POMAKLAR için BULGAR VATANDAŞLIĞI

Bulgaristan Cumhuriyeti Bulgar Vatanaşlığı Kanunu – SOY esasına göre POMAKLAR Bulgar vatandaşı olabilir mi?
Bu konu hakkında müşterilerimizden yoğun şekilde bilgi talebi gelmektedir. Yaptığımız değerlendirme neticesinde ayrıntılı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Mevcut yazımız kişilerin etnik kökenine dair bir inceleme ve tartışma değildir. Sadece ve sadece ilgili uygulama hakkında bilgilendirmedir. Lütfen bu yazımız teknik açından bir bilgilendirme olarak kabul ediniz. Pomakların Bulgar, Türk veya başka bir etnik kökene sahip olup olmadıkları konusunda kati bir şekilde görüş bildirmiyoruz.
Bulgar Vatandaşlığı Kanuna göre DOĞRUDAN Bulgaristan vatandaşlığını talep edilebilecek olan kişilier arasında BULGAR SOYLU kişiler de sayılmaktadır. Pomakların Bulgar vatandaşlığını talep edebilmeleri için Bulgar soylu olduklarını kanıtlamaları lazım. Bulgar soylu olduğunu kanıtlayan herkes Bulgar vatandaşlığı talep edebilir

Bulgar Soylu olduğumu nasıl kanıtlarım?
—- Vatandaşı olduğunuz ülkedeki resmi nüfus kütüklerine, kayıtlarına, doğum tutanağına esasen düzenlenen “Bulgar Soylu” olduğunuzu gösterir belgeyle
veya
—- Kökeniniz Bulgaristan’a dayanıyorsa, Bulgaristan’daki resmi nüfus kütüklerine, kayıtlarına, doğum tutanağına esasen düzenlenen “Bulgar Soylu” olduğunuzu gösterir belgeyle
veya
—- Bulgar kilisesinden alacağınız “Vaftiz Belgesi” ve/veya “Doğum Belgesi” ve/veya “Soyağacı Belgesi”
veya
—- Bulgaristan Cumhuriyeti Yurtdışında Yaşayan Bulgarlar Müsteşarlığı tarafından akredite edilen bir kuruluş, dernek tarafından düzenlenen “Bulgar Soyludur” belgesiyle
veya
—- Bulgaristan Cumhuriyeti Yurtdışında Yaşayan Bulgarlar Müsteşarlığı tarafından düzenlenen “Bulgar Soyludur” belgesiyle

SORU: Dedemin dedesi 1910 yılında Plevne’den İzmir’e yerleşmiş. Dedem kendisinin Pomak olduğunu söylüyordu. Bulgar vatandaşı olabilir miyim?
Bulgar soylu olduğunu kanıtlayan kişiler için göç tarihi ya da zaman gibi bir kriter dikkate alınmamaktadır. Atalarınız 300 yıl önce bugünkü Bulgaristan toprakları dışına yerleşmiş olsa dahi Bulgar etnik kökene sahip olduğunuzu kanıtlayabilirseniz Bulgaristan vatandaşlığını talep edebilirsiniz.

SORU: Ata, cet, selef, aile büyüğünden, üst soydan Bulgar soylu ne demek?
Dedenizin, anneannenizin, babaannenizin veya onların dedelerinin veya ninenelerinin Bulgar etnik kökene sahip olması durumunda siz Bulgar soylu sayılırsınız.
Tamamen kurgu bir örnek: Mesela dedenizin dedesinin dedesi 1865 yılında Osmanlı devletinin resmi görevlisi sıfatıyla Bulgaristan’ın Filibe (Plovdiv) şehrinde çalışıyormuş. Orada Bulgar bir hanımla evlenmiş, geri dönmüş ve İstnabul’a yerleşmiş. Bu durumda 4. veya 5. kuşaktan nineniz etnik Bulgar, dolayısıyla da siz Bulgar soylu sayılırsınız.

SORU: Bulgar soylu statüsünden yapılan vatandaşlık başvuruları nekadar zamanda neticelendirilir?
Tüm vatandaşlık prosedürünün tamamlanması 24-36 ay arasında sürmektedir.

SORU: Ebeveynim Bulgar soylu belgesi aldı, ben çocuğu olarak nezaman vatandaşlık başvurusu yapabilirim?
Siz de ebeveyninize dayanarak aynı belgeyi alabilir ve dilemeniz durumunda eşzamanlı olarak başvurabilirsiniz. Sizin aile büyüklerinizden birisi (anne, baba, dede, nine veya onların atalatı) adına düzenlenen Bulgar soylu belgesi dikeyde aşağıya doğru tüm kişilerin (çocukların, torunların) Bulgar soylu sayılmasına dayanaktır.

46 Responses to POMAKLAR için BULGAR VATANDAŞLIĞI

 1. Hasan Yılançalı dedi ki:

  Merhaba,

  Dedem Türkiye’ye hiç göçmeyip Bulgaristan’da 1940’lı yıllarda dolayısıyla sadece Bulgaristan vatandaşı olarak ölüyor. Ninem,annem,babam 1951’de Türkiye’ye göçüyorlar, hepsi de şuan vefat etmiş durumda. Ben de 1964 Bursa doğumluyum. Vatandaş olarak vefat eden dedem üzerinden, Bulgar Soylu başvurusuna mütakip Yurtdışında Yaşayan Bulgarlar Müsteşarlığın’a başvuruda bulunmak istiyorum. İzlenecek yol nedir ve sizlerin yardımıyla yaparsak ne kadara bize mal olur? Ayrıca aynı anda reşit çocuklarımla başvurmak istiyorum. Bu da anladığım kadarıyla mümkün değil mi? Kısa zamanda dönüşlerinizi rica ediyorum.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Mevcut sitemizde de açıkladığımız üzere: Bulgar vatandaşlığı “EBEVEYNDEN ÇOCUĞA” geçer, yani dedeniz üzerinden talepte bulunmanız mümkün değil. Sizin durumunuzda yapabileceğiniz iki işlem var:
   -1- Vefat etmiş olan ebeveynleriniz adına Bulgar Vatandaşlığı Tespit İşlemi yapmak: http://bulgarvatandasligi.com/bulgar-vatandasligi-sorgulama-bulgaristan-vatandaslik-tespit-islemi/
   veya
   -2- “Bulgar Soylu” esasına göre araştırma ve işlem yapmak. Sizin dayanak olarak gösterdiğiniz “Bulgar Soylu” tanımı “Etnik Bulgar” olmak anlamına gelmektedir.

 2. Emrah Üstüner dedi ki:

  Ananemin babası dospat doğumlu pomak (Nüfus bilgilerinde sadece rupcus olarak görülüyor) yalnız başka detay bilmiyoruz, ananem rahmetli oldu. Bulgar soylu olduğumuzu kanıtlamak için nereye(hangi idari birime ne şeklide)başvurmalıyız. Birde bu belgenin bir örneğini mail yoluyla veya buradan paylaşabilirmisiniz

 3. Cenk Kurus dedi ki:

  Merhaba
  Yazılarınızın bir çoğunu okudum ve sanırım bende bulgar soylu olduğunu kanıtlamam gerekiyor.Benimde soy ağacımda Babasının babasının babasının babası 1867 Pelsinç doğumlu ve annesi 1872 Petreviç doğumlu. Benimse Babam hayatta değil maalesef bu arada bizde pomakız sülalede birtek ben pomakça bilmiyorum. Sizden istediğim bu işlemler yapılırken sizinle beraber yürüyebiliyormuyuz. Bu mümkünse sizinle irtibata geçmek isterim. İyi çalışmalar.
  Saygılarımla
  Cenk kuruş.

 4. Emircan dedi ki:

  Türkiye’de Bulgaristan Cumhuriyeti Yurt dışında Yaşayan Bulgarlar Müsteşarlığı tarafından akredite edilen bir kuruluş, dernek var mıdır? Biliyorsanız isimlerini yazabilir misiniz? Teşekkürler

 5. Mrb bu vatandaş lık başvurusunda dil zorunlu mu bilmeden olmuyor mu

 6. Barış dedi ki:

  İyi günler. Yurtdışındaki bir Bulgaristan Büyükelçiliğinde çalışan Bulgar bir yetkili ile görüştüm. Kendisi bana, Bulgar vatandaşlığının alınabilmesi için iki önemli husustan bahsetti. Birincisi; Türkiye ile Bulgaristan arasında 1935, 1960, 1988 ve 1992 yılları arasında imzalanan ikili anlaşmalar olduğunu (bir nevi nüfus mübadelesi), bu anlaşmalar uyarınca Türkiye’ye giriş yapan göçmenlerin Bulgar vatandaşlığını kaybettiğini, dolayısıyla da bu kişilerin soyundan gelenlerin Bulgar vatandaşlığına kabul edilemeyeceğini söyledi. Ancak eğer bu ikili anlaşmaların kapsamı dışında kalanlar varsa onlar müracaat edebilir dedi. İkinci önemli husus ise Türkiye’ye gelen göçmenlerin pasaportunda ne yazdığı ile ilgi; bu hususta da göç edenlerin pasaportu Bulgar pasaportu muydu? Bulgar vatandaşlığı var mıydı veya elindeki belgelerde Bulgar soylu olduğu yazıyor mu? gibi hususlara dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetti.

  Yukarıda yazdığım bu hususlar hakkında sizin bildiğiniz veya görüşünüz nedir? Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.

 7. Tuğçe kaya aksu dedi ki:

  Merhaba annemin babasi ve buyukleri Bulgaristan doğumlu olup vefat etmislerdir. Ayrica annem de 2 ay once vefat etti. Benim bulgaristan vatandasi olma hakkim var midir acaba?

 8. Ahmed dedi ki:

  merhaba size bi sorum olacak. ben tam olarak anlayamadım Bulgar soylu belgesi Türkiye’den de alınabiliyor mu yoksa sadece Bulgaristan’dan mı alınıyor ? Bulgar soylu belgesi nasıl alınır yazınızı okudum tam anlayamadim. Konsolosluk veriyor mu bu belgeyi ?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Bulgar soylu olduğunuzu dört şekilde kanıtlayabilirsiniz. Mevcut yazımızda dördü de açıklanmış bulunmaktadır. Yöntemlerden en az birini kullanabilirsiniz.

 9. Dogan dedi ki:

  Merhaba. Büyük dedelerim ve ninelerim(annemin veya babamın dedeleri veya nineleri) Lofça ve Kırcaali doğumlular. Dibinköy, Torosköy, Biliçköy gibi Lofça’da bulunan pomak köylerinde doğup yaşamışlar. 93 Harbi (1877-1878) nedeniyle Türkiye’ye göç etmişler. Anneannem olsun babaannem olsun pomak olduğumuzu söylüyorlar ve pomakça da konuşabiliyorlar. Bulgaristan vatandaşlığı talep edebilir miyim?

 10. hande dedi ki:

  Merhaba,
  Dedem de onun babası da öldüğü için isim denklik belgesi alamayabilirim bunun yerine,

  Bulgar soylu olduğumu alt soy üst soy e-devlet çıktısıyla kanıtlayabiliyor muyum?

  Onun dışındaki;
  Bulgaristan’daki resmi nüfus kütüklerine
  —- Bulgar kilisesine
  —- Yurtdışında Yaşayan Bulgarlar Müsteşarlığına

  Nasıl başvurabilirim bilmiyorum, bu yerler Bulgaristan’da mıdır?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   İlgili bilgiler tarafınıza e-posta yoluyla gönderilmiştir.

   • Can dedi ki:

    Hande Hanım’a yolladığınız cevap mailini ben de alabilir miyim?

   • Isa dedi ki:

    Merhaba, benim de anne ve baba tarafım, Dedemin dedesi ve ananemin dedesi, Lofça dogumlu, annem halen iyi derece pomakça konuşuyor. Pomak oldugumuzu nasıl kanıtlarız? Vatandaşlık başvurusu yapmak için sizinle çalışmak istiyorum.

    • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

     İlgili bilgiler tarafınıza e-posta oalrak gönderildi

     • Dogan dedi ki:

      Ben de aynı maili e-posta olarak alabilir miyim?

     • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

      Forumdaki soru cevaplar genel bilgilendirme amaçlıdır, kime hangi bilgiyi verdiğimizi buradan takip etmiyoruz, ancak e-posta iletilerinde bir bilgi ve sıralama takibi sözkonusudur. Bir başkasına göndermiş olduğumuz e-posta iletisini size gönderemeyiz. Durumunuzu açıklarsanız ilgili bilgileri size iletebiliriz.

 11. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar, benim bir sorum olacak. Biz babadan taraf pomak, anne tarafından da gacalız. E-devlet belgesinde yazdığına göre; “annesinin babasının babasının babasının babası’ndan başlayarak annesinin annesinin annesinin babası’na kadarki satırlar hep Açık-Lofça-Rahova-Bulgarya isimleriyle dolu. Sonradan Türk yerleşim yerleri takip ediyor. Sonrasında ise “annesinin annesinin annesi” Bulgarya doğumlu olarak görülüyor. Babam Bulgaristan için vize işlemlerini halleden bir dostuyla görüşmüş ve bizim vatandaşlık almamız ihtimal dahilinde değil diye bir fikir belirtmiş. En azından “Bulgar Soylu” maddeleri gereğince ben Bulgar vatandaşlığına başvuramaz mıyım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 12. Erke dedi ki:

  Dedem ve babaannem Rupçuz doğumlu olup 1900-1914 gibi tarihler arasında Türkiye’ye göç edip burada ölüyorlar.Babam Türkiye doğumlu ve o da 1980 de vefat ediyor.Biz Pomak’ız ancak bunu nasıl kanıtlayacağız.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Göç olayı 1908 yılından önce gerçekleştirildiyse GÖÇMEN/GÖÇMEN ÇOCUĞU statüsünden Bulgar vatandaşlığı için herhangi bir hak talep edilemez.
   BULGAR SOYLU (örneğin Pomaklar) olanlar için zaman kısıtlaması ve birçok diper kısıtlama mevcut değil.
   Pmak olduğunuzu nasıl kanıtlayabileceğiniz mevcut sayfanın üst kısmında Bulgar Soylu olduğumu nasıl kanıtlarım? başlığı altında belirtilmiştir.

 13. Ali dedi ki:

  Dedemin babası bulgaristanda doğmus.dedemde babasıda vefat etmis.bizler vatandaslığa basvurabilir miyiz

 14. Fatma dedi ki:

  Dedem ve babaannem 1951’de Türkiye’ye göç etmişler. Dedemlerin doüum kayıtları Nevrekop’ta var. Dedem de babaannem de Türkiye’de öldü. Babamın doğum kaydıysa Türkiye’de. Bulgaristan vatandailığı alabilir miyim?

 15. ilkin dedi ki:

  merhabala benim soy ağacımda anneannesinin babasının babasının babası doğum yeri bulgaristan lofça çıkıyor 1869 doğumlu ben çift vatandaş olabilirmiyim ?

 16. SİBEL dedi ki:

  Merhaba,
  soy ağacıma göre
  Babasının Babasının Babasının Babası
  MUSTAFA – AHMET MERYEM
  TİRNOVA
  01/07/1855 çıkıyor. Ben bulgaristan vatandaşlığı alabiliyormuyum.?

 17. Melih dedi ki:

  Iyi günler.
  Anne tarafindan dedemin babasi 1884 Rahva doğumlu, dedemin annesi 1894 Rahva dogumlu.
  Dedem kendilerinin pomak olduğunu belirtiyor. Zaten aile fertlerinin doğdugu Rahva ve Turkiye’de göç ettikleri yer pomak yerleşim yerleri olarak geçmekte. Biz vatandaşlık başvurusunda bulunabilirmiyiz.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Evet, POMAK (Bulgar Soylu) olduğunuzu kanıtlamanız şartıyla Bulgar vatandaşlığı talep edebilirsiniz.

 18. Melih KINIK dedi ki:

  Iyi günler.
  Anne tarafindan dedemin babasi 1884 Rahva doğumlu, annesi 1894 Rahva dogumlu.
  Dedem kendilerinin pomak olduğunu belirtiyor. Zaten aile fertlerinin doğdugu Rahva ve Turkiye’de göç ettikleri yer pomak yerleşim yerleri olarak geçmekte. Biz vatandaşlık başvurusunda bulunabilirmiyiz.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Pomak (Bulgar Soylu) olduğunuzu kanıtlamanız şartıyla EVET Bulgar vatandaşlığı alabilirsiniz.

 19. aysu dedi ki:

  Dedem vatandaşlıktan çıkartılmış. Hayatta değil. Ora dogumlu, bulgar soylu oldugumu kanıtlayabilir miyim?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Aysu hanım dedenizin Bulgar vatandaşlığından çıkarıldığına emin misiniz, elinizde bunu gösterir belge var mı?

   Bulgar soylu olduğunuzu neden düşünüyorsunuz?

   Bulgar soylu olduğunu kanıtlama yöntemleri mevcut sayfanın üst kısmında yazıyor.

 20. Gönül dedi ki:

  Merhaba,Annemin babası (Dedem) 1875 Bulgaristan Nevrekop doğumlu,1957 de izmirde vefat etti,bu durumda ben bulgaristan vatandaşlığı alabilirmiyim?

 21. güngör gülher dedi ki:

  eşimin annesinin babası yani dedesi bulgaristan dogumlu 1934 turkıyeye gelmiş eşim bulgar vatandaşlığı alabilmesi için ne yapmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir