Bulgar soylu esasına göre Bulgaristan vatandaşlığı

Gürkan Ç. tarafından talep edilen bilgi

Soru: Sizden Bulgaristan vatandaşlğına başvuru hakkımın olup olmadığı ve varsa nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında bilgi almak istiyorum. Kısaca konu şekilde: dedem ve ninem 1951 yılında çocuk yaşta Bulgaristan’dan Turkiye’ye zorunlu göçe tabi tutularak Türk Devleti tarafından Adana’ya yerlestirilmisler. Annem ve ben Adana doğumluyuz, dedem vefat etti, ninem yaşıyor. Mevcut durumda, annemin ve dolayısıyla benim Bulgaristan vatandaşlığına başvuru hakkımın olup olmadığını, varsa nasıl bir yol izlemem gerektiğini merak ediyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 

Gürkan bey,

Cevap: Sizin durumunuz “Bulgar Soylu” statüsü üzerinden Bulgar vatandaşlığı almaya uygun olabilir. Bulgaristan Cumhuriyeti Bulgar Vatandaşlığı Kanununda “Bulgar Soylu” tanıımındaki unusurlardan biri de “Anne ve/veya babası Bulgaristan vatandaşı olan veya vatandaşı iken ölen kişilerin çocukları BULGAR SOYLUDUR.” Bu yaklaşıma göre annenizin Bulgaristan vatandaşı olabilmesi için vefat etmiş olan dedenizin Bulgaristan vatandaşlığının hala korunuyor olması veya ninenizin Bulgar vatandaşı olması veya Bulgaristan vatandaşlığının iadesini alması gerekmektedir.

Nineniz Bulgaristan vatandaşı olduğunda otomatik olarak anneniz “Bulgar Soylu” tanımına uyarak işlemlerini başlatabilir. Anneniz Bulgaristan vatandaşı olduğunda ise siz de “Bulgar Soylu” olarak vatandaşlık alabilirsiniz.

İlke önce yapmanız gereken işlem dedeniz ve/veya nineniz için “Bulgaristan Vatandaşlığı Tespit İşlemi” sürecini tamamlamanız. Bulgar vatandaşlığı tespit işlemi neticesinde ise alınan cevaba göre süreç belirlenmelir.

İlginiz için Teşekkür Ederiz.

16 Responses to Bulgar soylu esasına göre Bulgaristan vatandaşlığı

 1. EBRU dedi ki:

  göçmen olan babaanne sağ dede vefat etmiş sadece ölen dede üzerinden başvru işlemlerini başlatabilirmiyiz

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Babaanneniz işlemlerini bizzat başlatmalı, vefat etmiş olan dedeniz adına ise çocukları (mirasçıları) Bulgar Vatandaşlığo Tespit İşlemi yaptırmalı.

 2. gamze sıbel dedi ki:

  merhaba benım babaannem 1914 bulgarıstan ruscuk dogumlu.1927de tekırdag goc etmısler. babaannem rahmetlı oldu babam sag. bu durumda babamın ve bız cocuklarının bulgar vatandaslıgı alma hakkı varmı.saygılar

 3. Ertan dedi ki:

  Merhaba,
  Annem ve babam Bulgaristan’da doğmuş ve 1978 yılında göçmen olarak Türkiye’ye gelmişler. Annemin babası Bulgaristan vatandaşı olarak Bulgaristan’da vefat etti. Annemin vatandaşlığı alması için 1978 göçmeni ve eski vatandaş başvuru yapması mı daha uygun olur yoksa “Bulgar Soylu” esasına göre başvurması mı daha uygun olacaktır. İlginiz için teşekkür ederim.

 4. Fahri dedi ki:

  Merhabalar,

  Ben soyağacıma baktığımda 1907-1909 senelerinde StaraZagora doğumlu dedem ve ninem var.Benim bulgaristan vatandaşlığım için başvuru yaparsam vatandaşlık alma şansım nedir?

 5. Ayhan dedi ki:

  soyağacından baktığımda annanemin annesinin annesi bulgaristan birkofça şimdiki ismi berkofça doğumlu diğeri ise annanemin babasının annesi bulgaristan kızınlık şimdiki ismi kazanlık doğumlu.Bundan dolayı ben Bulgaristan Vatandaşlığı alabilirmiyim? teşekkür ederim.

 6. ayse yasar dedi ki:

  dedemin dedesi bulgaristan dogumlu 93 harbi sirasinda Türkiyeye goc etmis. Dedem sag, bulgar vatandasi olma hakkimiz var midir ?

 7. Kiymet dedi ki:

  Babamin babasinin babasi alt ust soy agacimda 1859 Pravadi dogumlu gozukuyor. Osmanli Rush savasi sonra si turkiyeye gel mis 1943 yilinda da Türkiye de Olmus.
  Ben cifte vatandaslik alabilirmiyim

 8. O.B. dedi ki:

  merhaba, 1872 Bulgaristan doğumlu üstsoy aracılığıyla vatandaşlık başvurusu yapılabilr mi?

 9. hilal TURAK dedi ki:

  Merhaba benim dedem 1938 Pravada doğumlu 40 günlük bebek iken Türkiyeye gelip Bursaya yerleşmişler.Bu durumda Bulgaristan vatandaşlığı alınabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir