İSİM DENKLİK BELGESİ

İsim Denklik Belgesi Nedir?
Bir kişinin adının ve/veya soyadının neden ne nezaman değiştirilidğini, değişiklikten önceki isimleri ile değişiklikten sonraki isimlerini gösteren ve resmi kurumlar tarafından düzenlenmiş olan her belge İsim Denklik Belgesidir. Bulgaristan’da veya Türkiye’de kişinin kendisi tarafından noterliklerde düzenlenen “İsim Denklik Beyannamesi” olarak nitelendirilen belgeyle karıştırılmamalıdır. Beyannamenin kullanım alanı ve geçerliliği kısıtlıdır.

İsim Denklik Belgesi Nereden Alınır?
Genel mantıkta en son isim değişikliğini yapan kurum hangisi ise bunu gösterir belgeyi düzenleyen kurum da odur. İsimlerin değiştirilme işlemine bağlı olarak farklı kurumlardan alınan farklı belgeler kullanılabilir. Örneğin evlilik yoluyla soyadı değiştirildiyse nüfus müdürlüğü tarafından verilen “Evlilik Kayıt Örneği” veya evlilik işlemini ve soyadı değişikliğini gösteren “Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği” yeterlidir. Mahkeme yoluyla isim değişikliği yapmış olan kişiler için “Mahkeme Kararı Sureti” ve soyadı değişikliğini gösteren “Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği” yeterlidir.

Göçmenler için İsim Denklik Belgesi
İsim denklik belgesi taleplerinin doğrudan ilgilinin yerleşim yerinin bulunduğu Nüfus Müdürlüğüne yapılması halinde, Nüfus Müdürlüğünce, talepte bulunan kişinin Türk vatandaşlığını kazanmadan önceki ad ve soyadının nüfus kaydında bulunup bulunmadığı incelenir, var ise denklik belgesi düzenlenerek verilir. Talepte bulunanın Türk vatandaşlığını kazanmadan önceki ad ve soyadının kaydında bulunmaması halinde, İsim denklik belgesi talepleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne intikal ettirilir. Genel Müdürlüğünce ilgilinin dosyası üzerinden yapılacak inceleme neticesi, kişinin önceki ad ve soyadı bilgilerine ilişkin dosyada yeterli bilgi ve belge bulunması halinde denklik belgesi düzenlenerek verilir. Kişinin önceki ad ve soyadı bilgilerine ilişkin dosyada yeterli bilgi ve belge bulunmaması halinde ise denklik belgesi düzenlenmesi mümkün değildir.

İsim Denkik Belgesi Çıkartılamıyorsa Ne Yapılmalı
Bağlı olunulan Nüfus Müdürlüğü veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından belgenin düzenlenmesi için dayanak olabilecek kayıt ve belgeler eksikse İsime Denklik Belgesi çıkartılması için yapılması gerekenler:

1- Örneğin Türk vatandaşlığınızın yanında Bulgar vatandaşlığınız da var. Bulgar pasaportunuzun noter onaylı Türkçe çevirisi yaptırarak pasaport aslı ve çeviriyle birlikte nüfus müdürlüğüne başvurarak belgenin düzenlenmesini isteyebilirsiniz.
Eğer nüfus kayıtlarında yabancı vatandaşlığınıza dair bir bilgi yok ise İsim Denklik Belgesi düzenlenmez. Bu durumda ilk önce yabancı vatandaşlığınızın olduğunu beyan etmeli ve akabinde İsim Denklik Belgesini talep edebilirsiniz.

2- Örneğin Bulgar vatandaşlığınızın bildirimini yaparak İsim Denklik Belgesi almanız için ilk önce Bulgaristan’daki Doğum Kayıt Örneğini çıkartmalı, Bulgaristan’da tercüme ve tasdiklerini yaptırmalı, Türk konsolosluğunda onay ettirmeli ve bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğüne veya  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ibraz etmelisiniz.

3- Eski göçmensiniz ve ne sizin adınıza ne de anne ve/veya babanızın adına İsim Denkik Belgesi düzenlenemiyorsa Bulgaristan’daki nüfus kütüklerinden Doğum Kayıt Örneği alınarak tercüme ve tasdikleri yaptırıldıktan sonra Türkiye’de bağlı olunan nüfus müdürlüğüne ibraz edilerek İsim Denklik Belgesi düzenlenmesi talep edilir.

12 Responses to İSİM DENKLİK BELGESİ

 1. Merih RSY dedi ki:

  Anneannem 1915 Bulgaristan doğumlu 1920 Li yıllarda Türkiye’ye göç etmişler 1976 yılında vefat etmiş annem Türkiye’de doğmuş ve oda 2014 de vefat etti. Ben Bulgar vatandaşlığına başvurabilir miyim

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Bulgar vatandaşlığı için KAN ESASI uygulanmaktadır, yani vatandaşlık hakkı ebeveynden çocuğa geçmektedir. Anneanneniz ile aranızdaki fiziksel bağ olan anneniz de vedat ettiğine göre mevcut durumda size vatandaşlık hakkının geçmesi mümkün değildir.

 2. Serkan öz dedi ki:

  Merhaba Benim annemin babası hayatta Bulgaristan’dan 1950 lerden gelmişler dedem çifte vatandaştır bende acaba çifte vatandaşlık olayından faydalanabiliyormuyum? Ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler saygılar..

 3. Nurtac sevinc dedi ki:

  Merhaba benim babaannem sumnu 1923 doğumlu.28/04/1941 istanbula goc etmis.20.05.1941 de gocmen olarak türk vatandaşlığı almis.kendisi oldu fakat babam hayatta.nufus müdürlüğünden isim denklik belgesi istedik.yaklasik 2 sene sonunda dayanak belgesi istendi.o belgede doğum kagidiymis.ben dodum kağıdı için Bulgaristan’a gittim fakat 2/3 ilçede aradım kayıt bulamadım.ne yol izlemem gerekiyor.

 4. İdris Bulgurcu dedi ki:

  Birçok arkadaş kendini Pomak olarak tanımlıyor.Benim sorum Şu.Bulgaristan kimlik tanımlarında Türk-Pomak-bulgar soylu-çingene-ermeni vb. Tanım varmı?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Evet, ilginç olsa dahi, Bulgaristan’ın devlet mekanizmalarında ve yasal düzenlemelerinde kişilerin etnik kökenine dair veriler toplanmakta ve işlenmekte. Osmanlı devlet geleneğinden bir miras olarak ise Türkiye Cumhuriyeti’nde böyle bir uygulama yok, ancak sadece dini aidiyet dikkate alınmaktadır.

 5. zafer uruş dedi ki:

  merhabalar ben zafer uruş dedemler Bulgaristanın RAZLIK TAN GELMİŞLER. AMA BABAANNEM 1867 DOĞUMLU. DENKLİK BELGESİ NE ULAŞABİLİRMİYİZ…

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Bulgaristan 1908 yılında bağımsızlığını ilan etti. Dolayısıyla bu tarihten önce yapılan göçler Osmanlı toprakları içerisinde taşınma olarak kabul edilmektedir. Yani Bulgaristan hak talepleri konusunda muhatap alınamaz. Kişinin doğmuş olduğu tarih değil, göç etmiş olduğu tarih önemli. Göç olayı 1908 yılından önce olduysa vatandaşlık hakkı talep edilemez. 1908 yılında sonra göç edildiyse vatandaşlık hakkı talep edilebilir. Göçmenlerin vatandaşlık iade sürecini buradan inceleyebilirsiniz: http://bulgarvatandasligi.com/bulgar-vatandasligi-sorgulama-bulgaristan-vatandaslik-tespit-islemi/

   İsim denklik belgesi Nüfus İşleri veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden talep edilir.
   Diğer bir yöntem de Bulgaristan’dan göç eden kişinin vatandaşlık dosyasının içeriğinin Devlet Arşivler Başkanlığından talep edilmesidir.

   Not: Kişi 1908 yılından önce Bulgaristan’dan göç ettiyse herhangi bir belgenin alınması sözkonusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zaman tüm Osmanlı tebası otomatik olarak Türk vatandaşı sayıldı. Kişi 1908 yılından sonra göç ettiyse yabancı bir devletin vatandaşı olarak ülkeye geldiğinden ve sonrasında Türk vatandaşlığına geçtiğinden dolayı bu belgelerin alınması mümkündür.

 6. MESUT karagiz dedi ki:

  Iyi günler ben MESUT karagoz bulgaristan karagöz köyü var ordan nasıl akrabalar buluruz acaba

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Mesut bey KARAGÖZLER köyü olarak Bulgaristan’ın kuzeyinde 4 tane köy var, güneyinde se 2 tane köy var. Köyün Bulgarca adını size bildirebilmemiz için daha fazla bilgiye ihtiyacımız var.
   Belirtmek isteriz ki biz sadece Bulgar vatandaşlığı hizmetleri veriyoruz, akraba-sülale bulma alanında faaliyetimiz yok.
   iyi günler dileriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir