Bulgar VATANDAŞI DEĞİLDİR – 1938, 1951, 1968, 1978 Bulgaristan Göçmenleri Vatandaşlık Sorgulama – Tespit İşlemi Neticesi

1989 yılı ve daha sonraki bir tarihte Bulgaristan’dan göç eden kişiler hariç olmak üzere – 1938, 1951, 1968, 1978 yılları ile herhangi bir tarihte göç edenler ve/veya herhangi bir şekilde Bulgaristan’dan kaçak, turist ve diğer şekillerde yurt dışına giden, yabancı bir ülkeye yerleşen, Bulgaristan’dan göç eden, zorunlu göçe tabi tutulan kişiler için Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşlık İADE SÜRECİ.

Bulgaristan vatandaşlığı sorgulama – Bulgaristan Vatandaşlık Tespit İşlemi neticesinde BULGAR VATANDAŞI DEĞİLDİR cevabının alınmasıyla yapılması gerekenler:

1. Aşama Bulgaristan Cumhuriyeti “D” tipi ikamet vizesi
— “D” tipi ikamet vizesi almak için gerekli belgeler hazırlanır. Belgeleri buradan görebilirsiniz.
— İkamet etmekte olduğunuz yerleşim alanındaki Bulgaristan Başkonsolosluğuna, Konsolosluğuna, Bürosuna başvuru yapılır.
— “D” tipi ikamet vizesi ortalama olarak 45 gün içerisinde düzenlenir

2. Aşama Bulgaristan’da SÜRESİZ OTURMA İZNİ almak
— Süresiz oturma izni için gerekli olana belgeler hazırlanır. Belgeleri buradan görebilirsiniz.
— Bulgaristan’da ikamet edeceğiniz yerlşim alanından sorumlu olan yabancılar şubesine (sektor migratsiya) süresiz oturma izni başvurusu yapılır.
— Başvuruyla aynı gün veya birkaç gün içerisinde sizinle mülakat yapılır.
— Başvuru tarihinden itibaren ortalama olarak 90 gün içerisinde süresiz oturma izni kararı çıkar.
— Karar tarafınıza tebliğ edilir.
— Süresiz oturma izni harcı ödenir
— Süresiz oturma izni kimlik belgesi harcı ödenir. Düzenlenme süresi 1 gün, 3 gün veya 4 haftadır. Seçitiğiniz süreye göre harç ödersiniz
— Bulgaristan Cumhuriyeti Oturzma İzni Kimlik belgelerinin düzenleyen memur fotoğrafınızı çeker, parmak izinizi alır.
— Süresiz oturma izni kimlik belgesi pasaportunuzun bitiş tarihiyle aynı tarihte bitecek şekilde düzenlenir ve teslim edilir.
NOT: Kimlik belgenizin süresi oturma izninizin geçerlilik süresi değildir. Oturma izniniz süresizdir. Sadece kimlik belgenizin süresi pasaportunuzun son geçerlilik tarihine kadar geçerlidir çünkü pasaportunuzun seri numarası kimlik belgesine yazılır. Pasaportunuzu değiştirince kimlik belgenizi de değiştirirsiniz.

3. Aşama İade Süreci
— Süresiz oturma izninizi aldığınız tarihten itibaren üç yıl geçtikten sonra.
— Vatandaşlık iadesi için gerekli olan belgeler hazırlanır. Belgeleri buradan görebilirsiniz
— Bulgaristan Cumhuriyeti Adalet Bakanlığından randevu alınır.
— Randevu tarihinde baaçvuru dilekçesiyle beraber ilgili belgeler ibraz edilir.
— Talep dilekçesini verdiğinizde eksik belgeniz yoksa aynı gün, genellikle 1-2 saat, içerisinde sizinle mülakat yapılır.
— Mülakat yapıldıktan sonra vatandaşlık iadesi ortalama olarak 18-24 ay içerisinde tamamlanır.
— Bulgaristan Cumhuriyeti Vatandaşlık Verme belgesi düzenlenir. Belge için tıklayınız.
— Vatandaşlık belgesi kişiye tebliğ edilir

4. Aşama Bulgaristan Cumhuriyeti Kimlik Belgeleri Düzenleme Süreci
— Bulgaristan’daki ilgili ilçe nüfus müdürlüğünde nüfus kayıt işlemi ve adres kayıt işlemi yapılır.
— Bulgaristan’daki ilgili ilçe pasaport şubesine gidilerek Bulgaristan Cumhuriyeti kimlik kartı (liçna karta) ve Bulgaristan Cumhuriyeti uluslarası seyahat pasaportu (mejdunaroden pasport) düzenlenmesi için form doldurulur.
— Bulgaristan Cumhuriyeti Kimlik belgelerinin düzenlenme süreleri belirtlir : 1 iş günü – 3 iş günü – 4 hafta
— İlgili harçlar ödenir
— Bulgaristan Cumhuriyeti Kimlik belgelerinin düzenleyen memur fotoğrafınızı çeker, parmak izinizi alır.
— Kimlik kartı (liçna karta) ve uluslarası seyahat pasaportu (mejdunaroden pasport) belirtilen tarihte teslim alınır.

Bulgaristan Vatandaşlık Sorgulama – Bulgaristan Vatandaşlık Tespit İşlemi için tıklayınız.

119 Responses to Bulgar VATANDAŞI DEĞİLDİR – 1938, 1951, 1968, 1978 Bulgaristan Göçmenleri Vatandaşlık Sorgulama – Tespit İşlemi Neticesi

 1. sermet dedi ki:

  merhaba
  Dedem 1931 yılında bulgaristandan türkiyeye gelmiş. Elinde osmanlıca bir belge var.Başka bir şey yok. Şu an yaşıyor. Vatandaşlığa nasıl başvurabilir.

 2. halis kara dedi ki:

  merhaba babaannem aile soy bilgisi sorguladığımda 1936 Bulgaristan doğumlu gözüküyor 1950 yılında türkiyeye göçmüşler önce babama vatandaşlık onun üstünden kendime vatandaşlık almak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

 3. nisa dedi ki:

  benim dedem 1942 bulgaristan doğumlu. ne zaman göç ettiklerini bilmiyorum. 2011 de türkiyede vefat etti. vatandaşlık almal için ne yapmam gerekir

 4. Hüseyin dedi ki:

  Dedem ve Babaannem HABİPKÖY 01/07/1925 doğumlu. 1940 veya 1950 arası Türkiye’ye göç etmişler. Babam amcam burada doğmuş. Babam 2001 yılında vefat etti ,Amcam hala hayatta. Ben vatandaşlık için hak talep edebilir miyim? Veya Amcam evli değil ve çocukları yok onunda vatandaşlığı yok onun üzerinden vatandaşlık talep edebilir miyim?

 5. Uzeyir ugur gul dedi ki:

  Babam1947 yilinda bulgaristanda dogmus 1951 de turkiyeye gelmis ve turk kimligi var dogum yeri bulgaristan yaziyor
  Vadandaslik icin ne yapmaliyiz

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Babanız için Bulgar vatandaşlığı tespit işlemi yapmalısınız: http://bulgarvatandasligi.com/bulgar-vatandasligi-sorgulama-bulgaristan-vatandaslik-tespit-islemi/

  • Metin Taşdemir dedi ki:

   Babanız nüfus müdürlüğüne giderek isim denkkik belgesi müracaatında bulunacak. O belge olmadan işiniz olmaz. 1.5 ay gibi bir sürede çıkıyor. Diğer evrakları daha sonra halletmek kolay. Türkiye’deki evrakları tamamladıktan sonra bunlar apostil edilerek Bulgaristan makamlarına gidecek ve tercüme ettirecek. D vizesi almak için gerekli evrakları Bulgaristan’dan tamamlayacak. Bu anlattığım süreç 3-4 ay kadar sürecektir. Belki bazen kişiye ve işe göre uzayabilir de. Yaşayanları gördüm. Ben şu an bunların hepsini bitirdim. 5 senelik lişna kartımı ve oturma iznini aldım. 6 ay kadar oldu. 3 sene tamamlanınca tam vatandaşlık için başvuracağım. Ben Bulgaristan doğumlu olduğum için kendim için koşturdum bu işlere. Kendim vatandaşlık alınca oğluma alacağım inşallah. Bu işleri A dan Z ye yaşadım ve gördüm. Vakit, nakit ve sabır gerekiyor.

 6. ali dedi ki:

  Merhaba. Babamın dedesi 1910 Yenipazar doğumlu. 1938’de Yozgat’a göç etmişler. tarihten tam emin değilim aslında babamın amcalarından duyduğum bu. Benim veya babamın vatandaşlık alma ihtimali var mıdır?

 7. Ayşe dedi ki:

  İyi günler 1976 eski cuma Bulgaristan doğumluyum ailem 1978de Türkiye’ye göç etti.annem ve babam çifte vatandaş hala akrabalarımız var.ben çifte vatandaşlık almadan 19yaşındaki oğlum başvurabilir mi acaba

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   KAN BAĞI esasına göre vatandaşlık sadee ebeveynden çocuğa geçer. Dolayısıyla siz Bulgar vatandaşlığını almadığınız sürece çocuğunuz KAN ESASINA göre Bulgar vatandaşlığı talep edemez. Vatandaşlık hakkı kuşaka atlayamaz.

 8. Feride dedi ki:

  Annem babm 1951 göçmeni. Annem 1926 doğumlu sağ , babam 12 yıl önce vefat etti. Ben 2 yıldır annemin vatandaşlığı için uğraşıyorum koşukavaktan bi kart verdiler, şimdi 3 yıl giriş çıkış yapmamaız lazım. 1 kere gittik. 2019 da yine gidicez.ben annemin yaşından dolayı işlemlerin yarım kalmasından korkuyorum. Sorum şu: 3 yıl şartı yeni yasayla kalktımı? Ölmüş babamın üzerindn bu işlemleri yapsam daha mı çabuk sonuçlanır enazından 3 yıl şartı olmaz,

 9. Elif SEÇKİN dedi ki:

  Merhaba

  Babam 3 yaşında 1951 de göç etmişler.Kendisi 2018 de vefat etti.İsim denklik işlemine başladık.Çocukları olarak nasıl bir yol izlemeliyiz acaba ?

  Teşşekkürler

 10. iclal dedi ki:

  merhaba,
  annemin annesinin ve babasının ;babaları anneleri dedeleri cuma ve rahva doğumlular .
  aynı sekılde babamın babası ve annesinin;babaları dedeleri anneleri tımraş cuma ve rahva doğumlu olarak nufus kayıt ornegınde belgelenmektedir.bu dogum yılları 1827-1879 yılları arasını kapsamaktadır.
  fakat dedelerim annanem babannem annem ve babam turkıye dogumlular.dedelerim annanem ve babannem olduler.fakat annem ve babam sağ.bu durumda bulgarıstan vatandaslıgına basvura bılırmıyız.ilginiz icin tesekkurler

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Yani hiçbiri Bulgaristan sınırları içerisinde doğmamış, hepsi Osmanlı Devleti veya Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde doğmuşlar. Bulgaristan Vatandaşlığı için herhangi bir hak talep edilebilmesi sözkonusu değildir.

 11. funda dedi ki:

  MERHABA DEDEM 01/07/1930 KOŞUKAVAK DOĞUMLU 1940 YILINDA ANNESİ VE KIZ KARDEŞİ LE TÜRKİYE YE (MALKARA TESLİM KÖYÜ)İLTİCA ETMEK ZORUNDA KALMIŞLAR 02/07/1949 TARİHİNDE TC VATANDAŞLIĞI MÜRACAAT ETMİŞLER VE 22/06/1950 DE VATANDAŞLIKLARINI ALMIŞLAR ŞİMDİ BEN İSİM DENKLİK BELGESİ İÇİN BAŞVURDUM SONUCUNU BEKLİYORUM MÜBADELE İLE TOPRAKLARINI BIRAKIP GELMİŞ BİRİNİN TORUNU OLARAK SİZİNDE BİLGİ VE TECRÜBELERİNİZ DOĞRULTUSUNDA O DÖNEMDE GELEN KİŞİLERİN KESİN KAYITLARI VAR MIDIR BİZ DE YOKSA BULGAR HÜKÜMETİNDE VAR MIDIR YADA BU KONUDA 1940 NE BİLEYİM VATANDAŞLIKTAN ATMA ÇIKARTMAYAPILDIMI BU KONUDA Kİ GÖRÜŞLERİNİZ ÇOK ÖNEMLİ SAYGILARIMLA

 12. Zülfigar Öztekin dedi ki:

  Merhaba annemin annesi ve babası 1938 yılında Bulgaristan Şumnu Yenipazar’dan Türkiye ye gemi ile kaçak gelmişler, sonra Yozgat Boğazlıyan ilçesine iskan edilmişler. Annem Türkiye de doğmuş, dedem ve anneannem hayatta değiller. Bulgaristan vatandaşı olabilirmiyim? Olabilirsem ne yapmam gerek?

 13. tugce gul dedi ki:

  Merhaba , Benim dedem 1920 kırcaali doğumlu , annanem ise 1912 kırcaali dogumlu. Dedem kacak olarak türkiyeye gelmiş.Ananem için bilgim yok. Annem türkiye dogumlu ( kalivya) Dedemin bulgaristandayken evli oldugunu ve cocuklarının oldugunu biliyoruz.
  Vatandaslık için herhangi bir hak talep edebilirmiyim? Cocuklarım da bu haktan yararlanabilir mi ?
  İlk annemin mi talep etmesi gerekiyor ?

 14. Umut dedi ki:

  Büyük Büyük Dedem 1888 Rumeli’de dünyaya gelmiş savaş nedeniyle Türkiye’ye gelmiş ve 1916 yılında Çanakkle Savaşında şehit düşmüş. En son babamın dedesinin babası Bulgaristan sınırları içerisinde doğmuştur. Çifte vatandaşlık için başvurmam mümkün müdür?

 15. SALIH LEVENT OZTURE dedi ki:

  Dedem Stara Zagora’da ( Eski Zagra ) 1895 tarihinde dogmus 1912 yilinda Balkan savasini yasamis birisi olarak Turkiye’de 1979 yilinda vefat etmis bir insandir, dolayisi ile babam Turkiye’de dogup 1980 yilinda vefat etmistir.
  Bu durumda ben dedemden dolayi Bulgaristan vatandaslik hakki sahibi olabilirmiyim.
  Degerli cevabiniz icin simdiden cok tesekkur ederim.
  Saygilarimla,

 16. Filiz sayin dedi ki:

  Merhaba 1951 temmuz ayında vize ile göç edenler direkt vatandaş mi çıkıyor yoksa vatandaşlıktan cikarilmislarmi teşekkürler

 17. Mehmet G dedi ki:

  Merhaba, Annemin babası 1918 Cumaatik annesi de 1926 Şumnu doğumlu. Sanırım 1930lu yıllarda Türkiye^ye göç edilmiş. Dedem ve anneannem vefat ettiler. Annem sağ. Annem başvuru yapabilir mi?

 18. Sevim Bal dedi ki:

  Merhaba;
  Dedem Babaannem ve 3 çocuğu 1951 de Türkiye’ye gelmişler. Babam Türkiye’de doğmuş. Alt Soy Üst soy sorgulandığında dedem ve babannem in doğum yeri sadece Bulgaristan olarak görünüyor. Herhangi bir muhacir belgesini de saklamaışlar. Kendileri vefat etti babam hayatta. Bu durumda vatandaşlık başvurusunu babam mı yapmalı yoksa doğrudan torun olarak ben yapabiliyor muyum veya vatandaşlık hakkım var mı?İsim denklik belgesi aldığımızda bulgaristanda vatandaşlık sorgulamasını şahsen gidip yapabiliyor muyuz?

 19. Fikri Bahar dedi ki:

  Merhaba,

  Kayınvalidem 1972, kayınpederim ise 1973 yılında Bulgaristan’dan gelmiş. Acaba vatandaşlıktaan çıkartılmamış olabilirler mi? Belki de doğrudan kimlik belgesi alabilirler? Tecrübelerinize göre bu dönemde gelenler için bir yorumda bulunabilir misiniz?

 20. GÜLAY BALTACI dedi ki:

  merhaba benim anne tarafından anneannemin anne ve babası hazergrat ve totrakandan gelmiş. 1888 -1890 yılları e devletten öyle çıkıyor. vatandaşlık alabilirmiyim. soyadları yazmıyor sadece yerlerin adı var nasıl yol alacağımı bilmiyorum.
  Teşekkür ederim Saygılarımla

 21. SEVCAN dedi ki:

  Merhaba,

  Anneannemin babası 1914 Kırcaali doğumlu ne zaman geldiklerini bilmiyoruz.
  Dedemin annesi 1908 Filibe doğumlu ne zaman geldiklerini bilmiyoruz. Anneannemin ya da annemin vatandaşlık alma hakkı var mıdır?

  Teşekkür ederim

 22. Hazar dedi ki:

  Merhabalar, benim dedem başta olmak üzere bütün anne tarafımdaki akrabalarımın Bulgaristan doğumlu oldugunu ogrendık dedem 1924 dogumlu ama 1993’de vefat ettı bulgarıstan vatandaslıgına basvurma hakkı kazanıyor muyuz?

 23. Feriha Tunalı dedi ki:

  Merhaba,
  Annem 1929 Balpinar, babam 1924 Tutrakan dogumlu. İkisi de vefat etti. Babam 1928, annem 1938 göçmeni. Soy agaci kutugumuzde dedelerimin ve buyukannelerimin dogum yerlerini gorunce annemin Turkiyede yanlislikla Dalpinar yazildigini gordum. Vatandaslik icin islemlere baslamak istiyorum.
  1.sorum : Dalpinar’in Balpinar duzeltmesi icin mahkeme acmam gerekir mi?
  2. Sorum: isim denklik belgesini Turkiyeden mi almaliyiz?
  3.sorum: Anne ve babamin dogum belgesi Bulgaristanda mutlaka bulunur mu? Evde dunyaya gelmistir, bildirilmemistir gibi sorun cikar mi?

  Katkilariniz icin şimdiden teşekkürler

 24. fehmi erzin dedi ki:

  slm öncelikle benim anneanemin babası ruscuk dogumlu 1908 biz nasıl faydalanırız

 25. MEHMET BAYTEN dedi ki:

  MERHABA BABAM 1928 BULGARİSTAN KIRCAALİ DOGUMLU 1931-1932 YILLARINDA TÜRKİYEYE GELMİŞLER BABAM 2007 VEFAT ETTİ OGLU OLARAK ÇİFTE VATANDAŞLIK İÇİN MÜRACAT EDEBİLİRMİYİM. TEŞEKKÜRLE

 26. Bekir burak kani dedi ki:

  Merhaba, annem 1978 gocmeni sureci baslattik 2018 in 5 invi ayinda karti almasinin 3. Yili doluyor bunun ardindan 12 ay sonraya randevu demissiniz. Benim sorum 2018 in 5 inci ayindan sonra annemin vatandasligi ne kadar surer(sanirim 3yil daha) ve kendisi vatandas olduktan sonra benimki ne kadar zaman alir. Cok tesekkur ederim simdiden. İyi gunler iyi calismalar.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Anneniz başvuru tarihinden itibaren ortalama olarak 2 yıl içerisinde Bulgar vatandaşlığı alabilir. Siz ise annenizin Bulgar kimlik belgelerini aldığı gün başvurabilir ve ortalama 2 yıl içerisinde Bulgar vatandaşı olabilirsiniz.

 27. Mine dedi ki:

  Benim babam e devlette bulgaristan ruscuk doğumlu gozukuyor ve 1951 yilinda goc etmis ben simdi bulgaristan vatandadligi talep edebilir miyim babam vefat etti lutfen cevap verin

 28. sibel dedi ki:

  Merhabalar,benim babaannemin anne ve babasi 1935 yilinda Silistre’den Turkiye’ye göç etmis.Babaannemin bu durumda bulgaristan vatandasligi alma hakki ve dolayisiyla babamin ve benim de bulgaristan vatandasi olma hakkimiz var mi?

 29. tufan yılmaz dedi ki:

  merhaba dedem bulgarristandan türkiyeye göç etmiş 1954 te babam burda doğmuş dedem ve babam vefat etti ben bulgaristaan vatandaşlığı alabilirmiyim ?

 30. Bulent dedi ki:

  Merhaba babamin dedesi bulgaristanda doğmuş muhtemelen 1800 lerin sonlarında trakyaya gelmişler ama buz Pomakiz.aciklamalarinizi okudum 1905 ten önce göçler Bulgaristan ulke okarak sarılmadığı için herhangi bir hak talep edilemiyormus ama biz pomak oldugumuzdan dolayi ayni dili konusuyoruz annem babam ana dili gibi bukgarca konusur. Soracagim pomaklari vatandaslik icin bir hak talebi olabilir mi??

 31. Mutlu dedi ki:

  Merhabalar, her iki dedem ve babaannem ve anneannem Bulgaristan Yenipazar doğumlu olarak 1938 yılında Türkiye’ye göç etmişler. Anne, babam Türkiye’de doğmuşlar ve şu an hiçbirisi hayatta değil. Bu durumda benim vatandaşlık alma durumum olabilir mi? Teşekkürler..

 32. Hande er dedi ki:

  Merhaba annem vefat edince babam moldavyali ve bulgar pasaportu olan biri ile evlilik yaptı.babam ve dolayli olarak biz cocuklari (evliyiz)bulgar vatandaşı olma sansimiz varmidir tesekkurler

 33. fethi dedi ki:

  selamlar.. ben 1991 senesinde bulgaristana ticaret Mçlı gittim aşağı yukarı 7 8 sene kadar orada ticaretle uğraştım yanımda sigortalı çalışanlarda vardı.o zamanlar senelik vize alıyorduk.benim öğrenmek istediğim geçmişe bakılarak süresiz veya uzun süreli vize alabilme şansım varmıdır.şimdiden teşekkür ederim..

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Bulgaristan “C” tipi kısa ve uzun süreli turistik, “D” tipi ikamet vizesi ve oturma izinleri için lütfen Bursa ofisimizle irtibata geçiniz

 34. Emel UYAR USLAN dedi ki:

  Sayın yetkili,

  Benim dedem ve anneannem 1900 lü yılların başlarında Bulgaristan Kırcaali den Türkiye ye gelmişler. Dedem, anneannem ve ayrıca annem vefat ettiler. Benim ve oğlumun Bulgaristan Vatandaşı olabilme ihtimalimiz varmı?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Hayır, eski göçmen/göçmen çocuğu sıfatıyla vatandaşlık alamazsınız. Bulgaristan 1908 tarihinde bağımsız oldu. Bu tarihten önceki göçler, göç değildir. Osmanlı toprakları içerisinde bir şehirden diğer bir şehre taşınmak gibidir. Bulgaristan’dan herhangi bir hak talep edilemsi sözkonusu değildir.

 35. Nazim dedi ki:

  Benim dedem annanem kardeşleri ve annem bulgaristan mestanli dogumlu1930 yilina orada zulüm görmüşler mali mülkü bırakıp turkiyeye gelmişler burada TC vatandaşlığı. Almışlar nüfus kağıdında mestanli doğumlu yazıyor fakat su an hepsi rahmetli ben Türkiye de dogan oğlu olarak annem üzerinden çifte vatandaşlık alabilir miyim soy isim denklik belgesini müracaat ettim bekliyorum selamlar

 36. SEMİH dedi ki:

  Merhaba ,
  Benim 2 sorum olacak.
  1-Dedem 1938 de silistre tutrakan’dan türkiye’ye göçmüşler.
  Dedem vefat etti.T.C. Nufüs kağıdından doğum yeri silistre olarak yazmakta.Dedemin gerekli evralarını bulup , Annemin vatandaşlık başvurusu yapma hakkı varmıdır?
  2-Eşimin dedesi vefat etti. T.C. nüfus dairesindeki kayıtlara göre 17.01.1951 kırcaali göçmeni.Vatandaşlık işlemleri ile ilgilenen birkaç kişiyle yaptığımız görüşmede 1948-1950(ekim ayına kadar) tarihleri arasında göç edenlerin vatandaşlık alabildikleri ancak 1951 göçmenlerinin kendi rızasıyla geldiklerini ve dedemizin vefat ettiğini kanunen vatandaşlık hakkı olmadığını belirttiler.Bu söylenenlerin gerçeklik payı var mıdır?
  Aydınlatırsanız sevinirim.
  Teşekkür ederim.

 37. Hüseyin Ceylan dedi ki:

  Merhaba. Dedem 1920 lerde 5-6 yaşlarındayken Bulgaristandan kaçmışlar ve Kırklareline yerleşmişler. Dedem vefat etti. Ben Bulgaristan vatandaşı olabilirmiyim nasıl bir yol izlemem lazım. Bilgi verebilirmisiniz?

 38. Saniye dedi ki:

  Bulgaristan dogumluyum ailemle1968, de turist olarak gelmişiz turist olarak gelenler vatandaslım iadesi Red cevabı gelindiği duyumumu aldım vatandaşlıgım silinmişşınız dendi vatandaşlık iadesi ala bilirmiyim

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   İlgili koşulları sağlamanız ve prosedürleri başlatmanız durumunda netice alabilirsiniz. Başkalarının söyledikleri önemli değil önemli olan Bulgar Vatandaşlığı Tespit İşlemi neticesinde alacağınız cevaptır. Alınan cevaba göre hareket edilmelidir.

 39. HAKAN KORKUT dedi ki:

  Merhaba,
  Annemin annesi(Anneannem)Bulgaristan (KOŞUKAVAK) doğumlu ve 1930’lu yıllarda Bulgaristan’dan göç etmiştir.Anneannem ve annem vefat ettiler.
  Benim Bulgaristan vatandaşlığı için başvuru yapabilme hakkım var mıdır?Varsa nasıl bir yol izlemem lazım?

  Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 40. hasan hatipoğlu dedi ki:

  1978 yılında göç ettim bulgaristanda 10 yıllık oturma izni almak istiyorum vatandaşlık hariç doğum tarihim 1950 razgrad BANA MALİYETİ NE

 41. Çiğdem Geyimer dedi ki:

  Merhaba..Benim babam 01.07.1932 İSTENİMAKA doğumlu olup 06.05.1940 tarihinde ilgili kanun çerçevesinde Türkiye Nufus kaydına tescili yapılmış.18.12.1999 tarihinde babam vefat ettiğinden Kızı olarak İçişleri Bakanlığımız Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğüne müracaat ettim ancak, vatandaşlık dosyasında Türk Vatandaşlığına alınmadan önceki ad ve soyadını gösterir belge bulunamadığından talep ettiğim isim denklik belgesi gönderilmemiştir.Verilen cevapta, babamın doğum belgesinin aslını Bulgaristan makamlarından APOSTİLLE ettirerek Noter onaylı Türkçe çevirisinin gönderilmesi halinde yapmış olduğum talebimin yeniden değerlendirileceği belirtilmektedir. Bu cevap bana ocak/2017 tarihinde gelmiştir. Bulgaristanda Babamın akrabalarının var olduğunu bilmeme rağmen görüşmüşlüğümüz çok azdır. Bu aşamadan sonra yapılabilecek işlemler konusunda bilgi verebilirmisiniz. Bu konuda ışık varmı sizce…Anladığım kadarıyla oldukça uzun bir yola gireceğiz işlemlere başlarsak. Ama olsun..Bize bu konuda yardımcı olup, yapabileceklerimiz konusunda bilgi verip elimizden tutarsanız çok memnun olacağız..Selamlar Saygılar.

 42. Ferhat Özbaş dedi ki:

  Merhaba ben 1978 e.cuma bulgaristan. Dogumluyum.1aylik bebekken gelmisiz.vatandaslik alabilirmiyim.nasil bir surec izlemeliyim.

 43. Süreç dolu dedi ki:

  Merhaba
  Annemler (dedem annenannem kardesler)1950 şubatı gibi turkiyeye bulgaristandan goc etmişler.
  Alt üst soy belgesinde tescil tarihleri aralık 1950.
  Bulgar vatandaşlığı alabilir MİYİZ?
  Sizinle nasil irtibata geçebiliriz..

 44. Beril Çakır dedi ki:

  Merhaba. Annem 1973 yılında Razgrad’tan Türkiye’ye göç etmiş. Vatandaşlık tespiti yapıldı ve akabinde D vizesini aldı. Şuan süresiz oturum izni için başvurduk. 90 günlük bekleme süresi içindeyiz. Oturma izni kararı tarafımıza tebliğ edildikten sonra ödememiz gerekecek olan harç bedellerinin güncel olarak ne kadar olduğu hakkında bilginiz varsa paylaşabilirseniz sevinirim.

 45. Fulya dedi ki:

  Merhaba bn Fulya..çift vatandaşım ,Turkiye TC vatandaşı ile bulgaristanda nikah kıyabilirmyim o da çift vatandaş olabiliyormu…lütfen bu konuda bna bilgi verebilirmisiniz..teşekürler

 46. Ayten Tandoğan dedi ki:

  Merhaba, ben 2012 yılında Bulgaristan’dan sürekli ikamet tezkeresi almıştım, daha sonra bir yıl giriş yapmadığım için 2015 yılında kartımı geri aldılar. Mahkeme açtım, kazandım, temyiz de kartımın iadesine hükmetti. Sofya Göçmenlik Dairesine dilekçe ile başvurdum, 20 gün içinde haber vereceğiz, dediler, 3 ay oldu bir haber yok. Ne yapmamı önerirsiniz. Teşekkür ederim.

 47. nejdet alkan dedi ki:

  Merhaba babamın babası (Dedem) 1937 yılında Bulgaristandan göç etmiş, Halen nüfus kayıt örneğinde Bulgaristan Bosna doğumlu olarak yazmaktadır.Yaptığım araştırmada Nüf. idaresindeki defterde de burdan göç ederek geldikleri belirtilmektedir. Dedem 1995 yılında vefaat etmiştir. Dedemin nüfus kayıdın da tescil tarihi halen 1937 olarak görülmektedir. Bulgaristan vatandaşlığına başvuru yapabilirmiyim? yardımcı olursanız teşekkür ederim.

 48. ferdun dedi ki:

  almanyadakilere de bilgi veryomusunuz acaba ?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Ferdun bey Bulgaristan-Almanya ekseninde vatandaşlık ile ilgili nasıl bir soru soracağınızı meraklar bekliyoruz.

   Bulgaristan ile ilgili bir soruysa cevaplamaya hazırız.

   İyi akşamlar

   • E.Esen dedi ki:

    Bende 1967 Bulgaristan dogumluyum. O tarihte verilen dogum belgem elimde hala. 1978 de ailece Türkiyeye göc ettik. 1990 yilindan bu yanada Tc. Vatandasi olarak süresiz olturma izni ile Almanyada ikamet ediyorum.. Bg. Vatandasi olma sansim varmi..izlemem geteken yol nedir.

    • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

     Evet, Bulgar vatandaşı olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey süreçleri takip etmek. Bulgaristan doğumlu olduğunuza göre sizin durmunuz bakımından tek etken zaman. Bulgar vatandaşlığını alacaksınız, önemli olan kaç zamanda alacaksınız.

     İki önemli süreç var:

     –1– İşe İSİM DENKLİK BELGESİ almakla başlayın. İsim denklik belgesini hem kendi adınıza hem anneniz hem de babanız adına talep edin. İsim Denklik Belgesi hakkındaki bilgilere burada bulunmaktadır:

     http://bulgarvatandasligi.com/isim-denklik-belgesi/

     –2– İkinci aşamada Vatandaşlık Tespit İşlemi yapılmalı. Bu tespit neticesinde alınan cevaba göre Bulgar vatandaşlığınızı alacağınız süreç ve süre ortaya çıkıyor. Tespit işlemine dair bilgiler:

     http://bulgarvatandasligi.com/bulgar-vatandasligi-sorgulama-bulgaristan-vatandaslik-tespit-islemi/

     Siz vatandaş olduktan sonra Bulgar vatandaşlığı hakkı dikey olarak çocuklarınıza geçer. Daha sonra onların çocuklarına ve onların çocuklarına. Böylece Bulgar vatandaşlığı hakkı dikey olarak devam eder.

     Siz vatandaş olduktan sonra eşiniz de vatandaş olabilir, eşiniz ile ilgili süreç hakkındaki bilgiler burada:

     http://bulgarvatandasligi.com/bulgar-vatandasi-ile-evlenmek-bulgaristan-vatandasligi-evlilik-yoluyla-alinabilir/

     Ek olarak ayrıntılı bilgileri içeren iki adet e-posta iletisi gönderiyoruz.

 49. Gulay dedi ki:

  Benim esimin annesi 1974 turkiyeye goc etmis, esim turkiyed dogmus .. ona vatandaslik hakki dogar mi , nasil olur, annesi turkiyeden vatandaslik islemleri baslatabilirmi … ben bulgaristan vatandasiyim ama esim degil , bilgi verwbilirmiisnİz

 50. Murat güner dedi ki:

  Merhaba,

  Annem Anneannesinin 1937 yılında Türkiye’ye geldiğini ve Eskicuma doğumlu olduğunu vukuatlı nüfus kayıt örneği alarak öğrendi. Kendisi bu soyağacı üzerinden hareketle vatandaşlık için başvuru yapmak istiyor. Ancak yaşanan sürenin tarihi göz önüne alındığında bunun mümkün olup olmayacağını bilmiyoruz. Annesi bursada dünyaya gelmiş. Şuan maalesef bu 2 kişi de yaşamıyor. Böyle bir durumda başvuru yapılma ve sonuç alma şansı nedir ?

  Saygılarımla.

 51. recep uygun dedi ki:

  1938 gocmeni ailem babam ve annem vefat etti ben Turkiye dogumluyum bas vuru yapabilirmiyim ?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Anne ve/veya babanız için Bulgar vatandaşlığı tespit işlemi yapılmalı. Tespit işlemi neticesinde anne ve/veya babanızın vatandaşlığı korunuyorsa siz de vatandaşlık alabilirsiniz.

 52. hatice esra dedi ki:

  merhaba nemim annem ve babam 1951 göçmenleri … ama maalesef şuan 2 side rahmetli oldular… bizler burada doğduk.. ama ben ve oğluma BG vatandaşlığı almamız mümkünmüdür?

 53. Murat usta dedi ki:

  Mrb iyi günler benim ailem 1968 senesinde turist olarak gelmişler 12 yaşlarında çift vatandas olabilirmiyiz ben 1980 Bursa doğumluyum benimde olma imkanım var mı ve bu işlemler bize ne kadar mal olur bilgilendirirseniz memnun olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir