babanneminde dedesi ve ondan önceki bütün ailesi bulgaristan doğumlu sizce vatandaşlık alabilir miyim? (babannemin babası romanya doğumlu bu etkiler mi onlar romanyadan türkiyeye gelmişler)

 5. fatma şen dedi ki:

  Babaannem Bulgaristan doğumlu ve 51 yılında gelmişler. Kendisi vefat etti. Babam Bulgar vatandaşı değildi ve vefat etti. Hayatta olan halam sayesinde vatandaşlığa başvurabiliyor muyum? Kendisi de henüz vatandaş değil. Teşekkürler,

 6. neslihan dedi ki:

  iyi günler babamın babası ve annesi bulgaristan doğumlu.1951 yılında türkiyeye geçmiş ve vatandaşlık tarihide nüfüs müdürlüğünde yazan tarihi 1.05.1951.2 side vefat ettiği için biz vatandaşlık için başvuru yapabiliyor muyuz ?

 7. Teoman Başoğlu dedi ki:

  Merhaba anneannem 1933 doğumlu 1951 türkiyeye geliş dedem 1928 doğumlu 1931 gelişli ikiside bulgaristan doğumlu e devlette de yazıyor ikiside sağ değil.Annem vatandaşlık alıp bende alabilirmiyim teşekkürler

 8. sibel dedi ki:

  Merhaba, Babamın babası 1951 Bulgaristan göçmeni, sonrasında Türkiye’de vefat ediyor. Babam Bulgar vatandaşlığı ile ilgili bir işlem yapmamış. Vefat eden dedemiz üzerinden şu anda babamın vatandaşlık talep etme imkanı var mı? Dedem vefat ettiği için babamın nasıl bir vekaletname ile işlemleri başlatması gerekiyor? Herşeyin düzgün gitmesi halinde babamın ve benim çifte vatandaşlık alması ne kadar süre alır? İlginiz için teşekkürler.

 9. hülya kayhan dedi ki:

  annem 1947 bulgaristan doğumlu halen sağ vatandaşlık işlerine başladık ancak annesi ve babası türkiyede öldüler.diğer yandan babasının babası bulgaristanda öldü bu durumda annem bulgar soylu olarak vatandaşlık alabilirmi dededen geçermi bulgar soyu babsı ölmüş olsada direk alabilirmi vatandaşlığını

 10. emre dedi ki:

  Benim Soy ağacıma baktıgımıda Babamın annesi Bulgaristan Doğumlu cıkıyor KARLIOVA 01/07/1941 Doğduktan 2 yıl sonra Bileciğe göç etmişler Şuanda Babannem Vefat edeli baya oluyor acaba biz vatandaşlık alabilirmiyiz ??

 11. VATANDAŞ dedi ki:

  Merhaba,
  Annemin babası 1938 de Bulgaristan Varna dan Trakya ya göç etmişler, Dedem 2010 senesinde vefat etti. Kimliğinde Varna olarak yazıyordu doğum yeri, annem dedemin vatandaşlığı vardı diyor ve kore gazisiydi dedem.
  Vatandaşlık alabiliyormuyuz ve vatandaşlık alabılıyorsak gereklı belgelerde doğum kayıt örneği gibi belgeler yazıyor bunun nasıl temın edecegımı bılmıyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim..

 12. Burhan dedi ki:

  Merhaba, babam Türkiye doğumlu ve sağ. Dedem Bulgaristan doğumlu ve öldü. Mezarı da Bulgaristan’da. Babam ve sonrasında ben vatandaşlık alabiliyor muyum ? Ne yapmam gerekir?

 13. nesrin dedi ki:

  annemin bulgarisatnadan türkiyeye geliş tarihi 27.03.1951 vatandaşlık tarihi 17.11.1952 sağ babam vefat ve annemle aynı tarihlerde türkiyeye göç vatandaşlık verilmesi 28.01.1953 biz çocukları ve de torunlarının bulgaristan vatandaşı olma ihtimali varmıdır prosedür nasıldır teşekkürler iyi çalışmalar

 14. Erkan dedi ki:

  Merhaba,
  Anneannemin babaannesinin anne ve babası 1800’lerde Pazarcık’ta doğmuş ve 1880 ile 1910 arasında Türkiye’ye gelmişler.

  Vatandaşlık alma şansımız var mı? Anneannem ve annem sağ.

 15. MURAT dedi ki:

  Merhaba,

  Annenannem’in dedesi LOFCA dogumlu ve Turkiye’de vefat etmiş.Anneannem yaşıyor,başvuru yapabilir mi ?

 16. Aysegul erbay dedi ki:

  Babamda dedemde öldugu icin hic bir yolu yok galiba degilmi dedemin uzerinden basvuru yapmamin

 17. Aysegul erbay dedi ki:

  Bilgi olarak babamin babasi bulgaristan dogumlu ,babam turkiye dogumlu. ikiside öldu..ben vatandas olamiyirum cvplariniza göre.bulgar soylu demissiniz bizde pomakmisiz da bu sadece sözde gercekte olup olmadigimiz nasil kanitliycaz ..babamin veraset ilamiyla falan filan dami olamaz bu isler..

 18. Fikri dedi ki:

  Merhaba, Anneannem ve dedem bulgaristan hacıoğlu pazarcık (dobriç) doğumlu. Dedem 1895, Anneannem 1910 doğumlu. Annem ise 1931 Türkiye doğumlu. 1910-1930 arasında Türkiye’ye göçmüşler. Annem hayatta. Bulgaristan vatandaşlığı alabilir miyim?

 19. tayfun yılmaz dedi ki:

  merhaba dedem 1955 te göç ettmiş bulgaristandan babam sağ ne yapmamız gerekli babam kısmi felçli nasıl bir yol izlememiz gerekir

 20. Mustafa Gökhan dedi ki:

  Merhaba Annemin Babası Tc’de Doğmuş Tc Vatandaşı Tc’de Ölmüş annemin babasının babası ve annesi 1892 Bulgar Çepin doğumlu POMAK Bulgar göçmeni annemin vatandaşlık alma ihtimali varmıdır ?

 21. izzet çakır dedi ki:

  zagraç bulgaristan da bir yer mi? ya da eski adı zagraç olan yer neresi, bir bilginiz var mı?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Merak ettiğiniz yer bursaı olabilir: Стара Загора = Stara Zagora = Eski Zağra

 22. Rahşan dedi ki:

  Merhaba..

  Babamın anne ve babası Bulgaristan göçmeni… Şu anda dedem de babaannem de sağ hayattalar.. Fakat babam vefat etti… Bu şartlar altında (babamın Bulgar vatandaşlığı olmadığı için) aradaki fiziksel bağ kopmuş mu sayılır? Bulgar vatandaşlığından yararlanmam mümkün değil mi?

 23. mila dedi ki:

  Merhabalar,
  Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkürler. Sormak istediğim şu:
  Hem anne hem de baba tarafından 1951 göçmeniyiz. Annem Türkiye, babam Bulgaristan doğumlu, kimlikte de yazıyor. Fakat babam vatandaşlık almak istemiyor. Babam vatandaş olmadan, onun kimliğinde Bulgaristan yazmasıyla ben vatandaş olabilir miyim? Ya da dedelerim üzerinden babam vatandaş olmadan ben olabilir miyim?
  Teşekkürler

 24. Şenol K dedi ki:

  Merhaba,

  Anneannemin babası 1863 Filibe doğumlu. Annem Türkiye doğmuş ve hala hayatta. Bulgaristan vatandaşlığı için başvuru hakkımız bulunuyor mu?
  Ayrıca eşimin dedesi 1905 Kırcali doğumlu. Fakat babası hayatta değil. Eşimin başvuru hakkı olur mu?
  Teşekkürler.

 25. MELİH dedi ki:

  MERHABA DEDEM 1934 YILINDA BULGARİSTAN KIRCALI DE DOĞMUŞTUR KISA ZAMAN SONRA TÜRKİYEYE GÖÇ ETMİŞLERDİR. BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI ALABİLİRMİYİM.

 26. İbrahim dedi ki:

  Merhabalar,anneannemin babası 1926 yılı Bulgaristan doğumlu ve 1950’li yıllarda Türkiye’ye göç etmişler.Anneannem Türkiye’de dünyaya gelmiş.Anneannem hala sağ fakat babası 1980’de vefat etmiş.Anneannem çifte vatandaşlık için Bulgaristan’a başvuru yapmamış.Ben veya annem Bulgaristan’dan çifte vatandaşlık alabilir miyiz, veya anneannem çifte vatandaşlık alabilir mi sonra biz onun üzerinden alabilir miyiz?

 27. HAMİYET HIRÇIN dedi ki:

  Selamlar. Benim babam ve dedem Bulgaristan Koşukavak doğumlu 1940 yılında babam 15 yaşında iken dedemle beraber kaçıp Türkiyeye gelmişler (Babamın annesi ve kardeşleri orada kalmış hepside vefat etti)Türkiyedeki kimliklerinde doğum yeri Koşukavak yazıyor.babam ve dedem vefat etti.ben kızı olarak çifte vatandaşlık alabilirmiyim. şimdiden teşekkür ederim.

 28. Emine dedi ki:

  Merhaba, dedemin babannesi,dedesi ve babasının doğum yeri nüfus kayıtlarında 1800’lü yıllarda Şumnu olarak gözüküyor.Mübadele ile gönderilmişler, dedem 1910 İstanbul doğumlu.Annem 75 yaşında,yaşıyor.Çifte vatandaşlık alabilir miyim?

 29. emre öksüz dedi ki:

  merhaba dedemin babası 1900lü yılların başında bulgaristandan türkiyeye göç etmiş olduğunu öğrendik. dedem sağ, dedemin üzerinden bulgaristan vatandaşlığı alma gibi bir durumumuz olabilir mi bunu öğrenmek istiyorum

 30. ayse k. dedi ki:

  Merhaba, aşağıdaki bilgilere göre doğrudan (babamın işlemi başlatmasına gerek kalmadan) Bulgar vatandaşlığına başvurabiliyor/tespit yaptırabiliyor muyum?

  Babaanne: 1 Tem. 1923
  Büyük dede (baba tarafı): 1 Tem. 1870
  Büyük nine (baba tarafı): 1 Tem. 1880

  Teşekkürler.

 31. TAŞKIN dedi ki:

  MERHABA
  BENİM DEDEM 01/07/1918 TARİHİNDE PAZARCIK HACIOĞLU BUGÜNKÜ BULGARİSTANIN DOBRİÇ ŞEHRİNDEN TÜRKİYE’YE GÖÇ ETMİŞ BABAM iSTANBULDA DOĞMUŞ YANİ DEDE TARARINDAN BULGARİSTAN GÖÇMENİ SAYILIYORUZ BEN BU VATANDAŞLIK İMKANINDAN FAYDALANABİLİYORMUYUM

 32. goksel dedi ki:

  1885 olacakti

 33. KENAN KASIM dedi ki:

  Selam!Dedem 1950 ilerde Turkyeye goc etmis …Corluda da kayitli bizim BULGARISTAN VATANDASLIGI OLMA IMANI VARMIDIR..

  ONCEDEN TESEKKURLER!

 34. mila dedi ki:

  Merhabalar,

  Hem anne hem de baba tarafından 1951 göçmeniyiz. Annem Türkiye, babam Bulgaristan doğumlu, kimlikte de yazıyor. Fakat babam vatandaşlık almak istemiyor. Babam vatandaş olmadan, onun kimliğinde Bulgaristan yazmasıyla ben vatandaş olabilir miyim? Ya da dedelerim üzerinden babam vatandaş olmadan ben olabilir miyim?
  Teşekkürler

 35. nesrin dedi ki:

  annem ve babam 1952 yılında bulgaristandan göç etmişler annem sağ babam vefat vatandaşlk hakkımız varmıdır nasıl bir yol takip etmeliyiz teşekkürler iyi çalşmalar

 36. Adem dedi ki:

  Merhabalar, dedem ve ninem bulgaristan dogumlu pomak hayatta degiller.babam ise 2 yil kadar once vefat etti. POMAK lik statusunden bulgaristan vatandasligi almak mumkunmu su an ebeveynlerin hicbirisinin hayatta olmamasina ragmen?tesekkurler

 37. Ertuğrul dedi ki:

  Merhabalar, babam 1958 Bulgaristan doğumlu ve 1978 yılında Türkiye’ye göç etmiş, kendisi hayatta babam üzerinden vatandaşlık alabilirmiyim? gerekli prosedür nedir?bilgilendirirseniz sevinirim.

 38. Mustafa K dedi ki:

  Merhaba ,

  Babam 1951 yılında Ekisce’den Türkiye’ye göç etmişler.
  Ben Bulgar vatandaşlığı alabilirmiyim ? Akabinde evli olan kızım eşi torunum alabilir mi ? Nasıl bir yol izlemeliyiz Nereden başlamalıyız ? Yardımcı olmanız durumunda ücretleri nedir ? Bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim.

  Tesekkurler, iyi çalışmalar.

 39. Nazim dedi ki:

  Selamlar benim dedem annanem. Ve. Kardeşleri ve.annem bulgaristan mestanli doğumlu 1930 yılında oradan bulgarlardan iç tartışma yüzünden kaçıp gelmişler hepside türk vatandaşı olmuşlar Türkiye deki kimliklerinde dogumyeri mestanli yazıyor su an hepsi vefat etti ben oğlu olarak çifte vatandaşlık alabilir miyim bilgileriniz için şimdiden tesekkurler

 40. Abdülhamit dedi ki:

  annemin babaannesi 1932 yılında göç ediyor ben torununun çocuğu olarak vatandaşlığa başvurabilir miyim?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Nevcut sayfamızdaki yazımızda da belirttiğimiz gibi vatandaşlık işlemi BULGARİSTAN’DAN GÖÇ EDEN KİŞİNİN KENDİSİ veya vefat ettiyse ÇOCUKLARI işlem yapabilir. Sizin durumunuzda annenizin babaannesi ve onun çocuklarının vefat etmiş olduğunu tahmin ediyoruz. Bu durumda fiziksel bağ kopmuş olduğundan torun olarak size bir hak geçmesi sözkonusu değil

 41. Seckin UZEL dedi ki:

  Babamın babası,hatta babamın dedesi Bulgaristan Ortaköy (Ivaylovgrad)doğumlu.Babam sağ,nüfustan alt/üstsoy listesini aldım.Benim vatandaşlık hakkım var mı?bundan sonra hangi işlemi yapmalıyım?saygılar

 42. özcan söker dedi ki:

  1951 yılı zorunlu göç ile gelen göçmen bir ailenin çocuğuyum anne ve babam rahmetli isim denklik belgeleri mevcut benim vatandaşlık hakkım varmı baba ve annemin bulgar vatandaşı olup olmadığını internetten öğrenebilirmiyim saygılar

 43. Gökhan TUR dedi ki:

  s.a. hayırlı geceler dedem ve babaannem 1951 göçmeni turkıyede tanısıp evlenmısler.geldiklerinde isimleri soy isimleri nedir ne değildir hiç bir bilgim yok.tek bildiğim gruevoda yasamıslar orda.babam da vefat etti.son yazdıgınıza göre aradaki fiziksel bag kopmus bulunmakta ama amcamlar halamlar yasamakta onların uzerınden bıseyler yapma ıhtımalım varmı nasıl bır yol ızlemelıyım yardımcı olabılırsenız sevınırım..bir arkadasım gruevoya gidersem ordan bir kayıt cıkarttırıp babam vefat ettıgı ıcın direk kendı adıma daha kolay olacagından söz edıyor vatandaslık ıcın ama bılemıyorum ? çok sacma gelebilir ama cahilliğime verine pomak olup olmadıgı nasıl bilinebilir ailede.dedem ben dogmadan ölmüş babaannem ben kucuk yaslarda iken cocuklarıda hıc ılgılenmedıklerı ıcın sıfırım acıkcası bu konuda.babaanne tarafında bi pomak sözü gecerdi ama hepsi öldü gitti danısabılecegım biride kalmadı acıkcası tam olarak bilen bu mevzuları..

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Dedeniz ve babaanneniz ile sizin aranızdaki bağ olan babanız vefat ettiğinden dolayı sizin “göçmen ve/veya göçmen çocuğu” sıfaıtyla bir hak talep etmeniz sözkonusu değil.

   Pomak olarak “bulgar soylu” statüsü üzerinden bir hakkın talep edilmesinde ise zaman kısıtlaması bulunmamaktadır.

   İşe dedeniz ve babaanneiz ile onların ebeveynleri için İsim Denklik Belgesi talep etmekle başlayınız. Bunları aldıktan sonra neyin mümkün olup olmadığını söyleyebiliriz.

   http://bulgarvatandasligi.com/isim-denklik-belgesi/

 44. Hakan dedi ki:

  Merhaba , babamın dedesi 01.07.1876 Ruscuk doğumlu, 1953 te istanbulda vefat etmiş. Babam ve dedem de vefat etti, bir şans başvurma durumum olabilirmi teşekkürler

 45. birgül günay dedi ki:

  iyi günler benim dedem ve babanem bulgaristandan 1938 de göç etmişler babam türkiye doğumlu dedem ve babam öldü biz bulgar vatandaşı olabilirmiyiz

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Dedeniz ve babaanneniz ile sizin aranızdaki bağ olan babanız vefat etmiş olduğundan dolayı aranızdaki fiziksel bağ kopmuş bulunmaktadır. Dolayısıyla size Bulgar vatandaşlığı talep etme ve alma hakkı geçmemektedir. Göçmen ve göçmen çocuğu statüsünden Bulgaristan vatandaşlığı alamazsınız.
   Bunun dışında ancak ailenizde “pomak” var ise kendisi “Bulgar soylu” sayıldığından dolayı Bulgar vatandaşlığı alabilirsiniz.

 46. gülsün dedi ki:

  annem 1929 doğumlu 1951 yılında Türkiye’ye geliyorlar. Şu anda kendisi yaşamıyor. Bizler vatandaşlık alabilirmiyiz.

 47. ece caglar dedi ki:

  iyi gunler babaannem ve dedem 1951 yilinda 3 yasinda bulgaristandan goc etmisler kimliklerinde dogum yeri bulgaristan yaziyor fakat dedem vefat etti biz bulgaristan vatandasligi alabiliyormuyuz acaba ?

 48. ebru dedi ki:

  Merhaba dedemler 02 kasım 1951 tarihinde Bulgaristandan göç etmişler babam 5 yaşındaymış kimliğinde de doğum yeri Bulgaristan yazıyor. Geliş yılı itibariyle çifte vatandaşlık hakkı olabilir mi?(29/03/1948-22/11/1950 arasında göç edenler Bulgar vatandaşıdır diye bir haber var bizim yıl içinde böyle bir imkan var mıdır) Bilgi rica ediyorum teşekkürler.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Ebru hanım sorularınızın cevapları:

   –Babanız Bulgaristan’da doğmuş olduğuna ve eskiden Bulgar vatandaşlığı olduğunda göre babanız prosedürleri tamamlamak koşuluyla Bulgar vatandaşlığını tekrar alacak. Vatandaşlık tespit işleminin tamamlanmasıyla üç süreç sözkonusu: 2 ay – 2 yıl – -6 yıl.

   Burada vurgulamak istediğimiz tek nokta ZAMAN. Önemli olan sürecin nekadar devam edeceğidir. Netice değişmiyor, süreç sonunda tekar vatandaş oluyor.

   Belirtmiş olduğunuz tarih aralağına durumları uyanların çok büyük bir kısmı vatandaşlık tespit işlemi akabinde 2 aylık süre içerisinde vatandaşlıklarını almaktalar.

   DİKKATE ALINMASI GEREKEN TEK ETKEN SÜRE.

   Sitemizi ayrıntılı olarak incelemenizi tavsiye ediyoruz, tüm sorularınızın cevaplarını bulacaksınız.

 49. ÖZLEM TEREK dedi ki:

  merhaba babam 1938 doğumlu bulgarıstan karlova rozino köyünden 1951 de göç etmişler bütün mal varlıgını satıp muhacır olarak türkiyeye gelmişler babam 2011 vefat etti ben ve kız kardeşim evliyiz soy isimler değişti çifte vatandaş olabilirmiyiz olursa sizinle birlikte nasıl bir yol izleriz BİLGİLERİNİZİ BEKLİYORUM

  TEŞEKKÜRLER

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Özlem hanım iyi günler.
   Babanız adına Vatandaşlık Tespit İşlemi yapılmalı. Babanızın vatandaşlığının korunması durumunda siz ve kardeşiniz Bulgar vatandaşı olabilirsiniz.

   Verdiğiniz bilgilere göre göç tarihi itibariyle babanız reşit değilmiş, dolayısyla anne ve babasıyla beraber göç etmiş. Bu durumda babanız, babaanneniz ve dedeniz için İsim Denklik Belgesi talep edin.

   Bu belge hazır olduğunda bizimle iletişime geçiniz.

   Lütfen inceleyiniz:

   http://bulgarvatandasligi.com/isim-denklik-belgesi/

 50. Alemdar beytul dedi ki:

  Annem İçin Bulgar vâandasligi alındı bulgar pasaport ve kimlik belgesi de var benim ve çocuklarımın vatandaşlığı için izleyeceğim yol ve masraflari ne olur bilgilendirirseniz sevinirim saygilar

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Alemdar bey bilgiler ayrıntılı olarak e-posta adresinize gönderildi.

   Siz anne/baba üzerinden Bulgar vatandaşlığı talep etmeli ve almalısınız. Siz vatandaş olduktan sonra da sizin çocuklarınız aynen sizin gibi başvurarak Bulgaristan vatandaşı olabilirler.

 51. filiz bulut dedi ki:

  iyi günler benim babam 1950-1952 tarihleri arasında babam 10 yaşında bulgaristan gelmiş bu çifte vatandaşlık için pasaport almak istiyoruz böyle bir hakkımız varmı acaba babam 1990 yılında rahmetli oldu

 52. mehmet Öksüz dedi ki:

  merhabalar. benim babam 1945 Bulgaristan doğumlu,1950 de göç etmişler, babam 2007 de vefat etti.babam için Türkiye’den nüfustan vukaatlı nüfus kayıt örneği aldığımda Aynı zamanda Bulgar vatandaşıdır yazıyordu tabi yinede sorgulama yakmak gereklidir, ben vefat etmiş babam üzerinden vatandaşlık başvurusu yapabilirmiyim.
  olabilecekse masraflar nedir. detaylı bilgi verebilirmisiniz.

 53. Mehmet ÖKSÜZ dedi ki:

  merhabalar. benim babam 1950’de 5 yaşında Bulgaristan’dan gelmiş. babam vefat etti ben vatandaşlık alabilirmiyim?sizler bu işlerin takibini yapıyormusunuz?

 54. ali şen dedi ki:

  selam
  babam 1931 eskicuma bulgaristan doğumlu .1934 senesinde türkiye ye göç etmişler .2015 senesin de de vefat etti.
  ben ve 4 kız kardeşim bulgar vatandaşı olabilirmiyiz .bunun için ne yapmamız lazım.
  kısaca bilgilendirmenizi rica ederim ..

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Evet siz de vatandaş olabilirsiniz. Aynen üstteki soruya verdiğimiz cevap sizin için de geçerlidir. Babanız için vatandaşlık tespit işlemi yapılmalıdır.

 55. Faruk güldiken dedi ki:

  İyi günler. Benim babam 1934 yada 1935 yılında 4 yaşında iken Türkiye yeni gelmiş.kendisi 1972 yılında vefat etti. Bu bilgiler ışığında ben bulgaristan vatandaşlığı alabilirmiyim.teşekkür ler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir