Doğum – EGN

18 yaşından gün almamış olan çocuklar
Anne ve/veya babası Bulgar vatandaşı iken doğmuş olan çocuklar için hazırlanması gereken belgeler:

–1– Çocuk için Türkiye’de herhangi bir Nüfus Müdürlüğü tarafından düzenlenmiş olan Doğum Kayıt Örneği (Formül A) + APOSTILLE (Tasdik Şerhi)
–2– Aynı zamanda Bulgar vatandaşı ve yabancı vatandaş olan ebeveyn için Türkiye’de herhangi bir Nüfus Müdürlüğü tarafından düzenlenmiş olan İsim Denklik Belgesi  + APOSTILLE (Tasdik Şerhi). Bulgar kimlik belgeleri ile Türk kimlik belgelerinde farklılık olması durumunda ibraz edilmelidir. İsimlerde farklılığın olmaması veya Bulgar vatandaşı olan ebeveynin başka bir vatandaşlığının olmaması durumunda ibraz edilmez.
–3– Çocuğun ebeveynleri evliyse Türkiye’de herhangi bir Nüfus Müdürlüğü tarafından düzenlenmiş olan Evlenme Kayıt Örneği (Formül B) + APOSTILLE (Tasdik Şerhi) ve/veya Evlilik Akdi için Bulgaristanda daha önceden bildirim yapıldıysa Bulgar  Evlilik Belgesinin fotokopisi
–4– Çift vatandaş ebeveyn adına düzenlenmiş Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği + APOSTILLE (Tasdik Şerhi). Eşi ve çocuklarına dair bilgileri de içermeledir.
–5– Çift vatandaş ebeveyn adına düzenlenmiş Vukuatsız Nüfus Kayıt Örneği + APOSTILLE (Tasdik Şerhi). Eşi ve çocuklarına dair bilgileri de içermeledir.
–6– Ebeveynlerin Türk kimlik kartlarının fotokopileri, varsa Türk pasaportlarının fotokopileri.
–7– Ebeveynlerin Bulgar kimlik kartlarının fotokopileri. Bulgar pasaportlarının fotokopileri gerekmiyor. Kimlik kartının süresinin dolmamış olması gerekir.
–8– Ebeveynler tarafından adımıza düzenlenmiş olan noter onaylı vekaletname + APOSTILLE (Tasdik Şerhi).
–9– Bulgar vatandaşı olan ebeveyn için vesikalık fotoğraf, 2 adet

18 yaşından gün almış olanlar (yetişkinler)
Anne ve/veya babası Bulgar vatandaşı iken doğmuş olan çocuklar için üstte sayılan belgelere EK olarak hazırlanması gereken belgeler:

–10– Çocuk tarafından adımıza düzenlenmiş olan noter onaylı vekaletname + APOSTILLE (Tasdik Şerhi).
–11– Çocuk adına Türkiye’de herhangi bir Nüfus Müdürlüğü tarafından düzenlenmiş olan Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği + APOSTILLE (Tasdik Şerhi). Annes, babası, varsa eşi ve çocuklarına dair bilgileri de içermeledir.
–12– Çocuk adına Türkiye’de herhangi bir Nüfus Müdürlüğü tarafından düzenlenmiş olan Vukuatsız Nüfus Kayıt Örneği + APOSTILLE (Tasdik Şerhi). Annes, babası, varsa eşi ve çocuklarına dair bilgileri de içermeledir.
–13– Çocuğun vesikalık fotoğrafı, 2 adet.

SÜREÇ
— Belgelerin tercüme ve tasdikleri yapılır
— İlçe belediyelerinin yerel uygulamalarına bağlı olarak çocuk için nüfus kütük kayıt adresi (Postoyanen Adres) beyan edilmesi istenebilir.
— Tescil ve vatandaşlık talep başvurusu yapılır
— Harçlar ödenir
— İşlem neticesinde çocuğa Bulgaristan Cumhuriyeti Kimlik Numarası yani EGN – Edinen Grajdanski Nomer verilir ve çocuk Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşı olur
— Çocuğa Bulgar Doğum Belgesi düzenlenir

SÜRE
— Reşit olmayan çocuklar için, önceden ebeveynlerin evlilik bildirimi yapıldıysa ortalama olarak 30 gün
— Reşit olmayan çocuklar için, önceden ebeveynlerin evlilik bildirimi yapılmadıysa ortalama olarak 45 gün
— Reşit olan çocuklar için 45 gün + 6 aya kadar.

Açıklamalar:
— Vekaletname metni kişilerin durumuna ve istenilen belgelerin içeriğine göre düzenlenir.
— APOSTILLE (Tasdik Şerhi) Belgenin türüne göre Kaymakamlıklar, Valilikler veya mahkemelerdeki Adalet Komisyonu Başkanlıklarınca ücretsiz olarak tatbik edilir.
— Bulgar vatandaşı olan ebeveynin vefat etmiş olması durumunda ek belgeler istenebilir.
— Bulgaristan’da yerel yönetimler yasasının düzenlemelerine esasen nüfus işlemleri İlçe Belediye Meclisinin kararlarıyla düzenlenir. Dolayısıyla kişilerin nüfus kütklerinin bulunduğu ilçe belediyesinin düzenlemelerine bağlı olarak farklı süreç, süre ve harç uygulama hakkı vardır.

38 Responses to Doğum – EGN

 1. Serkan aytes dedi ki:

  Benim annem bulgaristan doğumlu 1951,de türkiyeye gelmişler vatandaşlık alabilirmiyiz annem hayatta 70 yaşında

 2. Kazım dedi ki:

  Ben çifte vatandaşım, eşim türk vatandaşı. Orada evlilik onaylattik, çocuğun EGN sini çıkarttık. Konsolosluğa başvurduğumuzda eşimin soyadının farklı yazdığını ya türk kimliğinde de öyle yazması gerektiğini söylediler ve işlemi yapmadılar. Mahkeme ile ismimi değiştirmem gerekiyormuş, daha başka bir yolu yok mu?
  Teşekkürler

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Lütfen mesai saatleri (Pazartesi – Cuma 09.00-18.00, Cumartesi 10.00-16.00) içerisinde ofisimizle iletişime geçiniz.

   Telefon: 0224-247 46 55
   Faks: 0224-247 46 65
   Gsm : 0543-929 25 92
   Gsm : 0543-929 24 92
   e-posta : vatandaslik@duality.bg
   Adres: Adalet Mahallesi, Meydan Durağı Caddesi No:11/1, Osmangazi, Bursa, Türkiye

   İyi günler dileriz
   DUALITY

 3. Aynur Aslan dedi ki:

  Oğlumu çifte vatandaş yapmak istiyorum. Fakat bulgaristandan egn’si, doğum kağıdı vs. çıkarılmadı ve evliliğimi de henüz tanıtmadım. Yani sıfırdan bir işlem yapacağım ve bunun için oğlumu bulgaristana götürmem gerekiyor. Bulgaristana götürebilmem için ne yapmam gerekiyor? (Eşim gelemiyeceği için ondan vekalet alacağım) Ayrıca evliliği tanıtmaya gerek yok. Çifte vatandaş olan anne/baba çocuğu götürmeden de tek başına her işlemi yapabilir diyorlar öyle bir şey var mı?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Yasal düzenlemelere göre oğlunuz zaten vatandaş sayılmaktadır. Zaten mevcut sayfamızda (üst kısımda) adım adım yapılması gerekenler ile hazırlanması gereken belgeler açıklanmaktadır. Evliliğinizi tanıtmalısınız. Çocğun Bulgaristan’a götürülmesi şartı gibi bir yasal düzenleme yok. Çocuğunuzu Bulgaristan’a götürmek için ya işlemleri tamamlayacak ve vatandaş olarak ülkesine götüreceksiniz veya Türk pasaportu çıkartacak ardından Bulagr vizesi alarak Bulgaristan’a gideceksiniz.

 4. Şükrü Yavaş dedi ki:

  Babam ve annem 1950 de Bulgaristandan göçmen olarak gelmiş.Babam 1330 Bulgaristan doğumlu 1982 de vefat etti.Bulgaristan vatandaşlığı alabilirmiyim.saygılar.

 5. Alev uyuklu dedi ki:

  Merhabalar, annem 51 göçmeni vatandaşlığa muracat etti ve 1,5 yıl önce aldı alan nd bizde kardeşimle muracat ettik muracattan 9 ay sonrası olan 18 Aralık 2018 de Sofyada mülakata girdik neredeyse 1 yıl geçti bu kadar uzun sürmesi normalmi elimizde mulakat sonrası verilen barkotlu bir evrak var siz yada biz ne yapabiliriz iyi gunler

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Siz eski düzenlemeler ler kapsamında başvuru yapmışsınız. Başvuru tarihi değil, mülakat tarihini dikkate almalısınız. Mülakat tarihinden itibaren ortalama olarak 18-24 ay beklemelisiniz, yani sabırlı olmalısınız. Elinizdeki belgede verilen bilgileri kullanaraka dosyanızın hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

 6. Mehmet dedi ki:

  Eşimle beraber çifte vatandaşız ama bulgarisranda evli gözükmüyoz eşimin burda isim denlik çıkmıyor benim çıkıyor evliliği burda nasıl yapabiliriz

 7. Fatma ozgur dedi ki:

  Benim oglum bulgaristanda doğma ve dogmadan once biz esimle evlendik 2000 yılinda oğlum 2003 dogumlu burgaz konsulusluktan aldik vadandaslımızı evlilikten ve oğlum da oradan dosyamiz oğldu icin hemen onunda kimliği çıktı fakat gecen ay nilifere giderek oğlumun isim denklik belgesini sorguladik ve orada hiç çıkmıyor ne yapmamiz gerek

 8. Aysel dedi ki:

  Benim babannem bulgaristan silistre doğumldoğumluyum diyordu sıksık giderdi bulgaristana .1930 yıllarda ilk gelenlerden vefat etti ama babam bursa doğumlu bende vatandaşlık alabilirmiyim .şu an yaşamıyor büyükleim nasıl belgelere ulaşıcaz

 9. ismet demir dedi ki:

  Annem babam bugarlstan hasanfakl doğum lu 1936 da gelmiş ler 1995 de vefat ettiler vatandaşlık alabilirmiyim

 10. Raşit dedi ki:

  Dedem babaannem babam bulgaristan kırca-ali doğumlu ben bursa doğumluyum ben çifte vatandaşlık alabilirmiyim.

 11. Ebru Alınca dedi ki:

  Babam Bulgaristan vatandaşlığı aldı ben memurum vatandaşlık alabilir miyim nereye başvurmalıyım

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Evet, alabilirsiniz
   Lütfen mesai saatleri içerisinde bizimle iletişime geçiniz

 12. Demet Çavuşgil dedi ki:

  Babam 1919 pazarcık doğumlu 1998 de kaybettim Bulgar vatandaşlığı alabilirmiyim

 13. Emel Öztepe dedi ki:

  Merhaba, dedem, anneannem, babaannem PETRİŞ dogumlu. Annem babam turkiye dogumlu.ikiside vefat etti. Vatandaslik alabilirmiyim?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Hayır, alamazsınız. Vatandaşlık hakkı ebeyveynden çocuğa geçtiğinden ve bu hak size geçemeden anne ve babanız vefat etmiş olduğundan dolayı talepte bulunumazsınız.:

 14. Şükran dedi ki:

  Anneannem Bulgaristan doğumlu,ben ve çocuklarım vatandaşlık için başvurabilir miyiz? Teşekkürler.

 15. Vedat Ateş dedi ki:

  Benim Babam da 1929 İğridere doğumlu. 1935-1936 yıllarında ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etmişler. Ancak babam 3 sene önce vefat etti. Benim Bulgaristan’dan çifte vatandaşlık alma imkanım var mı. Bana bilgi verirseniz memnun olurum.

 16. ISMAİL dedi ki:

  Bulgaristan daki evraklar için nikah vesayre için aracı olarak ne kadar ücret talep ediyorsunuz zaman olmadı için kendim gidip yapamiyorum

 17. Duygu dedi ki:

  Bulgar vatandaşların çocuklarının çovukları da aynı zamanda vatandaşlık alabilir mi

 18. Yılmaz Öztürk dedi ki:

  2 yıl sonra vatandaş olunacak. 18 üstü ve altı çocuklar için vatandaş olma süreci nasıl işlemektedir?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Mevcut sayfamızda işlemler hakkında bilgi zaten var. Diğer sorularınız için Bursa ofisimizle iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir