Bulgaristan VATANDAŞIDIR – 1938, 1951, 1968, 1978 Bulgaristan Göçmenleri Vatandaşlık Sorgulama – Tespit İşlemi Neticesi

1989 yılı ve daha sonraki bir tarihte Bulgaristan’dan göç eden kişiler hariç olmak üzere – 1938, 1951, 1968, 1978 yılları ile herhangi bir tarihte göç edenler ve/veya herhangi bir şekilde Bulgaristan’dan kaçak, turist ve diğer şekillerde yurt dışına giden, yabancı bir ülkeye yerleşen, Bulgaristan’dan göç eden, zorunlu göçe tabi tutulan kişiler için Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşlık İADE SÜRECİ.

Bulgaristan vatandaşlığı sorgulama – Bulgarsitan Vatandaşlık Tespit İşlemi neticesinde BULGAR VATANDAŞIDIR cevabının alınmasıyla yapılması gerekenler:

— Bulgaristan’daki ilgili ilçe nüfus müdürlüğünde nüfus kayıt işlemi ve adres kayıt işlemi yapılır.
— Bulgaristan’daki ilgili ilçe pasaport şubesine gidilerek Bulgaristan Cumhuriyeti kimlik kartı (liçna karta) ve Bulgaristan Cumhuriyeti uluslarası seyahat pasaportu (mejdunaroden pasport) düzenlenmesi için form doldurulur.
— Bulgaristan Cumhuriyeti Kimlik belgelerinin düzenlenme süreleri belirtlir : 1 iş günü – 3 iş günü – 4 hafta
— İlgili harçlar ödenir
— Bulgaristan Cumhuriyeti Kimlik belgelerinin düzenleyen memur fotoğrafınızı çeker, parmak izinizi alır.
— Kimlik kartı (liçna karta) ve uluslarası seyahat pasaportu (mejdunaroden pasport) belirtilen tarihte teslim alınır.

Bulgaristan Vatandaşlık Sorgulama – Bulgaristan Vatandaşlık Tespit İşlemi için tıklayınız.

BULGAR VATANDAŞIDIR tasdik belgesini görmek için tıklayınız.

66 Responses to Bulgaristan VATANDAŞIDIR – 1938, 1951, 1968, 1978 Bulgaristan Göçmenleri Vatandaşlık Sorgulama – Tespit İşlemi Neticesi

 1. Göksel uygun dedi ki:

  İyi günler

  E devlet üzerinden incelediğim soy ağacında ananemin annesinin 1916 ve babasının da 1915 doğumlu bulgaristan turtukayalı olduğunu gördüm bu bilgilere göre şahsıma bulgaristan vatandaşlık konusunda beni bilgilendirirmisiniz.

 2. Fahri Çalışkan dedi ki:

  1978 goçmeniyim,2007 yılına kadar suresiz oturma iznim vardı,daha sonra işlerşmin yogunlundan dolayı gidemedim.Ayrıca 2006 yılında bg vatandaşlıgı için muracatım vardı fakat 190 gun suresini tamamlayamadıgımdan dolayı red cevabı aldım.Babam bg vatandaşı annem suresiz oturması var….ben nasıl bir girişimde bulunmalıym.Vatandaşlık hakkında

 3. Arzu atabey dedi ki:

  Merhaba dedem 1938 de varna dan gocmus. Yaptigimiz arastimalar neticesinde dogum belgesine ulastik. Eger vatandasligi devam ediyorsa sirasiyla ne yapmaliyiz?. Isim denklik belgesi , tabiiyet belfesi, muhacirlik belgesi gibi seyler kafamizi karistiryor. Ayrica kan bagina gore gidecek olursak dedemin kizi (annem) ve torunu olarak ben ve esim hangi zaman araliginda varandaslik alabiliriz Tesekkurler .

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Sorunuz diğer sayfada cevaplanmıştır (aynı soruyu başka sayfada da sormuşsunuz)

 4. Berre dedi ki:

  Merhabalar; dedem 1935 Bulgaristan Mestanlı doğumlu.( Buraya 1938 yılında göçmüşler) Soy ağacında bu şekilde. Bu bir denklik midir? Soy ağacı belgesi ile, annem vatandaşlık alabilir mi? Mümkün müdür? Bu konuda çok fazla bilgiye sahip değiliz ancak vatandaşlığımızı geri almak istiyoruz. Soy ağacı belgesi yeterli oluyorsa şayet, Nasıl bir işlem ile devam etmeliyiz? Çok teşekkür ederim. Sevgiler.

 5. Serkan dedi ki:

  Babaannem ve kardeşleri isim denklik belgesi ve göç pasaportu belgelerini teslim aldılar. Bundan sonraki aşamada Bulgaristan’a parmak izi verip fotoğraf çektirmeleri gerektiği için gitmeleri gerekiyor. Kimlik ve pasaportlarını vekaletname verdikleri biri de teslim alabiliyor okuduklarımdan anladığım kadarıyla. Peki pasaport ve kimlik belgesi çıktıktan sonra belli aralıklarla ülkeye giriş çıkış yapmaları gerekecek mi?

 6. Berke dedi ki:

  Merhabalar,

  Bulgar vatandaşlığı alma konusunda bir kaç soru sormak istiyorum. Öncelikle anneannemin annesi Bulgaristan/Şumen/Yenipazar doğumlu 1.Dünya Savaşı bitiminde ya da sırasında tam hatırlamıyorum Bergama’ya kaçıyorlar. Köyden alabildiklerini alıp geliyorlar. Aynı şekilde anne tarafımdan yine dedemin anneside ailesiyle Razgrad’tan Bandırma’ya göçüyorlar. Benim vatandaşlık alabilme durumun nedir? Sitedeki tarihlere bakıyorum 1938’den önce bir durum ama kuşak olarak çok eski değil. İhtimalim varsa önce üst kuşak üyelerinin mi vatandaşlık alması lazım yoksa ben direkt alabiliyor muyum? Yorumları ve sitedeki yazıları olduğunca okuyup anlamaya çalıştım lakin ciddi bir şekilde aydınlatıcı bir mesaj bekliyorum. Teşekkürler.

 7. Şenay dedi ki:

  MERHABA ben 1977 Bulgaristan doğumluyum 1978 yılında 8 aylıkken babam hariç ailem’ile Türkiye göç etmişiz,babam o dönemde orada kalmış 80 yılında kaçak olarak Türkiyeye gelmiş öldüğü zamana kadar dönem,dönem imzaya gitti emniyete 2000 yılında Türk vatandaşı olmadan vefat etti.Bu durumda babam hala Bulgar vatandaşı olarakmı öldü acaba?çifte vatandaş olabilmem için ne yapmam gerek yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden Teşekkür ederim

 8. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar,

  Benim ailem 1978 yılında İzmir’e göçmüş. Ben 1983 doğumluyum. Anladığım kadarıyla önce babamın vatandaşlık alması sonra da benim almam gerekiyor. Peki eşim de vatandaşlık alabilir mi ben aldıktan sonra?
  Bir de bu süreçler ne kadar sürer acaba?

 9. Selim dedi ki:

  Merhabalar,
  Annemin babası ve annesi 1950-51 yıllarında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göçmüşler. Ne yazık ki ikisi de hayatta değiller. Anneannem Dobriç doğumlu fakat o senelerde Dobriç’in Romanya elinde olduğunu okudum. Bulgar nüfus kayıtlarında olmama gibi bir durum olabilir mi ?

 10. gönül k. dedi ki:

  Dedemin babasının annesi 1857 Lofça doğumlu dedemin babası 1896 lofça doğumlu türkiye ne zaman geldikleri konusunda bir bilgim yok fakat babam vefat etti vatandaşlık alabilirmiyim.

 11. reha dasdan dedi ki:

  Anneannem 80 yasinda ve belgelerini yeni aldik sorgulama sonucunda Bulgaristan Vatandasi olarak cikarsa Bulgaristan’a gitmesine gerek kalmadan nufus kaydi ve kimlik karti islemlerini avukata vekalet vererek hallede bilir mi?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   BÖYLE BİRŞEY KESİNLİKLE MÜMKÜN DEĞİL. Bulgar Kimlik Belgeleri Kanununa göre kimlik belge başvurusu şahsen yapılır ancak hazır olan belgeler başka birisi (yetkilendirilmiş) tarafından teslim alınabilir. Anneannenize kimlik belgesi düzenlenebilmesi için parmak izi alınması ve fotoğrafı pasaport şubesinde, yerinde, çekilmelidir. Fotoğraf dijital olarak sisteme işlenir. Kağıda basılı fotopraf kullanılmaz, kullanılamaz.

 12. Semih DİNÇ dedi ki:

  Merhaba.
  Benim dedem Bulgaristan doğumlu ve hala hayatta. Bulgaristan vatandaşlığına başvurabilir miyim?
  Teşekkürler

 13. R. Onur UZUN dedi ki:

  merhaba,
  1951 göçmeniyiz. Dedem ve babannem Bulgaristan(targovishte) doğumlu. büyük amcam da orda doğmuş ve dedemin kütüğünü buldurdu vatandaşlık talep etti ve aldı. Babam Türkiye doğumlu ve vefat etti ancak annem sağ. Benim de alma hakkım var mıdır?
  ayrıca annemin babası ve annesi de Romanya doğumlu fakat hayatta değiller.

 14. R. Onur UZUN dedi ki:

  Merhaba,
  1951 göçmeniyiz. Dedem Bulgaristan Targovishte doğumlu(Eski Cuma) büyük amcam orda doğmuş ve başvurarak Bulgaristan vatandaşlığı aldı. babam Türkiye doğumlu ve yaklaşık 1 ay önce vefat etti. benim vatandaşlık alma hakkım var mıdır?

 15. Tülin dedi ki:

  Bulgaristan çifte vatandaşlik işlemlerini kendi imkanlarimizla yapabilirmiyiz ya da bu konuda sizler yardımcı oluyormusunuz?

  İslem süresi ne kadar ve ne kadar ücrete yapılır

 16. Tuğba dedi ki:

  Merhaba,
  Babaannem 1925 Bulgaristan doğumlu ve 1930larda Türkiye’ye gelmişler. Bbam Türkiye’de doğmuş. Ancak babaannem de babam da vefat etti. Amcam hayatta. Amcam vatandaşlık aldıktan sonra benim de alma hakkım doğar mı?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Göçmenler ve göçmen çoxukları için Bulgar vatandaşlığı hakkı sadece ebevyenden çocuğa geçer. Amcadan, teyzeden, akrabakdan size Bulgar vatandaşlığı hakkı geçemez.

 17. Melek Durmus dedi ki:

  merhabalar… Benim babam bulgaristan kircaali doğumlu… 1951de üç yaşında Türkiye ye gelmiş… Kendisi rahmetli oldu… Bulgaristan vatandaşlığı alabilirmiyim… Teşekkür ederim.

 18. ulas dedi ki:

  merhaba benim dedem bulgaristan ruscuk dogumlu soyadi ruscukama vefat etti babam sag turkiyede dogumlu soyadimiz ruscuk 40 gocu dedem vatandaslik alabilirmiyimiz alabilirsek ne kdr surer

 19. Mehmet Mert dedi ki:

  Benimde babamın babasının babası bulgaristan göçmeniymis ve rahovada doğmuş doğum yeri orası 1851 1860 yıllarında ben şimdi dedemin babası oral olduğu için ve vefat ettiği için cifte vatandaslik alabilirmiyim..

 20. serkan yaman dedi ki:

  plevne savaşı sonrası anneminde babamında dedeleri plevneye bağlı bir köyden edirneye göç etmişler. şuan dedem sağ değil. bizim bulgar vatandaşlığı da alma imkanımız varmıdır..

 21. Ercan dedi ki:

  Merhaba benim annemin dedesi 1874 rusçuk doğumlu ve 1933 yılında vefat etmiş gözüküyor ve annem sağ hayatta annem için vatandaslik başvurusu olabilir mi ?

 22. hasan gokdag dedi ki:

  dedem ve babaannem bulgaristan doğumlu 1938 göçmenleri(şumnu)babam türkiye doğumlu ve sağ ,ben Çifte vatandaşlık alabilirmiyim.

 23. Tahsin dedi ki:

  Anneannemin babsı bulgaristan doğumlu 1920 lerde göç etmis.Anneannem hayatta vatandaslık alabilir mi.Hangi yolları izlemesi gerek.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Anneanneniz göçmen göçmen çocuğu statüsü üzerinden Bulgar vatandaşlığı talep edemez: http://bulgarvatandasligi.com/1989-oncesi-eski-gocmenler-bulgar-vatandasligi-iadesi-ve-cocuklari-icin-vatandaslik/

   • Tahsin dedi ki:

    Anneannem babası üzerinden vatandaslık alıp üst soydan alta doğru vatandas olamaz mıyız

    • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

     A: Bulgaristan’da vatandaşlık işlemlerini başlatabilecek olan kişiler:

     -1A- Bulgaristan’da doğmuş olan kişiler

     -2A- Bulgaristan’da doğmuş olan ve mevcut durumda hayatta olmayan kişilerin çocukları

     -3A- Yasayla belirlenmiş olan diğer yöntemlerle

     B: Eski göçmen olarak vatandaşlık kime verilir:

     -1B- Bulgaristan’da doğmuş olan kişilere

     -2B- Bulgaristan’da doğmuş olan, mevcut durumda hayatta olmayan ve hala vatandaşlıkları korunan kişilerin çocuklarına

     -3B- Anne ve/veya babası Bulgar vatandaşlığı almış olan kişilere (reşit olsun veya olmasın)

     -4B- Yasayla belirlenmiş olan diğer yöntemlerle

 24. Gülden dedi ki:

  Merhaba benim annemin ve babamın bütün ailesi Bulgaristan doğumlu ama annem ve babam Türkiye doğumlu yanlız şu var ki onlar vefat ettiler ben başvuruda bulunan çifte vatandaşlık çıkartabilir miyim

 25. İlker Pektezel dedi ki:

  Merhaba, babannem 1938 bulgaristan göçmeni ve sağ. Varandaşlık için ne yapmamız gerekiyor.

 26. Murat Candar dedi ki:

  Merhaba. Dedemin Babası 1859 Razgrad doğumlu. 1944 yılında vefat etmiş. Dedem de 2007 yılında vefat etti. Şu an için babam 3.göbek ben ve ablam da 4.göbek olarak hayatta kalan mirasçılarız. Burada belirli tarihler belirtilmiş (1938-1951-1968-1978) dedemin babası ne zaman Türkiye’ye gelmiş bilmiyorum ama babam ve bizler için de Bulgaristan vatandaşlığı durumu söz konusu mudur? Bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

 27. ozan kurtuldu dedi ki:

  Dedem ve babaannem 1951 göçmeni ancak vefat ettiler vatandaşlık alabilir miyim ?

 28. mert kaya dedi ki:

  merhaba ananem babannem ve her iki dedem kırcalı doğumlu babam ve annem bursa doğumlu ve sağ bulgaristan vatandaşlığı alabilirmiyim

 29. Sinan Önder dedi ki:

  Merhabalar,
  Babam 1971 göçmeni haklarından vazgeçerek gelenlerden sanırım 70 göçmenleri Babamın tekrar vatandaşlık alma şansı var mıdır? var ise Babamdan yararlanarak biz çocuklarıda çifte vatandaşlık alabilir miyiz?
  teşekkürler

 30. Sait Türen dedi ki:

  İyi günler,Babam ve Annem Bulgaristan Varna-Pravadı doğumlu ve 1936-38 göçmenlerindendir. Her ikisi de vefat etti. Benim Bulgaristan vatandaşlığı ve pasaportu almam mümkün müdür? Mümkün ise neler yapmam gerekir…

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Anne ve/veya babanız için Bulgar vatandaşlığı tespit işlemi yapılmalı:

   bulgarvatandasligi.com/bulgar-vatandasligi-sorgulama-bulgaristan-vatandaslik-tespit-islemi/

   Tespit işlemi neticesinde vatandaşlıklarının korunması durumunda siz de anne ve/veya babanız üzerinden Bulgaristan vatandaşı olabilirsiniz.

   İşlemlere anne ve babanız ile onların ebeveynleri için İsim Denklik Belgesi Almakla başlayınız:

   http://bulgarvatandasligi.com/isim-denklik-belgesi/

 31. ayla yetiş dedi ki:

  iyi günler
  babam 1951 Bulgaristan göçmeni ancak vefat etti bizim Bulgaristan vatandaşı olabilmemiz hangi işlemler ve belgeler gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir