Bulgar vatandaşı ile evlenmek – Bulgaristan vatandaşlığı evlilik yoluyla alınabilir.

Mevcut yazımızda “evlilik – nikah” yöntemi uygulanarak Bulgar vatandaşlığı nasıl talep edilebilir ve alınabilir konusunda bilgiler paylaşacağız. Eş üzerinden Bulgaristan vatandaşı olabilmeye dair bir garanti YOK.

Bulgar vatandaşıyla kendi ülkenizde, örneğin Türkiye’de nikah kıydıysanız takip etmeniz gereken süreç:
-1- Türkiye’deki evliliğinizin Bulgaristan’da tescil işlemini yaptırmalısınız.
-2- Aile Birleşimi için “D” tipi vize talep etmek. Gerekli olan belgeleri BURADAN görebilirsiniz.
-3- Aldığınız aile birleşim vizesiyle Bulgaristan’da ikamet edecek olduğunuz Yabancılar Şubesine (Sektor Migratsiya) geçici oturma izni (Vremenno Prebivavane) başvurusunda bulunmak. Gerekli olan belgeleri BURADAN görebilirsiniz.
-4- Geçici oturma izni aldıktan sonra bu izni en az üç yıl boyunca, arada boşluk olmaksızın, üst üste yenilemek.
-5- İlk oturma izni alınma tarihinden itibaren üç yıl geçtikten sonra süresiz oturma izni (Postoyanno Prebivavane) talep edip almalısınız.
-6- Süresiz oturma izni aldıktan sonra Bulgarca Dil Sınavını almalısınız.
-7- Bulgar vatandaşlığı talep etmek için gerekli olan belgeleri hazırlayınca Bulgaristan Cumhuriyeti Adalet Bakanlığına giderek vatandaşlık talep etmelisiniz. Gerekli olan belgeleri BURADAN görebilirsiniz.
-8- Talep dilekçesini verdiğinizde eksik belgeniz yoksa aynı gün, genellikle 1-2 saat, içerisinde sizinle mülakat yapılır.
-9- Vatandaşlık talep başvurunuz, mülakata tarihinden sonra ortalama olarak 18-24 ay içerisinde neticelendirilir.
-10- Vatandaşlık talebiniz kabul edildiğinde ilgili belge tarafınıza tebliğ edilir. Vatandaşlığa alınma belgesini BURADAN görebilirsiniz.
-11- Bulgaristan’da ikamet edecek olduğunuz ilçedeki nüfus müdürlüğüne giderek Nüfus Kayıt İşlemi ve Sürekli Adres Kayıt İşlemi yaptırmalısınız.
-12- Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğünden Doğum Kayıt Örneği + Adres Kayıt Örneği veya Nüfus Kayıt Örneği + Adres Kayıt Örneği almalısınız.
-13- Pasaport şubesinde giderek üst maddedeki belgeler + pasaportunuz + vatandaşlığı alınma belgesini ibraz ederek kimlik kartı va pasaport düzenlenmesini dair talep formunu imzalayarak başvurunuzu yapmalısınız.

Onüç adımdan ibaret olan “Bulgar vatandaşıyla evlilik yoluyla, eş (karı,koca) üzerinden Bulgar vatandaşlığına geçme” süreci ortalama olarak 6 yıl içerisinde tamamlanmaktadır.

61 Responses to Bulgar vatandaşı ile evlenmek – Bulgaristan vatandaşlığı evlilik yoluyla alınabilir.

 1. Neşe dedi ki:

  Merhaba ben çift vatandaşım iki tane çocuğunda ole eşimle bgden 2012 yılında evlilik belgemizi aldık ama hiç oturum için başvurmadık 7 yıldır evli gözüküyoruz eşime vatandaslikla ilgili ne gibi işlem yapmam gerekiyor

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Yorumunuz ve cevabımızın bulunduğu mevcut sayfanın en başına giderek, sayılan işlemleri sırasıyla yerine getirmelisiniz.

 2. mert dedi ki:

  ben bulgar vatandasi olan esimle 7 senedir avrupada yasiyoruz evliligimizi de avrupa ulkesi olan Danimarkada yaptik. bulgaristanda hic bir resmi islemim yok, ben bulgaristan vatandasi olabilirmiyim?

 3. yunus dedi ki:

  merhaba bulristan vatandaşı olan ve bulgaristanda yaşayan bi kız arkadaşım var onunla türkiyede evlenmek istiyorum bulgar vatandaşı falan olmak istemiyorum türkiyede yaşayacağız ne yapmalıyım yazarmısınız lütfen.

 4. hulya dedi ki:

  merhabalar;
  eşim ve çocuklarım bulgaristan vatandaşı.bizbulgaristanda 4 yıllık evliyiz. eşim şuan ingilterede çalışıyorben
  25.03.2019 tarihinde oturma izni(d vize ) için başvuru yaptı.
  fakat red edildi. gerekce olarak en10,on1 t17 ot34pb en 14 an1 t3 nn34 pe yazan bir karak yazmakta . neden red edilmiş olabilir

 5. Sebnem dedi ki:

  Merhaba, annem Türkiye de Bulgaristan vatandasi ile evlendi. (7 yıl önce) Ama Bulgaristan vatandasligi almadı. Bulgarcasi da yok. Eger Bulgaristan da bir daha nikah kiyarsa dili olmadigi halde vatandaslik alabilir mi? Ne kadar surede alabilir? Ve sonrasında ben ( kiziyim ama esiyle kan bagim yok 15 yasindayim ) vatandaslik alabilir miyim? Bunu acil ogrenmem lazim. Cevaplarsanız cok mutlu olurum. Tesekkurler.

 6. tuncay dedi ki:

  hayırlı akşamlar eşim ile 2013 yılında evlendik evlilik sonrası hemen oturum işlerine başladık 3 yıl boyunca aralıksız 1 yıllık oturum aldım evlilikten dolayı 2018 yılının şubat ayında 3 senem dolduğu için sürekli oturuma başvuru hakkım olduğunu söylediler yabancılar şubede ve bizde postayanno prebivanene denilen oturum için dilekçe verdik ve ben 2018 yılı ağustos ayında sürekli oturumumu aldım 5 yıllık süresi var çocuğum ve eşim bulgaristan cumhuriyeti vatandaşı benim bulgaristan vatandaşlığına başvuru yapmam için bir hakkım ne zaman olur 3sene daha bekleme süresi varmı yoksa bu yaz başvura bilirmiyim şu an 6.senemiz evliliğimizde

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Mevcut sayfamızda da açıklamış olduğumuz üzere: Süresiz oturma izninş aldığınız tarihten itibaren Bulgarca dil sınavını almış olmanız şartıyla başvuru hakkınız var.

 7. Ayla dedi ki:

  Merhabalar size bir sorum olacak ben bulgaristan cift vatandasiyim kocam tr li 3 yillik evliyiz ve 2 yasinda bir oglumuz var esim ve oglum bulgsristan vatandasi olabilirmi ve ne gibi yol izlemeliyiz yardımcı olursaniz sevinirim

 8. Ercan dedi ki:

  Merhabalar, Bulgaristan vatandaşı olan kız arkadaşımla evlenmek istiyoruz. Fakat kız arkadaşımın bir önceki eşinden olan 6 aylık kız çocuğu bulunmakta. Merak ettiğim şu; kız arkadaşım bulgaristana gidip kızı için vatandaşlık aldığında kız çocuğu kimin soyadını alacak ? Bi de yine bulgar olan dedesinin saoyadını alabilir mi ? Ya da biz iki ülkede de evliliğimizi kanıtladıktan sonra kız çocuğu benim soyadımı alır mı ?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Çocuk, kendi babasının soyadını koruyarak Bulgar vatandaşı olacak. Kız arkadaşınızın çocuğun vatandaşlığı için Bulgaristan’a gitmesine gerek yok. Dedesinin soyadını alabilmesi için doğmuş olan çocuğun babasının meçhul olması lazım. Çocuğun yasal olarak sizin olduğunu kanıtlayabileceğinizi sanmıyoruz. İşlemler için Bursa ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

 9. İsmail dedi ki:

  Merhaba Ben Bulgar vatandaşıyım eşim Türk vatandaşı benim üzerimden evlilik yoluyla 1 yıllık oturma izni aldı şimdi acaba bu oturma izniyle Avrupa ya örneğin Belçika’ya vizesiz seyehat edebilirmiyiz ben yanında olursam eşi olarak bir sorun çıkar mı ?

 10. İbrahim Zaid dedi ki:

  Ben ve çocuğum Bulgaristan vatandaşıyız fakat eşim Bulgaristan vatandaşı değil. Evliliğimizi Bg’de tescil ettik. İsim denklik kağıdım var. Eşimin evlilik yoluyla veya çocuğumuz üzerinden oturum için başvuru yapma hakkı var olduğundan,

  siz hangisini tavsiye edersiniz? Eş üzerinden mi yoksa çocuk üzerinden mi başvuru yapalım?

 11. Ufuk KARAKOYUN dedi ki:

  merhaba eşim ve çocuğum Bulgaristan vatandaşı evliliğimiz Bulgaristan da onaylatıldı ancak oturum veya vatandaşlık için başvuru yapmadım . eşim Bulgaristan yerine almanya veya isviçreye gidip çalışma ve oturum alması durumunda bende yanına gidip oturum ve çalışma izni alabiliyormuyum . Yoksa Bulgaristan üzerinden vatandaşlık veya evlilik işlemlerini tamamladıktan sonra mı başka bir ülkeye geçebiliriz . ( çalışma ve oturma izni alabilir. )

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Eşinizin ikametinin göründüğü AB ülkesinde oturma izni alabilirsiniz. Eşinizin ikamet Bulgaristan’daysa Bulgaristan’da oturma izni alabilirsiniz. Eşinizin ikameti Almanya’daysa Almanya’da oturma izni alabilirsiniz. Avrupa Birliğinde evlilik (eş) üzerinden alınan oturma izni prosedürleri ortalama olarak aynıdır. Bulgaristan’da evlilik (eş) üzerindne oturma izni için bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: http://bulgaroturumu.com/bulgar-vatandasinin-aile-fertleri-icin.php
   Mevcut sitemizin BULGAR VATANDAŞLIĞI konusunda hizmet verdiğini hatırlatmak isteriz. İyi günler dileriz.

   • Ufuk KARAKOYUN dedi ki:

    merhaba cevabınız için teşekkür ederim.
    peki oturum ve çalışma izni almam ne kadar zaman alır . Evlilik kağıdımız benim eşimin bulunduğu ülkeden oturum ve çalışma izni için yeterli midir. Bulgaristan tarafından almam gereken bir belge gerekli midir.

 12. Zeynep Kaan dedi ki:

  3 yıl üst üste geçici oturma izni alındığı dönemde orada mı ikamet etmek gerekiyor yoksa sadece izni gerekli sürede yenilemek yeterli mi?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Sorunuz bu ise “Evlilik üzerinden almış olduğum geçici-süreli (yıllık) Bulgar oturma iznimi üç yıl üst üste yeniledikten sonra süresiz oturma izni alabilmek için geçen üç yıl içerisinde SÜREKLİ (ARALIKSIZ) olarak Bulgaristan’da ikamet etmem gerekiyor mu?”
   – HAYIR

   Sorunuz bu ise “Evlilik üzerinden almış olduğum geçici-süreli (yıllık) Bulgar oturma iznimi süre sonunda yenileyebilmem için geçen yıl içerisinde SÜREKLİ (ARALIKSIZ) olarak Bulgaristan’da ikamet etmem gerekiyor mu?”
   – HAYIR, SÜREKLİ (ARALIKSIZ) olarak Bulgaristan’da ikamet etmek zorunda DEĞİLSİNİZ. Bir takvim yılı içerisinde, Bulgaristan’da süreli-geçici oturma izni başlangıç-bitiş tarihleri arasında, toplamda en az 21 gün ikamet etmeniz yeterlidir.

 13. Dilek dedi ki:

  Eşim bulgaristan gocmenicocuk ta ikisi çifte vatandaş ben tc vatandaşıyım sorum şu bulgaristana oturum aldıktan sonra türkiyeden değilde bulgaristandan diğer ülkelere vizesiz çıkış Yapabilirmiyim acaba

 14. Halit dedi ki:

  Merhabalar,

  Yazilariniz oldukca acik ve bilgilendirici, cok tesekkur ederim. Benim daha detayli bir sorum olacakti:

  Esimin, dedesi ve sonra annesi uzerinden “bulgar soylu” unvaniyla BG vatandasligi elde etmesi durumunda, BG disinda yasarken (ornegin ABD) benim vatandaslik elde etme durumum olabilir mi? Yoksa BG’de yasamak kaydiyla once oturma izni vs mi elde etmemiz gerekir yine?

  Tekrar tesekkurler.

 15. ugur dedi ki:

  iyi günler benim bulgaristan vatandaşı kız arkadaşım var biz evlenip almanyada yaşamak istiyoruz. Türkiyede yapacağım evlilikmi daha kolay yoksa bulgaristana turist vizesiyle gidip orda yapacağım evlilikmi daha kolay bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   İlk önce evlenmeniz lazım. Bulgaristan veya Türkiye olması önemli değil. Kolaylık ve sürecin hızlı olması açısından evlilik akdinizi Türkiye’de yapmanız ardından da Bulgaristan’da tanıtmanızı tavsiye ediyoruz. Evliliğin Bulgaristan’da tanıtılmasından sonra ise Bulgar resmi makamları (nüfus müdürlüğü) tarafından düzenlenecek olan belgeyle Almanya’daki makamlara başvurmalısınız. Almanya’daki oturma izni sürecini Alman makamlarından öğrenmelisiniz.

 16. Güneş Mutlu dedi ki:

  Merhabalar. Benim babam Bulgar vatandaşı Annem Türk vatandaşı Annem de Vatandaş olmak istiyor ama daha evliliklerini Bulgaristana bildirmediler bildirdikten sonra geçici oturma izni alınması ve 3 yıl boyunca tekrarlanması gerekte peki bu süreçte bulgaristanda mı kalmamız gerekli yoksa Türkiyeye geri gelebilir miyiz ? VE bir de Annem ile babam yaklaşık 15 yıldır evliler lakin yinede 3 yıl beklemeleri gerekli mi ?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   EŞ/EVLİLİK üzerinden Bulgar vatandaşlığı alma süreci ayrıntılı şekkilde mevcut sayfamızda açıklanmış bulunmaktadır. Evliliğin nezaman akdedildiği önemli değil, önemli olan bu evliliğe dayanarak alınan oturma izninin başlangıç tarihidir. Bulgaristan’da SÜREKLİ olarak ikamet etme zorunluluğu yoktur.

 17. Ahmet Kara dedi ki:

  Annem ile babam boşandı ve annem başka biriyle evlendi.Evlendiği kişi Bulgaristan doğumlu ve Bulgar vatandaşı üvey babam sayılıyor onun üzerinden vatandaş olabilir miyim ? Yoksa öz babam olduğu için olamıyor muyum ?

 18. sibel dedi ki:

  Merhaba ben türk vatandaşıyım. eşimde çifte vatandaş türkiyede yaşıyoruz.bulgaristandada ikametgah adresimiz mevcut yazları gidiyoruz.türk nikahımızı bulgaristanda tescil ettirdik ve 4 yıldır evliyiz benimde vatandaşlık almak şansım varmı. kızım var 1,5 yaşında onada aldık vatandaşlık

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Sayfanın en üst kısmında yazan süreci takip etmeniz durumunda Evlilik yoluyla eş üzerinden Bulgar vatandaşlığı alabilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler ışığında 2. maddeden başlamanız gerekiyor.

 19. müjdat dedi ki:

  ben bulgar vatandaşı ile evlilik yaptım ayrıldım ve bir çocugum var oda çift vatandaş ben çocugumun üzerinden bulgar oturumu ve liçna kart alabilirmiyim

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Evet, çocuğunuz üzerinden oturma izni alabilirsiniz. “liçna karta” olarak tabir ettiğiniz şey “kimlik kartı” anlamına geliyor ve sadece Bulgar vatandaşlarına veriliyor. Oturma izni aldığınızda size verilecek olan belge, yine “liçna karta” boyutlarında olan pembe-mavi renkli, “”razreşenie za prebivavane” yani “ikamet izni” belgesidir.
   Çocuğunuz üzerinden oturma izni almaya dair bilgi: http://bulgaroturumu.com/cocuk-uzerinden.php

 20. mesut dedi ki:

  Ben 5 seneden fazla olan Bulgaristan vatandasi olan esimle evliyiz ve EU ulkesi olan Danimarka¨da yasamaktayiz.
  Benim evli olduguma dair evlilik cuzdanimda var .
  Ben bulgaristanda hic islem yapmadim.
  Birisi avrupa sinirlari icerisinde 5 sene yasarsa Bulgaristan vatandasi olabiliyormus.
  Ben Bulgaristan vatandasi olmak istiyorum . Gerekli olan evraklari¨da bilmiyorum.
  Nasil basvuru yapacagimidi bilemiyorum.
  Bana cevap gonderirseniz sevinirim.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Mesut bey mevcut yazımızda tüm bilgiler ayrıntılı olarak verilmiştir. Tüm sorularınızın yanıtları ilgili yazıd ve verilen linklerde bulunmaktadır.

  • Aydın Hacısalih dedi ki:

   Sizin durumunuzun aynısı ben eşim için istiyorum. Ben bulgaristan vatandaşıyım ve eşimle birlikte avusturyada yaşıyoruz. Burada yaşamaya devam ederken eşimin benim üzerinden bulgar vatandaşı olabilir mi bunu araştırıyoruz. Dilerseniz beni linkedln den ekleyin, beraber bu konu üzerine araştırmalarımızı yapalım?

   • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

    Aydın bey sayfanın en üst kısmına giderek yapılması gerekenleri görebilirsiniz. Bunun dışında ekstra bir işlem yok

 21. Ayşe Baltalı dedi ki:

  Merhaba
  Annem 1938 Bulgaristan göçmenidir. Şu an hayatta değildir. Annem üzerinden ben Bg vatandaşı olabilirmiyim ilgili işlemleri başlatabilirmiyim
  Teşekkürler

 22. Ali dedi ki:

  Merhaba sormak istedigim gocmenlik konusunda 1800 yillarainda goc eden bulgar vatandaslarinin torunlarina bulgvatandaslatekrar vatandaslik alma hakkim varmi turkiye soy agacinda sorgulamasin da cikti tesekkurler

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   1800’lü yıllarda Bulgaristan diye bir devlet yoktu, dolayısıyla da Bulgar vatandaşları yoktu. Hepsi Osmanlı vatandaşıydı. Ancak 1908 yılından sonra Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş olanlar ile onların çocukları hak talep edebilirler. Bunun dışında “Bulgar Soylu” olanlar için Bulgar vatandaşlığı hakkı herzaman bakidir.

 23. Özlem Bülbül dedi ki:

  Merhaba
  Benim dedemler 1935 te Yablonovo Bulgaristan’dan göç etmişler. Bizim Bulgar vatandaşlığı alma imkanımız var mı? Ayrıca eşim 89 göçmeni çifte vatandaş teşekkürler

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Verdiğiniz bilgilere göre dedenizin vefat etmiş olduğunu tahmin ediyoruz. Bu durumda dedenizin çocukları (sizin ebeveynleriniz) vatandaşlık işlemleri başlatmalılar. Sizin ebeveynleriniz Bulgar vatandaşı olduktan sonra siz de Bulgaristan vatandaşı olmak için talepte bulunabilirsiniz. Bunun haricinde eşiniz aynı zamanda Bulgar vatandaşı da olduğundan mevcut sayfanın üst kısmında belirtilen yöntemi de kullanabilirsiniz.

 24. Züleyha dedi ki:

  Merhaba ben çift vatandaşım eşim tc vatandaşı çocuklarımı çift vatandaş yapmak istiyorum Bg Doğum kağıtları var eşimle Bg de evli görünüyorum ne yapmam gerek hangi evraklar gerekiyor ?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Züleyha hanım anladığımız kadarıyla çocuklarınızın Bulgar Doğum Kayıt Örnekleri elinizde mevcut. Bu durumda çocuklarınız aynı anda hem Bulgar hem de Türk vatandaşıdır. Tahmin ettiğimiz kadarıyla çocuklarınıza Bulgar kimlik belgeleri almak istiyorsunuz. Bu süreç hakkında bilgi almak için lütfen ofisimizle irtibata geçiniz.

   http://bulgarvatandasligi.com/duality-iletisim-adres-telefon-eposta/

 25. Nuray Çelebi dedi ki:

  Merhaba ben kendim çift vatandaşıyım (BG ve TC) eşim Türk vatandaşı 2000 yılından beri iki ülkede de nikyamız var hata iki çocuğumuz var onlar da çift vatandaş eşim de onların üzerinden 10 yılık oturma izni aldı BG de. Benim asıl sormak istediğim sınav sistemi hayla var mı ya ni vatandaşlığa baş vurma hakı var mı ve Bulgarca sınavına girmek zorunda mı. Şimdiden cevabınız için teşekkürler .

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Eşinizin 10 yıllık oturma izni aslında SÜRESİZ. Kimlik belgesinin süresi 10 yıl. Sınva sistemi hala var. Evet, Bulgar vatandaşlığına başvurma hakkı var. Bulgarca dil sınavına girmek zorunda

 26. hatidje dedi ki:

  Ben Bulgaristan da yasiyorum annem babam ise Tyurkiye de,ben nasil tyurk vatandasi olabilirim…..Esim 6 yil once rahmetli oldu….?

 27. GÜLŞEN dedi ki:

  Merhaba biz oğlumla çifte vatandaşıyız bg fakat eşim için benim üzerimden oturma izni verildi oda 3 aylık verildi ve bitmesine 1 ay kala gelin başvurun tekrar dediler gittik ve tüm evrakların hepsini tekrar yenilememizi istediler bizi çok uraştırdılar ve uzatmadık bu olay 2011 de oldu çocuk üzerinden başvurmamıza izin vermediler ozaman şimdi benim merak ettiğim tekrar oturma izni için mi başvurmamız gerekiyor yoksa vatandaşlık için mi çocuk üzerinden başvurabilirmiyiz. Teşekkürler şimdiden

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Sayın Gülşen
   Eşiniz ya sizin ya da çocuk üzerinden TEKRAR oturma izni almalı. En az üç yıl geçtikten sonra Bulgar vatandaşlığına başvuru hakkı kazanır. Oturma izninin yenilenmesi konusunda ise her yenilenme esnasında aynı belgelerin istenmesi doğaldır. İlgili kişinin oturma izni almasına dayanak olan durumların hala geçerli olup olmadığı kontrol edilmektedir. Mesel evlilik yoluyla alınan oturma iznindne sonra boşanmış olsanız ilgili yabancı hangi dayanağa göre hak talep edebilir ?
   Lütfen inceleyiniz:
   http://bulgarvatandasligi.com/bulgar-vatandasi-ile-evlenmek-bulgaristan-vatandasligi-evlilik-yoluyla-alinabilir/

 28. Zübeyde YILMAZ dedi ki:

  1989 yılı göçmeniyiz ve ailece çifte vatandaşlığımız bulunmaktadır. Kızım yeni evlendi. Eşi TR vatandaşıdır ve kendisi ile ailesinin ne geçmişte ne de şimdi BG ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Damadımızın da çifte vatandaş olması için nasıl bir yol izlemeliyiz ?
  Kızımız isim değişikliğinden sonra doğduğundan, resmi BG kayıtlarına direkt olarak bulgar adıyla kayıt edilmiştir ve hala da öyle görünmektedir.İsim denklik belgesi alarak ve TR de kıyılmış nikah belgelerini BG da tasdik ettirmek mi yoksa BG da da ayrıca nikah kıymak mı vatandaşlık işlemlerini kolaylaştırır ?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Kızınızın evliliği Bulgaristan’da tescil edilmeli. Evlilik tescili yapıldıktan sonra da mevcut sayfanın üst kısmında yazan süreç takip edilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir