Bulgar vatandaşı nasıl olunur – Bulgar vatandaşlığına geçmek

Bulgar vatandaşlığı alınma şartları ve düzeni Bulgaristan Cumhuriyeti Bulgar Vatandaşlığı Kanunu ve ilgili yönetmelikleri düzenlenmiştir. Bulgaristan vatandaşlığı sürecini daha kolaya şekilde açıklamak için ters mantık uygulamalıyız. Bulgar vatandaşlığına kabul edilmek için ilk önce Vatandaşlık Başvuru Hakkı elde etmek lazım.

Bulgaristan Vatandaşlık başvurusu hakkı elde etme yöntemleri:

-1- Bulgar soylu olduğunuzu kanıtlayabilrseniz doğrudan vatandaşlık talep edebilirsiniz. “BULGAR SOYLU” tasdik belgesi (örnek için tıklayınız) ibraz etmelisiniz. Bulgar soylulardan “Bulgaristan’da belirli süre (3-5 yıl gibi) ikamet etmiş olma şartı aranmaz, Bulgarca dil sınavı şartı aranmaz”. Bulgaristan vatandaşlığına alınma başvuru dilekçesine ek olarak ibraz etmeniz gereken belgelere BURADAN (tıklayınız) ulaşabilirsiniz. Bulgar soylu olmak Bulgar ETNİK KÖKENE sahip olmak demektir. Örnek olarak Pomakların Bulgar etnik kökene sahip oldukları kabul edilmektedir.

-2- Evlilik yoluyla Bulgar vatandaşlığına başvuru hakkı elde edebilirsiniz. Evlilik yoluyla, Bulgar vatandaşı eş üzerinden Bulgaristan vatandaşı olma yöntemi için bilgiere BURADAN (tıklayınız) ulaşabilirsiniz.

-3- Ebeveyniniz üzerinden Bulgaristan vatandaşı olabilirsiniz. Siz doğduktan sonraki bir tarihte anne ve/veya babanız Bulgar vatandaşı olduysa doğrudan vatandaşlığa başvurma hakkınız var. Vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır öğrenmek için tıklayınız. “Bulgaristan’da belirli süre (3-5 yıl gibi) ikamet etmiş olma şartı aranmaz, Bulgarca dil sınavı şartı aranmaz”.

-4- Bulgaristan’da iligili yasal düzenlemelerle belirlenmiş olan süre boyunca Bulgaristan’da ikamet ettikten sonra daimi, kalıcı, sürekli olarak da adlandırılan “süresiz oturma izni” aldınız, hemen akabinde vatandaşlık talep edebilirsiniz. Yasal ikamet statünüze bağlı olarak, 1 veya 3 veya 5 yıl ikamet ettikten sonra süresiz oturma izni alabilirsiniz. Mesela “A” sınıfı yatırımcılar ya da insani sığınmacılar doğrudan “süresiz oturma izni” alabilirler. Bulgaristan’da işveren statüsünden (10 kişi istihdam edenler) süresiz oturma iznini 5 yıl ikamet ettikten sonra alabilirler. Bulgaristan’da öğrenim gören öğrencilerin ise süresiz oturma izni almaları için 5 yıl ikamet etmiş olmaları şartı aranmakta ancak süre hesaplanırken gerçekte ikamet etmiş oldukları sürenin yarası hesaba katılır. Yani örğenciler 10 yıl ikamet etikten sonra süresiz oturma izni alabilirler. Kişinin durumuna göre kendi vatandaşlığından çıkma şartı aranabilir de aranmayabilir de.

-5- Ödül olarak Bulgaristan vatandaşlığı ise Bulgaristan Cumhuriyetine ciddi yarar sağlamış olan kişiler için verilebilir. Mesela Bulgaristan’dan çok yüksek miktarda ihracat yapan yabancılar, üstün başarı gösteren sanatçılar, sporcular, bilim insaları ve benzerlerine Bulgar vatandaşlığı verilebilir. Vatandaşlık verme işlemi Bulgaristan Cumhuriyeti hükümetinin herhangi bir bakanının teklifiyle verilebilir. Bir diğer uygulamaya göre müsteşarların teklifiyle de vatandaşlık verilebilir. Belirli bir süre ikamet etmiş olma ve Bulgarca dilini hakim olma şartı aranmaz. Gerekli olan belgeleri görmek için tıklayınız.

-6- Eskiden Bulgar vatandaşı olan, Bulgaristan’da doğmuş olan, Bulgar vatandaşlığından ÇIKMIŞ veya ÇIKARILMIŞ olanlar, gerekli şartları yerine getirmek suretiyle Bulgar Vatandaşlığı İADESİ alırlar. Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş olanların tamamı bu kapsamdadır. Bu maddede belirtilen kişilerin tekrar vatandaş olmas süreleri durumlarına göre değişmektedir: 3 ayda iade için tıklayınız / 2 yılda iade için tıklayınız / 6 yılda iade için tıklayınız.

1989 yılı ve sonrasında göç edenler buna dahil DEĞİLDİR çünkü 1989 ve sonrasında göç edenler zaten BULGARİSTAN VATANDAŞIDIR, sadece kimlik belgelerini yenilemeliler.

-7- Annesi ve/veya babası Bulgar vatandaşı olarak ölmüş olan kişilerin çocukları Bulgar vatandaşlığı alabilirler. İkamet etmiş olma, Bulgarca diline hakim olma ve kendi vatandaşlığından çıkma şartı aranmamaktadır. Ölmüş olan ebeveynin (anne veya baba) halen Bulgar vatandaşı olduğunu ve Bulgar vatandaşı olarak öldüğünü gösterir tasdik belgesi için tıklayınız.

Pek sık karşılaşılan bir durum olmasa da genelde kişilerin ilgisizliklerinden kaynaklanmaktadır. Müşterilerimizden birisinin kişisel tecrübesi: Babası 1992 yılında Bulgaristan’dan Peru’ya göç etmiş. 1993 yılında evlenmiş. 1995 yılının kasım ayında da da müşterimiz doğmuş. Babası 1997 yılında Bulgar vatandaşı olarak Peru’nun Arequipa şehrinde vefat etmiş. Müşterimiz annesi dolayısıyla doğuştan Peru vatandaşı olmuş. Bulgaristan vatandaşlık yasasına göre de doğuştan Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşı sayılmaktadır. Ancak Peru’da Bulgaristan diplomatik temsilciliği olmadığından ve “zamanı var, yaparız” düşüncesiyle babası müşterimizin ne doğumunu bildirmiş ne de vatandaşlığını çıkartmış. 2016 yılında gerekli olan belgeleri müşterimiz için hazırlayarak Bulgar vatandaşlığı başvurusunu yaptık.

İkinci bir örnek de müşterimizin annesi 12 yaşındayken 1949 yılında Bulgaristan’dan Türkiye göç etmiş. 2009 yılında vefat etmiş. Müşterimizin annesi adına, “Bulgar Vatandaşlığı Sorgulama” olarak adlandırılan Vatandaşlık Tespit İşlemi gerçekleştirdik. Tespit işlemi neticesinde müşterimizin annesinin Bulgar vatandaşı olduğu ortaya çıktı, doğrudan Bulgaristan vatandaşlığı talebini gerçekleştirdik.

104 Responses to Bulgar vatandaşı nasıl olunur – Bulgar vatandaşlığına geçmek

 1. Sevil Sezen dedi ki:

  Merhabalar, Anneannem 1916 Nevrekop’da , Dedem 1911 Üsküp’de doğmuşlar. Sonrasında göç etmişler. Şuanda ikisi de yaşamıyor ayrıca benim annem de 1985 yılında vefat etmiş bulunmakta. Soy ağacımdan çıkan kütük bilgilerime dayanarak Bulgaristan vatandaşlığı alma hakkım var mıdır? Var ise beni yönlendirebilir misiniz? Teşekkür ederim.

 2. ozan uzel dedi ki:

  merhabalar
  alt üst soy belgesinden anladığımız kadarıyla anneannem in dedeleri ve anneannesi babaannesi 1853 berkoça doğumlu, anneannem sağ fakat annem vefat etti. torun olarak anneannemin adına işlemleri başlatabilir miyim? daha sonra kendim vatandaşlık alabilir miyim?
  teşekkürler

 3. Volkan dedi ki:

  Merhabalar,

  Teyzemlere 12 yaşında iken evlatlık verildim. Şuan 39 yaşındayım.
  Teyzem Bulgaristan doğumludur. Teyzemin evlatlık oğlu oluyorum. Teyzem için bulgaristan vatandaşlığı aldıktan sonra; onun üzerinden Bulgaristan vatandaşı olabilir miyim?

 4. eda dedi ki:

  merhaba anneannemin dedesi bulgaristan doğumlu, anneannem hayatta ancak onun annesi vefat etti anneanemin vatandaşlık alması akabinde annemin ve benim almamız mümkün mü? Yoksa anneannemin annesi ve babasının vefat etmiş olması bu duruma bir engel midir? Torunları hukuken yasal mirasçı olduğu bilgisi ışığında anneanemin bu işlemleri yapması mümkün mü?

 5. Hamit dedi ki:

  Benim dedem babannem ve babam aydostan gelme babam ilk okulu bulgaristandan okudu babam oldu vatandaşlık alma imkânımız varmı saolun

 6. DUYGU dedi ki:

  merhaba babam 1969 bulgaristan shumen doğumlu 1979da türkiyeye göçmüşler babamın ve benim vatandaşlık alma hakkımız var mı?

 7. ali dedi ki:

  Merhaba,

  Annemin dedesi 1912 yılında Nevrekop’da doğmuş, sonrasında hangi yılda göç ettiklerini bilmiyorum fakat sitenizde vermiş olduğunuz bilgileri incelediğimde göçün 1908 sonrası olması gerektiğini gördüm. 1912 yılında doğduğuna göre bu şart sağlanıyor. Annem sağ fakat anneannem vefat etmiş durumda. Herhangi bir yöntemle annemle birlikte vatandaşlık almamız mümkün müdür?

 8. TUĞBA dedi ki:

  Merhaba dedemin dedesi 1868 yılında Bulgaristan-Şumnu’da doğdmuş bu bilgiye e-devletten ulaştık. Ondan sonraki çocuklar Kırklarelinde doğmuş yani göç etmişler, ve dedem vefat edeli çok oldu, Bulgar vatandaşlığı alma ihtimalimiz var mıdır?

 9. ebru dedi ki:

  Merhaba.Dedem ve babaannem 1951 yilinda Bulgaristandan Turkiyeye göc etmisler. Hayatta olan babaanem var, ama onun vatandasligi varmi yokmu bilmiyoruz(bunu nasil ogrenebiliriz?). Babamin vatandaslik almasi icin, babaannemin Bulgaristan dogumlu olmasi yetiyormudur?

 10. Mert Ok dedi ki:

  iyi çalışmalar,
  Dedem 1916 da bulgaristanda doğmuş ve 1924 yılında türkiyeye göç etmişler.. dedem hayatta degil şu an.. annemin ve benim bulgar vatandaşlıgına gecme hakkım var mı? bazı yerlerde okudugum bilgilere göre 1951 yılından önce göç etmiş olanlara böyle bir hak tanınmıyor.. kesin ve net bir bilgi verir misiniz? tesekkurler

 11. Gökhan dedi ki:

  Cevabınız için teşekkürler son olarak soracağım sorularım şudur
  Ben reşitim dedem ve annemden sonra vatandaşlık almam için ayrıca benimde para ödemem gerekir mi?
  Birde dedemden sonra annemin ve benim vatandaşlık almam için kaç yıl geçmesi gerekir,kaç yıl arayla vatandaşlık alırım?

 12. Gökhan dedi ki:

  iyi günler
  dedem ve anneannem Bulgaristan elena şehrinin tırnova eyaletinde doğmuşlar.1948-1953 arasında türkiyeye gelmişler.Benim babam tarafım Bulgaristan göçmeni değil annemler göçmen.
  Dedem bulgar vatandaşlığı almak için taleğte bulundu alabilirlermi?annem ve ben vatandaş olabilirmiyim?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Dedeniz Bulgar vatandaşı olduktan sonra sırasıyla anneniz, sonra da siz Bulgar vatandaşı olabilirsiniz

 13. Hilal Sevgi Gürbüz dedi ki:

  Babamın anneannesi ve dedesi Bulgaristan’ın ziştow şehrinden 1950 yada 1951 yılında göçmüşler.Babamın anneannesi ve dedesi vefat etti.Babam da vefat etti.Babaannem yaşıyor.Bulgaristan vatandaşlığı alabilir miyim?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Bulgaristan’dan göç etmiş olan kişiyle aradaki fiziksel bağınız devam etmeli, yani aradaki kişilerin hayatta olması lazım. Sırasıyla Bulgaristan’dan göç etmiş olan kişi Bulgar vatandaşlığını almalı, sonra çocukları, sonra çocuklarının çocukları ve sıralama dikeyde aşağıya devam etmektedir. Göç etmiş olan kişi hayatta değilse ilk önce çocukları, sonra çocuklarının çocukları Bulgar vatandaşlığı almalı ve sıralama dikeyde aşağıya devam etmektedir.
   verdiğiniz bilgiler ışığında babaanneniz ile sizin aranızkdai bağ olan babanız vefat ettiğinden dolayı sıralama size geçemiyor ve dolayısıyla Bulgar vatandaşlığı için hak talep edemiyorsunuz.
   Lütfen iceleyeniz:
   http://bulgarvatandasligi.com/isim-denklik-belgesi/
   http://bulgarvatandasligi.com/bulgar-vatandasligi-sorgulama-bulgaristan-vatandaslik-tespit-islemi/

 14. sabahattin OKTAR dedi ki:

  Annem Babam Bulgaristan doğumlu 1940 yılında Türkiye,ye göç etmişler Annem 1992 babam 1995 yılında rahmetli oldular ben Bulgar vatandaşı olabilirmiyim olursam hangi işlemleri yapmam
  gerekir selemlar

 15. Gökhan Dülger dedi ki:

  iyi günler. babannem dedem bulgaristan doğumlu. babannem hayatta 1951 göçmeni. 7 yaşındaymış Türkiyeye geldiğinde. T.C. kimlik kartında doğum yeri olarak ziştov yazıyor. o ve babam hatta ben vatandaşlık alabilir miyiz? eğer oluyorsa hangi işlemleri yapmamız gerekiyor?

 16. mustafa dedi ki:

  bulgaristanda ne kadarlık yatırım yaparsak direk vatandaşlık alabilirim ev yada bi yer açarak.?

 17. Adem GÜR dedi ki:

  Benim dedem ve Babaannem 1872 plevne dogumlu 178 yılında Türkiyeye göç etmişler.Dedem ve Babaannem babam hepsi vefaat etti, Ben Bulgaristan vatandaşlıgından faydalanabilirmiyşm.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Verdiğiniz bilgiler ışığında herhangi bir hak sözkonusu değil, Bulgar vatandaşlığı talep edemezsiniz.

 18. Murat Sulu dedi ki:

  Babaannem aydos doğumlu ama vefat etti. Babam da vefat etti. Bulgar göçmeni birinin torunu olarak bende vatandaşlık alabilir miyim?
  Şu an yaşayan 3 halam var.

 19. Ahmet dedi ki:

  Dedem 1911 Bulgaristan Dogumlu.
  Babam 2013 de vefat etti.
  Forumdan okudugum kadariyla once babama basvuru yapmam gerekiyor. Yalniz vefat ettigi icin bu sureci nasil isletebilirim.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Babanız da vefat ettiyse “göçmen/göçmen çocuğu” statüsünden Bulgar vatandaşlığı için hiçbir hak talep edemezsiniz. Bunu dışında Bulgar Vatandaşlığı Kanununda belirtilen tüm diğer ihtimaller mümkündür.

 20. Yasin dedi ki:

  1893 yilinda goc edenler vatandaslik alabiliyormu 1275 kadar dayaniyorum bildigim soy rumeli olarak

 21. Deniz dedi ki:

  Merhaba . Ben soyağacımı sorgulattığımda babannemin babasının doğum yeri 1903 Rumeli yazıyor . Babam falan hayatta ama babannem ve büyükleri haliyle vefat etti . Çifte vatandaşlığa başvurma hakkım var mı ?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Vermiş olduğunuz bilgiler ışığında GÖÇMEN/GEÖÇMEN ÇOCUĞU statüsünden Bulgar vatandaşlığı talep edemezsiniz. Kaldı ki “RUMELİ” hiçbir anlam ifade etmemektedir.

 22. Çiğdem dedi ki:

  Dedem babannem ve onlarin aileleri silistre dogumlular babam ve babannem dedemlr vefaat etti bulgaristan vatandasligi alabilirmiyim

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Ayrıntılı bilgileri (göç tarihleri vs) vermemiş olmanıza rağmen yazınızdan anladığımız kadarıyla. Bulgaristan’da doğan ve sonradan Türkiye’ye göç eden kişiler dedeniz ve babaanneniz ki ikisi de vefat etmiş. Bu kişiler ile siizn aranızdaki fiziksel bağ olan babanız da vefat etmiş. Bu durumda göçmen/göçmen çocuğu statüsünden Bulgar vatandaşlığı almanız mümkün değil. Bunun haricinde Bulgar Vatandaşlığı Kanununuyla düzenlenen ve herkes için tanınan haklar sizin için de geçerlidir.

 23. sercan dedi ki:

  dedemin babası bulgaristan doğumlu ,dedem vefat etti ,ben ve babam bulgaristan vatandaşlığı alabilirmiyiz ?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Evet, vefat etmiş olan dedeniz üzerinden sırasıyla babanız, daha sonra babanızın çocuklar (siz ve kardeşleriniz) ardından da torunlar (sizin ve kardeşlerinizin çocukları) Bulgar vatandaşlığı alabilirler.

 24. emre akın dedi ki:

  Merhaba, dedem bulgaristan’dan göç etmiş ve türkiye’de vefat etti. Ancak bulgar kimliği elimizde. Annem başvurmak istiyor. Kimliğin elimizde olması süreci kolaylaştırır mı?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Evet, süreci kolaylaştırır. Ayrıntılar için Bursa ofisimiz sizinle iletişime geçecek

 25. Bulut Sezen dedi ki:

  Merhabalar, annemin anneannesi 1916 yılında Nevrekopda doğmuş, sonrasında hangi yılda göç ettiklerini bilmiyorum ama sitenizdeki bilgileri okuduğumda göçün 1908 sonrası olması gerektiğini gördüm. 1916’da doğduğuna göre bu şartı tamamlıyor. Annem sağ ancak anneannem sağ değil. Herhangi bir yöntemle annemle birlikte vatandaşlık alma imkanımız var mı?

 26. Can dedi ki:

  Merhaba,
  Babaannemin babası ve annesi bulgaristan doğumlu. 1930’da göç etmişler. Babaannem sağ , onun yoluyla önce o ,sonra babam sonra ben vatandaşlık alabilir miyiz?

 27. Esref dedi ki:

  Annem 1946 bele doğumlu. 1949 da türkiyeye gelmişler. Bizim bulgaristan vatandaşlığı alma şansımız var mı ?

 28. ümit dedi ki:

  Merhaba,
  Türk vatandaşları doğrudan vatandaşlık alamazmı ? Alırsa şartlar nelerdir bilgi rica ederiz.

  Teşekkürler.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   İşveren veya Çalışan veya Yatırımcı statüsünden oturma izni aldıktan sonra ilgili koşulları yerine getirmek şartıyla YABANCI VATANDAŞLAR Bulgar vatandaşlığı talep edebilirler.

 29. ahmet dedi ki:

  Merhaba ;
  Ben 18 yaşından büyüğüm türkiye de doğup büyüdüm annem babam ve abim çifte vatandaşlıkları var benim bulgar pasaportu çıkarmam için nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Diğer bir başlık altında aynı soruyu sormuşsunuz, sorunuzun cevabını orada bulabilirsiniz.

 30. Atakan dedi ki:

  Selamlar büyük dedem 1887 yılında Filibe’de doğmuş 1963 yılında Türkiye’de vefat etmiş benim merak ettiğim nokta acaba 1908 yılından önce mi yoksa sonra mı göç ettiğini nasıl öğrenebilirim?

 31. GÖZDE DENİZ ÇELİK dedi ki:

  Merhaba,
  Benim ananem Bulgaristan – SİLİSTRE doğumlu ancak annem İstanbul doğumlu. Annem ve Ananem vefat etti. Ananem üzerinden çifte vatandaşlığa başvurabilir miyim?
  Teşekkürler 🙂

 32. tuncay dedi ki:

  dedem 1908 doğumlu bulgaristan varna göç etmişler benim çifte vatandaş olma hakkım nedir

 33. nazlı kabadayı dedi ki:

  merhaba annemin dedesinin babası 1852 yılında bulgaristan lofça doğumlu 1900 yıllarında edirneye göç etmişler.şuanda annem bulgar vatandaşı olabilir mi? Teşekkürler

 34. Recep dedi ki:

  Merhabalar, annem 1902 Razlık, babam 1896 Razlık doğumlu. Ne zaman göç ettiklerini tam bilmiyorum ama evli olarak geldiklerini biliyorum. Soy ağacımda annem, babam ve babannem(1865 Razlık) dışında biri gözükmüyor. Herhangi bir belge yok diye biliyorum. Vatandaşlık alabilir miyiz? Teşekkürler.

 35. mahmut dedi ki:

  merhaba
  annemin babasının annesi 1888 tırnova ve annemin babasının babası 1857 islimiye doğumlu
  bulgaristan vatandaşlığı için başvurursam sonuç alabilir miyim

  teşekkürler

 36. mehmet güven dedi ki:

  merhaba babamın babası bulgaristan doğumlu babam hayatta ancak çok yaşlı bu işlerle uğraşacak halde değil vekaletname ile onun adına vatandaşlık işlemeleri yapılabilirmi ? saygılar

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Vatandaşlık başvurusu ŞAHSEN yapılır. Diğer işlemler: araştırma, belge hazırlama, vatandaşlık tespit işlemi vekaletnameyle ifa edilebilir.

 37. tolga dedi ki:

  merhaba dedem BULGARİSTAN RAZGRAD doğrum yeri vatandaş olabilmem için benim başvurum yeterli olurmu teşekkürler

 38. murat dedi ki:

  merhabalar iki kız çouklu evli türk bir aileyiz çocukların yaşı 9 digeri 12 bulgaristanda yaşamak istiyoruz bunun için şartlar nelerdir dilini ve bulgaristanı hiç bilmiyoruz

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   bursa merkez ofisimlzle irtibata geçebilirsiniz. Bulgaristan’da oturma izni için gereken bilgileri size verecekler.

 39. SEVCAN dedi ki:

  Anneannemim babası Kırcaaliden 1914’lü yıllarda göçmüş. Dedemin annesi ise bulgaristandan gene 1920’li yıllarda göçmüş anneannem hayatta anneannemin yada annemin Bulgaristan vatandaşlığı alma ihtimali var mıdır? Bu konuda bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim

 40. Erkin sevinc dedi ki:

  Anne ve babam 1938 yilinda tr gocmusler. Ikiside hayatta degil. Babamin babasi ve annesi bulgaristanda bulgaristan vatandasi olarak vefat etmisler. Ben bulgaristan vatandasligi alabilirmiyim. Tesekkur ederim.

 41. Hasan Topçu dedi ki:

  Dedem (vefat etti) 1927 Bulgaristan doğumlu. 1951’de Türkiye’ye göç etmişler. Babam (sağ) 1960’da Türkiye’de doğmuş. Babamın Bulgaristan vatandaşlığına başvurma hakkı var mıdır? Eğer varsa ve babam vatandaşlık alırsa, ben de babam üzerinden vatandaşlığa başvurabilir miyim ?

 42. Tahsin dedi ki:

  Dedem bulgar doğumlu annem vefat etti vatandaslık alabilir miyim hangi yolları izlemem gerek

 43. Burak dedi ki:

  Benim de babadan dedem ve daha öncesi hep bulgaristan doğumlu. Ne yapmam gerekiyor acaba? Teşekkürler

 44. Melike Çiftçioğlu dedi ki:

  Merhaba,

  Annanem Bulgaristan doğumlu ve 1939 da Türkiye’ye gelmiş. Ananem Bulgar vatandaşlığına başvuracak ve sonrasında alması durumunda annemde başvuracak.Annem emekli sandığından emekli. Bu nokta da annemin bulgar vatandaşlığı alması durumunda emekli maaşı kesilir mi? Haklarını kaybeder mi?

 45. Vildan dedi ki:

  SLML
  ANNEM-ANANEM-DEDEM TC DOĞUMLU (VEFAT)
  DEDEMİN ANNESİ SİLİSTRE-01.07.1887 DOĞUMLU (VEFAT)
  DEDEMİN BABASI SİLİSTRE-01.07.1869 DOĞUMLU (VEFAT)
  ANANEMİN ANNESİ HIZARGIRAT-01.07.1884 DOĞUMLU (VEFAT)
  ANANEMİN BABASI HIZARGRAT-01.07.1882 DOĞUMLU (VEFAT)

  NE ZAMAN GÖÇ ETTİKLERİNİ BİLMİYORUM.Çifte vatandaşlık yada Bulgaristan vatandaşı olmak hakkım varmıdır?

 46. Eren ercan dedi ki:

  Babaannemin annesi ve babası bulgar doğumlu bulgar vatandasi olabilir miyim daha önceki kusaklarda erne kizanlik silistre tirnova ve yenizagra var vatandaşlık bize de vurur mu acaba

 47. Eren ercan dedi ki:

  Meb annenin ve babamın annesinin annesi varna doğumlu babamın annesinin babasi erne dogumlu 1912 ve 1906 senesi dedem ve nine m doğum yeri türkiye geciyir daha önceki kusaklarda var silistre turnuva ve yenizagra

 48. feride banaz dedi ki:

  iyi günler
  annamem , babannem bulgaristan doğumlu.
  onların anne ve babaları da bulgaristan silistre doğumlu
  1942 yılllarında göç ettiler türkiyeye
  çifte vatandaşlık yada bulgaristan vatandaşı olmak adına hakkım varmıdır?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Evet, Bulgar vatandaşlığı alabilirsiniz. Bilgiler e-posta yoluyla tarafınıza gönderilecek

   • orçun dedi ki:

    aynı durumlar benim içinde geçerli dedem silistre doğumlu 1942 de göç etmişler bilgileri bana da gönderirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir