NÜFUS İŞLEMLERİ

YURT DIŞINDA YAŞAYAN BULGAR VATANDAŞLARININ NÜFÜS İŞLEMLERİ

DOĞUM – Evlilikten veya evlilik dışında doğduklarına bakılmaksızın, anne ve/veya babası Bulgar vatandaşı olan, yurt dışında doğan, reşit olmayan veya reşit olan çocukların Bulgar vatandaşlığı alabilmeleri için Bulgaristan Cumhuriyeti Nüfus İşleri Müdürlüğüne bildirim yapılmalıdır. Bilgiler anne ve/veya babanının nüfus kütüğüne işlenir ve akabinde çocuğa Bulgar Kimlik Numarası (EGN – Edinen Grajdanski Nomer) verilir ve Doğum Belgesi (Akt / Dublikat / Udostoverenie za Rajdane) düzenlenir.

EVLİLİK – Bulgar vatandaşlarının yurt dışında akdedilen evlilikleri (kıyılan nikahları) Bulgaristan Cumhuriyeti Nüfus İşleri Müdürlüğüne bildirilmelidir. Bildirim neticesinde Bulgar vatandaşının nüfus kütüklerinde medeni durumu “evli” olarak kaydedilir. Varsa soyadı değişikliği yapılır ve Evlilik Belgesi (Akt / Dublikat / Udostoverenie za Sklyuchen Grajdanski Brak) düzenlenir.

ÖLÜM – Yurt dışında veya Bulgaristan’da defnedilmiş olup olmadığına bakılmaksızın, yurt dışında vefat eden Bulgar vatandaşları için Bulgaristan Cumhuriyeti Nüfus İşleri Müdürlüğüne bildirim yapılmalıdır. İşlem neticesinde ölen kişi Bulgaristan nüfusundan düşülür, Ölüm Belgesi (Akt za Smırt / Prepis – İzvleçenie ot Akt za Smırt) düzenlenir. İstenmesi durumunda Veraser İlamı (Udostoverenie za Naslednitsi) de düzenlenir.

BOŞANMA – Yurt dışında, yetkili mahkeme veya idari merci tarafından Bulgar vatandaşın evliliğinin sona erdirilmesi durumunda Bulgaristan’da TENFİZ işlemi yapılmalıdır. Bildirim neticesinde Bulgar vatandaşının nüfus kütüklerinde medeni durumu “bekar / boşanmış” olarak kaydedilir. Varsa soyadı değişikliği yapılır ve talep edilmesi durumunda Medeni Durum Belgesi (Udostoverenie za Semeyno Polojenie) düzenlenir.

VELAYET – VASİ – EHLİYETSİZLİK
— Yurt dışındaki boşanma davaları neticesinde sadece Bulgar vatandaşı veya çift vatandaş olan çocukların velayetinin nasıl kullanılacağına dair verilen hükümler için Bulgaristan’da tenfiz işlemi yapılmalıdır.
— Reşit olmayan, sadece Bulgar vatandaşı veya çift vatandaş çocuklar için yabancı mahkemeler veya yabancı yetkili idari makamlarca tayin edilmiş olan vasilerin yasal hak ve sorumluluklarının Bulgaristan’da da geçerli olabilmesi için tenfiz işlemi yapılmalıdır.
— Hukuki ehliyetsizlikleri hükmedilen sadece Bulgar vatandaşı veya çift vatandaş olan kişiler için tayin edilmiş olan vasilerin yasal hak ve sorumluluklarının Bulgaristan’da da geçerli olabilmesi amacıyla tenfiz işlemi yapılmalıdır.


3 Responses to NÜFUS İŞLEMLERİ

  1. Feridun Coşar dedi ki:

    Benim soyum Filibe den geliyor Benin soyum çıkarmı

  2. Hüseyin altun dedi ki:

    Benim sorum başka
    Ben Bulgar sevilin. Türkiyede emekli oldum. Ama Bulgar da yaşamak istiyorum. Kalan hayatımı. Ne yapmalıyım.
    Türkiye ile bütün bağlarını koparmaya hazırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir