YATIRIM ÜZERİNDEN BULGAR VATANDAŞLIĞI

Bulgaristan’da yatırım yapan kişiler, ilgili şartları yerine getirmeleri durumunda Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşlığı talep edip Bulgaristan vatandaşlığı alabilirler. Bu durum “Bulgar Vatandaşlığı Kanunu”, “Bulgaristan Cumhuriyeti’ndeki Yabancılar Kanunu” ve “Bulgaristan Cumhuriyeti Yatırımları Teşvik Kanunu” ile ilgili alt yönetmelikler tarafından düzenlenmiştir. Kişinin Bulgaristan’da yapmış olduğu yatırımın türüne, süresine ve miktarına göre süreli veya süresiz oturma izni verilebilir, süreli olarak verilen ikamet izninin süresize dönüştürülmesi için 2,3 veya beş yıl üst üste yenilenmesi gerekebilir, Bulgar vatandaşlığı başvurusu esnasında Bulgarca diline hakim olduğunu kanıtlaması istenebilir veya bu şart aranmayabilir, Bulgar vatandaşlığına alınma talebinin uygun görülmesi durumunda kendi vatanaşlığından çıkması istenebilir veya istenmeyebilir.

Yatırımcı statüsünden Bulgar vatandaşlığının alınması planlanıyorsa kati bir şekilde dikkate alınması gerekenler:
— Sahip olduğunuz bütçe nekadar?
— Kullanacak olduğunuz parasal enstrümanlar sizin için hayati mi?
— Bu kaynaklarınızı belirli bir süre kullanmasanız da olur mu?
— Kullanacağınız parasal kaynakların Bulgar vatandaşlığı sürecinde size maddi getirisi olup olmaması önemli mi?
— Bulgar vatandaşlığı süreci tamamlandığında yatırmış olduğunuz parayı tekrar çekerek kendi ülkenize dönecek misiniz?
— Bulgar vatandaşlığı almak için kendi (mevcut) vatandaşlığınızdan çıkacak mısınız yoksa eski vatandaşlığınızı da korumak istiyor musunuz?
— Bulgarca öğrenip dil sınavına girebilir misiniz yoksa dil sınavıyla uğraşmak istemiyor musunuz?

BUNU BİLMELİSİNİZ:
YAPMIŞ OLDUĞUNUZ YATIRIM MİKTARI NEKADAR YÜKSEKSE VE BU YATIRIMI NEKADAR UZUN SÜRE DEVAM ETTİRİRSENİZ BULGAR VATANDAŞLIĞI ALMANIZ İÇİN YERİNE GETİMENİZ GEREKEN KOŞULLAR OKADAR AZ OLACAKTIR.
değişik miktarda, sürede ve türdeki yatırımlar size değişik haklar verecek ve sorumluluklar yükleyecektir.

Yatırımcı sıfatıyla Bulgar vatandaşlığı nasıl alınır?
Yapılan yatırımın miktarına, türüne ve yatımın devam edildiği süreye bağlı olarak farklılıklar olmasına rağmen genel prensipte mantık ve işlem sıralamasının işleyişi benzerlik göstermektedir.

Örnek olarak: Kişi Bulgaristan’da 500.000 (-beş-yüz-bin-) Leva tutarında gayrimenkul satın alarak Bulgar vatandaşlığı almayı planlamaktadır:

-1- Bulgaristan’da piyasa değeri 500.000 Leva (255.646 Avro) tutarında gayrimenkul (konut) satın alması.
-2- Satın alma işlemini ve tutarı belgelendirmesi. Noter onaylı sözleşme, tapu senedi, banka hesabı ödeme emri vs.
-3- Yasayla belirlenmiş olan diğer belgeleri hazırlaması ve ibraz etmesi
-4- Tüm belgelerle Bulgaristan Konsolosluğuna balvurarak “D” tipi ikamet vizesi talep etmesi ve alması.
-5- Gayrimenkulün satın alınmış olduğu ilçe veya il merkezindeki yabancılar şubesine başvurarak “Bulgaristan Cumhuriyeti Oturma İzni” talep etmesi.
-6- Yatırımın miktarına ve yasal düzenlemelere bağlı olarak oturma iznini 2, 3 veya 5 yıl üst üste yenilemesi.
-7- Yatırımın miktarına ve yasal düzenlemelere bağlı olarak  “Bulgaristan Cumhuriyeti Süresiz Oturma İzni” alması
-8- Bulgaristan Vatandaşlığı almak için başvuru yapması.

ÖRNEK 1: Yatırım+5 Yıl İkamet

ÖRNEK 1: Yatırım+1 Yıl İkamet

Yatırım türleri:
— Gayrimenkıl satın almak
— Bir  Bulgar şirketinin sermayesini arttırarak şirkete ortak olmak
— Bir Bulgar şirketine ortak olarak istihdam yaratmak
— Bulgaristan’da devlet tahvili, bono ve benzeri yatırm araçları satın almak

Yatırım süreleri:
— Yapılan yatırımın türüne ve amaca bağlı olarak 1, 2, 3, 5 yıl veya daha uzun.

Yatırım miktarları:
— Yapılan yatırımın amacına bağlı olarak: 100,000 veya 500,000 veya 1.000.000 veya 2.000.000 veya 5.000.000 veya 6.000.000 veya 10.000.000 Leva.

22 Responses to YATIRIM ÜZERİNDEN BULGAR VATANDAŞLIĞI

 1. Fahri Çalışkan dedi ki:

  1978 bulgaristan goçmeniyiz.Babam bg vatandaşı benbulgaristan dogumluyum.
  Daha once ki yıllarda sofia da ortak bir şirketim vardı ve suresız oturma iznine sahiptim 2007 yılında son buldu saglık nedenlerden dolayı yenıleme işlemim olmadı şımdı bu durumda ben bg vstandaşlıgı için muraacat etme hakkım var mı?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Aynı soruyu başka bir yazımızda da sormuşsunuz orada cevapladık. Oradaki sorunuzda süresiz oturma izninizi eski göçmen statüsünden almış olduğunuz yazıyordu. Dolayısıyla şirket/yatırım bağlamında herhangi bir hakkınız mevcut değil.

 2. cetin Ozgenç dedi ki:

  Merhaba,
  Normalde işin gerekliliği sebebile avrupa menşeeli üretim yapabilmek üzere, teknolojik bir üretim için 1,5 milyon Euro gibi bir yatırımımız sözkonusu olacaktır, oturum alabileceğimi düşünüyorum ama vatandaşlık için kısa sürede sonuç alınabilirmi?

 3. nedret tokay dedi ki:

  merhaba benim babam 1989 göçmeni annem 1992 göçmeni ben hariç tüm ailem BG doğumlu ama ben Türkiye’de doğdum. annem babam çift vatandaş değiller. annem babam çift vatandaş olmadan benim çift vatandaş olma şansım var mı?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Anneniz ve babanız mevcut durumda zaten çift vatandaş. Ebeveynleriniz an itibariyle Bulgar vatandaşı. Ellerinde Bulgar kimlik belgeleri yok okadar. Siz de doğal olarak doğuştan Bulgar vatandaşısınız. Sizin herhangi bir işlem yapabilmeniz için anne ve babanızın kati olarak Bulgar kimlik belgelerini yenilemeleri gerekiyor. Daha sonra sizin işlemleriniz yapılabilir. Tekrar ediyoruz, öevcut durumda tüm aileniz (siz dahil) Bulgar vatandaşısınız. Ayrıntılı bilgiler için bizimle iletişime geçiniz: http://bulgarvatandasligi.com/duality-iletisim-adres-telefon-eposta/

 4. Şahin dedi ki:

  Merhaba. Dedem 1922 Bulgaristan doğumlu. 1930 yılında Türkiye’ye yerleşmişler ve 1996 yılında vefat etti. Şu an benim çifte vatandaşlık alma durumum varmıdır. Var ise prosedürü nelerdir. Yardımcı olur musunuz.

 5. Behice dedi ki:

  Babası Bg.vatandaşı çocukların 2si vatandaş 2si deyilonları vatandaş yapmaya hangi evraklar gerekeri grajdanski brak var

 6. Zehra Güleli dedi ki:

  Babam 16 yaşında bulgaristan dan mülteci olarak Türkiyeye kaçak gelmiş biz babamın üzerinden çifte vatandaşlık alabilirmiyiz teşekkür ederiz

 7. Nadir Nadi Kara dedi ki:

  Babam dedem babaannem 5 kardeşiyle 1951 yılında Bulgaristan’dan gelmisler nüfustan denklik belgesi istedim adresine Bulgaristan hükümetinin verdiği belge resimli olarak geldi vatandaşlik alabilirmiyim sofyaya gidip halledebilirmiyim

 8. Özgür dedi ki:

  Merhaba lkamet almaya hak kazandığımizda askerlik tecili yapabiliyormuyuz ?

 9. Tamer dedi ki:

  Bir Bulgar şirketine ortak olarak istihdam yaratmakta nekadarlık bir yatırım yada % kaçtık bir ortaklık payı istenmektedir.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Tamer bey yasal süreçte ilk amaç oturma izni almaktır. Oturma izni alındıktan sonra gerekli koşullar yerine getirilerek Bulgar vatandaşlığının kapısı aralanır. Sermaye yatırımı gerektirmeden yapıalcak olan işlem “en az on (10) Bulgar vatandaşının istihdam edildiği” bir şirkete ortak olmaktır.
   İşlem sermaye yoluyla olacaksa “bir Bulgar şirketine en az 250.000 Leva sermaye yatırımı yapılmalı ev an az 5 (beş) kişi istihdam edilmelidir”. Buradaki kilit nokta şirketin sermayesine yatırım yapmak ev “YENİ” çalışan istihdam etmek (mevcut çalışan sayısını arttırmak)
   Ortaklık oranında orantısal olarak bir düzenleme tam anlamıyla olmasa da genel teamüllere göre en az %50 ortaklık dikkate alınmaktadır.

 10. Nüket Muftahi dedi ki:

  Ananem ıgridere 1926doğumlu kütüğü buldum 1927 ‘de göç etmişler isim denklik belgesi kayit yok dedi nufus mud. hayatta değil kendisi Annem sağ..annem vatandaşlık alabilir mi…pomak köyünde doğmuş…pomakca biliyordu ama ispatlaamıyorum ..

 11. Ali demirdöken dedi ki:

  Yazidan anladigim kadariyla yatirim icin alt limit 100.000 gozukuyor dogrumudur ve bu durum rakamsal olarak ne durumlarda degiskenlik gosteriyor mulk edinme 100000 is kurma 500000 gibi mi

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Ali bey, yapılacak olan yatırım eld edilmek istenen sonuca göre belirlenmektedir. 100.000 Leva (51.130 Avro) tutarında yapılacak olan yatırım (daire satın almak) ancak ve sadece süreli (1 yıla kadar) oturma izni hakkı verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir