Bulgaristan’da Altıncı (6’ncı) Kuşağa Kadar Akrabası Olanlara Bulgaristan Vatandaşlığı

Gelen çok sayıdaki soru ve bilgi talepleri doğrultusunda akraba üzerinden Bulgaristan vatandaşlığı alma konusuna açıklamak getirmek istiyoruz. Bu konuda sanal ortamda tam anlamıyla bilgi kirliliği yaşanmaktadır. Yalan ve yanlış bilgilerin yayınlanması suistimallere ve usulsüzlüklere meydan verdiğinden ve bunları bertaraf etmek amacıyla ilgili bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

Bulgaristan Cumhuriyeti Bulgar Vatandaşlığı yasasındaki düzenlemeler göre Bulgaristan vatandaşlığına başvurabilecek olan kişilerin tanımları arasında “Bulgar Soylu Olanlar” da sayılmaktadır. Yasaya göre “Bulgar Etnik Kökene Sahip Olan Kişiler Bulgar Soyludur” denilmektedir. Kişinin etnik olarak Bulgar olması, Bulgar kültürüne ve Bulgar bilincine sahip olması gerekmektedir. Aynı yaklaşım Türk Vatandaşlığı için de uygulanmaktadır. Mesela Balkanlarda, Kafkaslarda yaşayan Türk akraba toplulukları da “Türk Soylu” kabul edilmektedir.

Genelde Arnavutluk, Makedonya, Moldova, Ukrayna, Kazakistan gibi ülkelerde “Bulgar Soylular” yaşamaktadır. Türkiye’deki Bulgarlın sayısı 2000 – 3000 civarındadır, bunların büyük kısmı Osmanlı döneminden kalanlar ile 1944 yılında Bulgaristan’da komünist rejimin başlamasıyla kaçarak Türkiye’ye gelen kişilerden oluşmaktadır. Büyük kısmı İstanbul’da yaşamaktadır.

Bulgar soylu olduğunuzu nasıl kanıtlayabilirsiniz:

– – – Vatandaşı olduğunuz ülkedeki resmi kurumların birinden “Bulgar Soylu” olduğunuzu gösterir belgeyle ve/veya

– – – Bulgar kilisesinden alacağınız “Vaftiz Belgesi” ve/veya “Doğum Belgesi” ve/veya “Soyağacı Belgesi” ve/veya

– – – Bulgaristan Cumhuriyeti Yurtdışında Yaşayan Bulgarlar Müsteşarlığı tarafından akredite edilen bir kuruluş tarafından düzenlenen “Bulgar Soyludur” belgesiyle

Bu yasal düzenlemeye göre kilit nokta BULGAR OLMAKTIR, lütfen bunu dikkate alınız.

Altıncı (6’ncı) Kuşağa Kadar Akrabası Olanlara Bulgar Vatandaşlığı verilmesine dair tüm bilgiler asılsızdır. 2008 – 2010 yıllarında ozamanki Bulgaristan hükümeti tarafından hazırlanan ve hiçbir zaman yürürlüğe girmeyen yasa tasarısına göre: “Yurtdışında yaşayan Bulgarların Bulgaristan vatandaşlığı alma süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla Bulgaristan vatandaşı olan ve/veya Bulgaristan vatandaşıyken ölen, altıncı (6’ncı) kuşağa kadar akrabaları olan ve akrabalık ilişkisini kanıtlayan kişilere Bulgar vatandaşlığı kazanmak için başvuru hakkı verilir” denilmektedir.

Kısaca, bu bir yasa tasarısıydı ve hiçbir zaman onaylanarak yürülüğe girmedi. Yürürlüğe girmiş olsaydı bile sadece ve ancak BULGAR olan kişileri kapsayacaktı.

Bulgaristan Cumhuriyeti Bulgar Vatandaşlığı Kanunu

187 Responses to Bulgaristan’da Altıncı (6’ncı) Kuşağa Kadar Akrabası Olanlara Bulgaristan Vatandaşlığı

 1. Cahide YILMAZLAR dedi ki:

  Anneannam 1894 (1915) Bulgaristan CUMA doğumludur.Mühacir olarak gelmiş.Torunu olarak BULGARİSTAN VATANDAŞ’lığı albilir miyim?

 2. Ahmet Onur dedi ki:

  Merhaba. Babamın babası 1914 Hasköy, babamın annesi 1914 Kırcaali doğumlu. Babam 1943 Kırklareli doğumlu. Dedem, babannem ve babam sağ değiller. Bir amcam ve iki halam sağ. Mevcut durumda vatandaşlık alabilme hakkım var mıdır?

 3. Gülin KAPLAN dedi ki:

  Merhaba, dedem 1911 Silistre doğumludur. Dedem 1925 yada 1926 yılında Türkiye’ye göç etmiştir. Diğer akrabalarım Silistre’ de kalmıştır. Bu durumda Bulgaristan çifte vatandaşlığına başvuru yapabiliyor muyum?

 4. SemSem dedi ki:

  Merhaba anneannem 1933 yılında R.AŞIKLAR köyünde doğmuş o zamanlar bu köy Romanya topraklarına aitmiş ancak şu an Bulgaristan topraklarına ait bir köy. 2012 yılında Türk vatandaşı olarak vefat etti yani çift vatandaşlığı yoktu. Annem anneannemden dolayı şu anda Bulgar vatandaşlığı almak için başvuruda bulunsa, anneannemin doğum belgesi bulunduğu takdirde Bulgar vatandaşlığı alabilir mi?

 5. Görkem S. dedi ki:

  Dedem 1929 Bulgaristan doğumlu ilkokulu Bulgaristan’da okuyup 1930’larda Türkiye’ye zorunlu göç etmiş. Sağ ve Mevcut Bulgaristan vatandaşlığı yok.
  Babaannem Varna Doğumlu 1990 yılında vefat etti. Bu bilgiler soy bilgisinde görünmekte.

  Kendim 2007 – 2013 yılları arasında üniversite eğitimimi Bulgaristan’da yaptım. Bu süre zarfında 6 ayda bir uzun süreli oturum izni (Liçna Kart) alarak tatil dönemleri Türkiye’de olmak kaydıyla Sofya’da yaşadım.

  Bunları belgeleyerek vatandaşlık almam mümkün mü acaba ? Yoksa sırasıyla önce dedem, sonra babam ve sonra ben olacak şekilde mi vatandaşlık alabiliriz ? Nasıl bir yol izlememiz gerekli ?

  Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi günler dilerim.

 6. Ozan Gökçe Mahmuzlu dedi ki:

  Merhabalar,

  annemin annesi Bulgaristan 01.07.1911 iğridere doğumlu (merhum)
  Anne annemin babası Kırcaalinin kadısıymış (merhum)
  annemin babası Selanik Ortaköy doğumlu (merhum)
  Annem Kırklareli 1951 doğumlu (sağ)

  Babamın babası Bulgaristan 01/07/1925 Şumnu Yenipazar doğumlu (merhum) 1930 lu yıllarda göç etmişler.

  Babam İstanbul 1950 doğumlu (merhum)

  yukarıda ki duruma göre Bulgaristan vatandaşlığı alabilme imkanımız olabilir mi? olabilirse nasıl bir yol izlememiz gerekmektedir? Saygılarımla…

 7. Berkay dedi ki:

  Dedemlerden önceki kuşak için anne ve baba tarafimin hepsi Selanik ve Şumnu’da doğmuş. Kuşaktan kuşağa vatandaşlik alinabileceğini yazmişşiniz. Şuanda hayatta bir tek anneannem var. Babasi Şumnu doğumlu. Fakat 78 yaşinda. Vatandaşlik alabilir mi ? Teşekkürler

 8. Mert dedi ki:

  Öncelikle merhabalar. yazdıklarınızı dikkatlice okudum. babaannem Bulgaristan pazarcık doğumlu. babasından kalma oldukça fazla toprağı bırakarak Türkiye ye dönmüşler. babaannem şuan sağ ve kardeşleri Bulgaristan daki toprakları kiraya vermişler ve babaannemin onayını almamışlar ve oldukça uzun bir süredir o topraklardan kira aldıklarını öğrendik. ben torunu olarak o toprak bilgilerine ulaşmam mümkün mü? çünkü babaanenmin kardeşleri üç maymunu oynuyor. cevaplarsanız çok sevinirim.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Mevcut sitemiz “Bulgar Vatandasligi” konusunda bilgi vermektedir. Hernakadar miras konularında bilgimiz olsa da mevcut sayfamız üzerinden bu hizmeti vermiyoruz. Babaannenizin kendi babasının malları üzerinden herhangi bir hak talep etmesi için babasının kızı olduğunu kanıtlamalı, yani kimlik tespit yapılmalı.
   Yapılması gerekenler, sırasıyla:
   -1- isim Denklik Belgesi almak: http://bulgarvatandasligi.com/isim-denklik-belgesi/
   -2- Bulgaristan’da nüfus kütüklerinin araştırılması.

 9. Birkan dedi ki:

  Dedem bulgar vatandası ama dogum türkiye onun annesi 1908 bulgarıstan dogumlu.Dedem vefat etti.Annem yasıyor.Bulgar vatandası olabilirmiyim.

 10. Güner Budak dedi ki:

  Merhabalar,

  Annemin anneannesi ve dedesi Bulgaristan doğumlu. Alt üst soy kaydından da bu ispat edilebiliyor. Fakat annemin kendi annesi ve doğmuş olan bu kişiler yaşamıyor. Annemin annesi ve dedesi üzerinden vatandaşlık başvurusu şansı nedir ?

 11. Ahmet dedi ki:

  İyi günler…
  Öncelikle dedem 1935 Tutrakan, Romanya doğumludur. Malum Tutrakan şu an Bulgaristan sınırları içerisinde. Vatandaşlık işlemleri için hangi ülkeye başvuru yapmam gerekli?
  Teşekkürler..

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   İlk önce dedeniz için İsim Denklik Belgesi talep ediniz: http://bulgarvatandasligi.com/isim-denklik-belgesi/
   Bu belgeyi aldığınıza hangi ülkeden göç etmiş olduğu anlaşılır. Hangi ülkeden göç ettiyse o ülkeye karşı hak talebinde bulunacaksınız. Netice ne olursa olsun dedenizin nüfus kütüklerini Bulgaristan’dan çıkartmalısınız.

 12. Özkan dedi ki:

  Merhaba büyük dedemin doğum kütüğüne baktığımda Bulgaristan Planinitsa Köyü olarak görünüyor.Fakat ne dedem ne babanem nede babam sağ. Vatandaşlık olarak bir hakkımız bulunuyormu acaba?

 13. Busra dedi ki:

  Merhabalar bir sorum olacaktı.Anneannemin babası 1923 pravadi doğumlu ve ölümü 2004.Biz bulgar vatandaşlığı alabilir miyiz?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Bulgar vatandaşlığı için KAN ESASI uygulanmaktadır. Yani Bulgar Vatandaşlığı alınabilmesi için EBEVEYN-ÇOCUK ilişkisinin korunması şarttır. Bulgar vatandaşlığı hakkının size geçebilmesi için Bulgaristan’da doğmuş olan kişinin veya onun çocuklarının Bulgar vatandaşlığı alması gerekiyor. Akabinde sıralama ebeveynden-çocuğa devam eder. Anneanneniz kendi babası üzerinden Bulgar vatandaşlığı almalı, daha sonra anneniz kendi annesi üzerinden, daha sonra siz kendi anneniz üzerinden, daha sonra sizin çocuklarınız sizin üzerinizden vs vs vs

 14. Can Saltık dedi ki:

  Annanem Bulgaristanda doğmuş, 1935-1936 yıllarında buraya göç etmişler.Nufüs kaydına göre Bulgaristan şumnu olarak gözükmektedir.Hala sağ, vatandaş olma şansımız var mıdır?

 15. Murat Erşahin dedi ki:

  Merhaba,

  Annemin babası dedem(2012’de vefat etti), 1926 tarihinde, 1 yaşındayken ailesiyle birlikte Türkiye’ye göçmüşler. Annem burada doğmuş. Alt üst vatandaşlık bilgisi sorgulama sisteminden kayıtlarına ulaştım. Dedem ve onun ailesi Kırcaali’nin Mestanlı köyü nüfusuna kayıtlıymışlar. Bu durumda Bulgaristan vatandaşlığı için başvuruda bulunabilir miyim? Süreç nasıl işliyor, nasıl bir yol izlemem gerekir?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 16. ersin dedi ki:

  iyi günler.Babam ve annem hacıbayramlı ve davutlu doğumlu.1910 semesinde doğdular.Su an hayatta değiller.Vatandaşlık alabilir miyim?

 17. Gülsüm Gürbüz dedi ki:

  Babamın anneannesi ve dedesi Bulgaristan’da doğmuş.1950 li yıllarda Türkiye’ye göç etmişler.Anneannem ,dedem ve babam vefat ettiler.Ben Bulgaristan vatandaşlığı alabilir miyim.

 18. Tufan ÖZÇİT dedi ki:

  Merhaba,
  Annem 1951 yılında 3 yaşındayken Türkiye’ye gelmişler. Annem şuan hayatta. Yorumların bir kısmına baktığımda önce annemin vatandaşlık alması gerektiğini anlıyorum. Fakat annem hayatta olmasaydı ben çocuğu olarak vatandaşlık alabiliyormuyum?
  Teşekkürler

 19. Mesut Karataş dedi ki:

  benim babam 1927 silistre doğumlu amcam ile birlikte 1934 yıllında Türkiye’ye gelerek Tekirdağ’a ardından İzmir’e yerleşmiş, 1997 de vefat etti.. soy ağacında nufüs kayıtlarında orada doğduğu yazılı ben oğlu olarak eşim ve çocuğuma da Bulgaristan Vatandaşlık başvurusu yapabilirmiyiz.. Şimdiden Tşkler..

 20. Fatma Dengiz dedi ki:

  Annemin dedesi sınırların çizilmesi sırasında Edirneden zağra daki çiftliklerine gidiyor ve malını mülkünü bırakmak istemediğinden Zağra da yaşamını sürdürüyor ve ölüyor.Ölümünden sonra miras kaldığından anneanneyi arıyorlar ancak 2 isimli olduğundan soyadı kanunuda olmadığından ulaşamayıp Bulgatistan Zağraya dönüyorlar.Anneannemler arandıklarını öğreniyor ancak birazda kırıldıklarından olsa gerek gidip araştırma yapmıyorlar.
  Soyağacı çıkınca dedemizin doğum ,ölüm bilgilerini öğrendik.
  Ben 4. kuşağım yani annemin anneanesinin eşi Bulgaristanlı acaba başvuru yapsam vatandaşlık alabilirmiyim ???

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Verdiğiniz bilgiler ışığında herhangi bir netice almanız mümkün görünmüyor.

 21. Salim dedi ki:

  Merhaba.

  Dedem 1901 Provadi-Bulgaristan doğumlu. Üst soyları da aynı şekilde aynı yerde doğup büyümüşler.

  1915 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç ediyor ve iskan ediliyorlar. Nüfus da kayıtları mevcut. Bulgaristandaki lakabını biliyoruz. Kendisi vefat etti ama oğlu (babam) sağ. Bu durumda babamın vatandaşlık alma hakkı var mıdır? Teşekkürler.

 22. Seda dedi ki:

  Merhaba annem Alman vatandaşı.anneannemin annesi Bulgaristan göçmeni çıktı soyağacında.annem bulgarıstan vatandaşlığına geçmeden sonuçta ab ülke vatandaşı ilk olarak ananem ardından ben başvuru yapsam bulgarıstan vatandaşlığı alabılırmıyım .

 23. Furkan dedi ki:

  Öncelikle kolay gelsin.

  Babamın babası BULGARİSTAN 01/07/1928
  Babamın babasının annesi BULGARİSTAN 01/07/1902
  Babamın babasının babası BULGARİSTAN 01/07/1901 olarak gözüküyor e-devlet alt üst soy bilgisinde. Fakat hiç biri hayatta değiller. Öncelikli sorum şu Bulgaristan vatandaşlığı elde etmem için ne gibi işlemler uygulamalıyım. İkinci sorum vatandaşlık hakkı elde edebiliyorsam bunu babam üzerinden mi elde edebiliyorum. Son olarakta Eğer vatandaşlık hakkı eldeedebiliyorsam çifte vatandaş olarak mı gözüküyorum yoksa sadece bulgaristan vatandaşı olarak mı gözüküyorum.

  Teşekkürler.

 24. Mert Şentürk dedi ki:

  Merhablar Dedemler 1973 de türkiyeye gelmişler babam şumnu doğumlu olup 1971 de dogmuştur sizce ben ne gibi bir yol izlemeliyim şimdiden çok teşekür ederim

 25. esra altanlar dedi ki:

  merhaba
  babamın babasının babası 1852 Tirnova doğumlu.hiçbiri hayatta değiller ben vatandaşlık için başvuru yapabilirmiyim?
  teşekküler
  iyi çalışmalar

 26. Mümine dedi ki:

  Merhabalar. Ben bulgaristan Ve türk çifte vatandaşım. 89 da türkiyeye geldik. Soyağacımı ve kökenimi bulmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

 27. BİRCAN dedi ki:

  merhaba ;
  dedem rusçuk doğumlu ; babaannem silistre doğumludur.
  fakat babam istanbul doğumludur.

  bu durumda ben çifte vatandaşlık için başvuruda bulunabilirmiyim?

  teşekkürler

 28. Ayse Saray dedi ki:

  Her soruya sabirla cevap verdiginiz ve bu hizmeti gerceklestirdiginiz icin size cok tesekkur ediyorum. Babaannem 1898 Petric dogumlu. 1909’da Turkiye’ye goc etmisler. Babam hayatta. Bulgar vatandasligina Babam basvurabilirmi? Hangi belgeleri doldurmamiz gerekiyor. Tekrar cok tesekkurler, saygilar

 29. umut dedi ki:

  Merhaba, dedem 1920 Eskicuma doğumlu, babam ise Edirne doğumlu, dedem vefat etti, babam sağ.
  Vatandaşlık için nasıl bir yol izleyebilirim ?

 30. Çağdaş A. dedi ki:

  Merhaba.Annemim Babası 1922 Tırnova doğumlu. Kendisini 1985 yılında kaybettik. Soyağacı sorgulamada dedemin doğum yeri ve tarihini öğrendik. Benim sorum annem Bulgaristan vatandaşlığına geçebiliyor mu? Dolayısıyla kardeşim ve ben de annemden dolayı vatandaşlık alabiliyor muyuz? Alabiliyorsak süreci nasıl başlatmamız gerekir? Şimdiden teşşekkür ederim

 31. zafer başaran dedi ki:

  selamlar annemin annesi 1929 rusçuk doğumlu daha sonra göç etmişler annem ve anneanem artık yaşamıyor ben ve kardeşlerim çifte vatandaşlık başvurusunda bulunabilirmiyiz teşekkürler

 32. ezgi dedi ki:

  Merhaba,
  e-devlet üzerinden soy ağacı inceleme uygulamasından baktığımda Ananemin babanesi Tırnova; Babanemin dedesi Pravadi(sağ gözüküyor kayıtlarda ama mümkün değil); Babanemin ananesi Şumnu; Babamın babası Ziştovi (ama kayıtlarda Ziştuna yazmışlar) doğumlu gözüküyorlar.
  Vatandaşlık için herhangi bir başvuru hakkım var mı? Birçok forumda dedemden dolayı babamın sonra benim edinebileceğim bilgisi var ancak şu an ne dedem ne de babam hayatta. nasıl bir yol izleyebilirim?

 33. SERHAT dedi ki:

  Merhabalar;
  Babamın dedesi ve 1911 kırcaali doğumlu ne zaman göç ettikleri hakkında herhangi bir bilgim yok. Ancak Dedem türkiyede doğmuş vatandaşlığı olup olmadığını da bilmiyoruz. Dedem 1978 yılında vefat etti babamda da herhangi bir vatandaşlık yok. Bulgaristan vatandaşlığı alma durumumuz hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Kolay Gelsin.

 34. Yiğit dedi ki:

  Merhabalar benim anneannemin babası ve annesi ve dedemin babası annesi dobruca, karnobat göçmenleridir anneannem yasıyor babası vefat etti aynı sekilde dedem de vefat etti.

  vatandaslık alabilir miyiz ben yada annem çok teşekkürler.

 35. yusuf dedi ki:

  Merhaba.dedemin annesi 1867 tırnova doğumlu.dedem ve annem vefaat etti.vatandaslık içün başvuru yapma hakkım varmı.varsa hangi yolu izlemeliyim teşekkürler.

 36. nihal dedi ki:

  iyi akşamlar babaannem,dedem selanik doyran doğumlu,babaannemin annesinin annesi bulgar kızı 1915 yılında türkiye ye geliyorlar ,babam hayatta , çifte vatandaşlık söz konusu olabilir mi ?iyi çalışmalar.

 37. Deniz dedi ki:

  MERHABA,
  Dedem 1911 Eskicuma doğumlu. Önceki üç kuşağın Bulgaristan doğumu olduğu soyağacımızda görülüyor. Babam hayatta. Önce babam kendi babası üzerinden başvurursa sonra ben de başvurabilir miyim?
  Veya ben, babamla aynı anda başvurabilir miyim?
  İyi çalışmalar

 38. Metin dedi ki:

  Merhaba benim babamın dedesi 1903 yılında Bulgaristan Ropçoz’da doğmuş. Nufus müdürlüğünden kesin bir bilgi olmamakla birlikte 1924-1926 yılları arasında birşekilde Türkiye’ye geliyorlar. 1927 de benim dedem burada doğuyor. Nufus şefinin söylemi ile vatandaşlık hakkımın olduğu söylendi. Dedem hayatta değil. sizin dediğiniz gibiyse önce babam daha sonra benim vatandaşlık hakkım mı doğuyor. Yada böyle bir başvuru yapabilirmiyiz ? Ayrıca özellikle öğrenmek istediğim bir konu: Bu vatandaşlık başvurusunda internette öğrendiğim kadarıyla bılgar dilini çok iyi okumak yazmak ve konuşmak gerekiyormuş bu bilgi doğrumudur? Ve atalarımızı bulgaristan vatandaşı olup olmadığını nerden öğrenebiliriz. Ben torun olarak bunu öğrenme hakkına sahipmiyim ?

 39. sinan görkem dedi ki:

  Merhaba,
  Anneannem ve dedem 1908 kırcaali doğumlu,
  daha sonrasında türkiyeye göç etmişler annem ise 1937 istanbul doğumlu.
  Annem 2014 yılında vefat etti.
  Bu bilgiler ışığında benim bulgar vatandaşlığına veya çifte vatandaşlığa geçme hakkım var mı?
  ben geçersem, çocuklarımın hakkı var mı?

 40. NİLÜFER DİKER dedi ki:

  Merhaba,

  Benim Eşimin babası ve annesi Bulgaristan Selvi Doğumlu.
  Ve E Devletten aldığımız Alt Soy bilgilerine göre hepsi, Dedesi büyük dedeleri ve Annesinin Anneleri de hepsi Bulgaristan Doğumlu.
  Sadece Eşim ve Kızım İstanbul görünüyor.
  Yaklaşık olarak 1954 yılında göç etmişler Türkiyeye.
  Bu durumda Çifte vatandaşlık hakkımız varmı. Öncelikle eşim için süreç nedir? Daha sonra biler için işlem ve süreçler nelerdir? Acil yardımınızı rica ediyorum.
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 41. Sultan dedi ki:

  Merhaba, dedemin babası 1912 bulgaristan ortaköy doğumlu, dedem 1931 türkiye doğumlu ve sağ. Onun adına vatandaşlık talebini vekaleten ben yapabilir miyim? Teşekkürler

 42. TAYFUN ÖZKAYA dedi ki:

  Merhaba,Annemin Annesi 1935 yılında Bulgaristanda doğdu sonrasında Türkiyeye taşındı.Annem ve ben Türkiyede doğduk.Bulgaristan çifte vatandaşı olabilirmiyim acaba?

 43. NurtiGuenay dedi ki:

  Merhaba benim Dedemin(Babamınbabası)Dedesi 1885 RUMELİ doğumlu 1914’de 1.dünya savaşında şehit olmuş belgeleri var ve Dedemin Babanesi 1887 TIRNAVA doğumlu. Bu durumda babam ve ben vatandaşlığa başvurabilirmiyiz. Bulgar soylu olarak.

 44. Doruk Benderlioğlu dedi ki:

  Merhaba,

  Babamın anneannesi 1908 Şumnu, Bulgaristan doğumlu ve birkaç yıl sonrasında Türkiye’ye gelmişler. Söz konusu babamın anneannesinin hiç bir çocuğu (babaannem, babamın teyzesi ve babamın dayısı) şu an hayatta değiller. Yine de babam 3.kuşak ve ben de 4.kuşak olduğumdan babam Bulgar vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir mi ?

  Şimdiden geri dönüşleriniz için teşekkür ederim.

  Saygılarımla,

 45. isim dedi ki:

  Oncelikle merhaba

  Çok açıklayıcı güzel bir site kurmuşsunuz tebrik ederim ama aklıma takılan bir kaç konu var.
  Benim dedem 1938 Varna doğumlu ve 1938de Bulgaristandan göç etmişler.Alt-üst soy ağacında da dedemin doğum yeride varna olarak gözüküyor.Bu aşamada ilk yapmam gereken Bulgaristan vatandaşlığı sorgulaması,evet yaptıktn sonra gelen 3 cevaba gore yapmam gerekenleri de acıklamıssınız,benim burda anlamadıgım 3.secenek olan vatandaslığı bulunmuyor cevabını aldığımızda,ikamet izniyle dedemin 3 yıl Bulgaristanda oturma zorunluluğu olup olmadığı(büyük ihtimalle de oturyor olması gerekiyor ki 3 yıl sonra basvuru yapılıp 2 yıl icinde sonuclanıcak surec pozitif olsun,sanırım 3 yılın sonunda karar asamasında da bulgaristanda oturmaları faydalı olucaktır.)
  Toparlıcak olursam
  1)Vatandaslıgı yoktur cevabından sonra en az 3 yıl orda
  ikamet etmeleri gerekiyor mu?
  2)Bu işlemi babam ve kendim içinde tekrarlamam gerekiyor mu?
  3)Eğer dedem 1. ve 2.cevapla kısa surede vatandaslıgı alırsa bu babam ve benim icin sureci degistiriyor mu ?
  4)Bulgarca öğrenmemiz gerekiyor mu?
  5)Bütün işlemlerin sizdeki ücreti nedir?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Cevaben:
   -1- Sürekli ikamet zorunluluğu yok. Bir takvim yılında toplamda 21 gün ikamet etmesi yeterli.
   -2- Hayır gerek yok. Dedeniz vatandaş olduktan sonra babanız DOĞRUDAN vatandaşlık talep eder. Babanız vatandaş olduktan sonra siz DOĞRUDAN Bulgar vatandaşlığı talep edersiniz. Bu dikeyde aşağıdaya goğru böyle devam eder: http://bulgarvatandasligi.com/bulgaristan-vatandasligi-nasil-alinir/anneden-ve-veya-babadan/
   -3- Sadece süreç kısalmış olur.
   -4- Hayır, ikinci maddedeki linki okuduğunuzda Bulgarca bilme zorunluluğunuzun olmadığını göreceksiniz.
   -5- Ayrıntılar e-posta olarak tarafınıza gönderildi

 46. nz dedi ki:

  Merhaba,dedemin annesi 1905 Pravadi doğumlu.ve onun üstsoyları da orada doğmuş.ancak dedem ve babam ve ben Türkiye doğumluyuz.hepimiz hayattayız.Bulgaristan vatandaşlığı alma hakkım var mıdır?

 47. Ellif dedi ki:

  Merhaba benim 4. kusaktan anne tarafindan Bulgaristan dan annemin anneannesi göçmüşler Bende böyle bir şey yapmak istiyorum Olabilirmi

 48. Mehmet kocaman dedi ki:

  Merhaba benim anneannemin babası Orhaniye doğumlu ve Bulgaristan’dan 1914 göçmeni geçen senelerde anneannelerin Bulgaristan’da onun ailesine ait 780.000 m2 tarla olduğu ortaya çıktı gerekli işlemlerden sonra Bulgaristan devleti tarlayı istimlak etmiş bir diğer parça için ise 300 varis çıkmıştı ben Anneannem üzerinden vatandaşlık işlemi gerçekleştirebilirmiyim…

 49. SERDAR dedi ki:

  Merhabalar. Soy ağacı uygulamasına göre dedemin dedesi 1856 yılında bulgaristanda doğmuş fakat hangi tarihte tekirdağa geldiklerini bilmiyoruz. MEvcut yasalara göre çiftevatandaşlık alma durumumuz var mıdır?

 50. Kemal Karataş dedi ki:

  Merhaba ,

  Babamın anneannesi 1905 bulgaristan kazan ( Kotel doğumlu )türkiye kayıtlarına da temmuz 1905 kayıt olmuş babamın annesi de 1927 türkiye doğumlu, bulgar vatandaşlıını babam adına alabiliyor muyuz ?

 51. kadir varol dedi ki:

  merhaba

  babamın babası 1909 pravadi doğumlu dedem rahmetli babam sağ
  babam Alzheimer bulgar vatandaşlığı hakkı olabiliyormu teşekkürler

 52. Tuba Berna dedi ki:

  Merhaba,

  Dedem, babaannem (dogum 1874) ve diger ust soylarimiz Bulgaristan dogumlu, anne ve baba Turkiye dogumlu ve ikisi de vefat. Benim Bulgaristan vatandasligi alabilmem mumkun mu?

  Tesekkur ederim.

 53. hakan anlıpak dedi ki:

  merhaba annemim anne ve babası Bulgaristan doğumlu ve vefat ettiler ama annem Bulgaristan vatandaşı değil babamın da babasının anne ve babası Bulgaristan vatandaşı onlar ve bababım babasıda vefat etti ve babam da Bulgaristan vatandaşı değil. benim vatandaşlık hakkı almam mümkünmü acaba?

 54. Elif dedi ki:

  Merhabalar…
  Annemin annesinin annesi 1881 Bulgaristan doğumlu, annemin annesi ise 1911 Türkiye doğumlu..Göç tarihini bilmiyoruz, 1908 öncesinde ya da sonrasında da olabilir..

  Annemin annesi daha önce Bulgar vatandaşlığı ile ilgili hiç işlem yapmamış. Annemin herhangi bir vatandaşlık hakkı söz konusu mudur?

  Teşekkürler..

 55. Yasin dedi ki:

  Merhaba ,

  Annemin babasının annesinin annesi 1899 doğumlu ve annemin babasının annesi 1923 doğumlu bulgaristan şumnu doğumlu. Vatandaşlık alma hakkımız olabilir mi.

 56. Reyhan Ozdemir dedi ki:

  Merhaba,
  Benim babam 1935 Bulgaristan İgridere doğumlu ve hala hayatta. Sonra Türkiye’ye göçmüşler, Vatandaşlık alma hakkımız varmı?
  Saygılar
  Reyhan

 57. hakan anlıpak dedi ki:

  merhaba benim annemim annesi ve babası bugaristan bela doğumlu(1925)ve vefat ettiler annemim Bulgaristan vatandaşlığı yok. babamın annesi 1922 mestanlı doğumlu oda vefat etti babamın Bulgaristan vatandaşlığı yok.benim Bulgaristan vatandaşlığı alma şansım varmı? bu arada eşim Bulgaristan vatandaşı onun üzerinden kızım da vatandaş.yardımcı olursanız çok sevinirim.

 58. BERNA PEKER dedi ki:

  Merhaba, Eşimin babası, dedesi ve devamındaki üst soyu Bulgaristan doğumlu ama babası, halaları mübadele ile TR’ ye göç etmişler ve Sİtanbul’ da vefat ettiler. Eşim de İstanbul’ da doğmuş. Eşim babasından dolayı vatandaşlık alabilir mi? Ne yapmalıyız? Teşekkürler.

 59. Kıvanç dedi ki:

  Benim büyük dedem 10 yaşında lofça bulgaristandan kaçmış ve türkiyeden sanki türkiyede doğmuş gibi nüfus kağıdı çıkarmış. Şu an dedem sağ yani normal şartlarda dedemin vatandaşlık alması lazım ama nüfus denklik belgesini sanki türkiyede doğmuş gibi göründüğünden alamıyorum. Bu durumda dedemin vatandaşlık alma şansı nedir?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Evet, büyük bir ihtimalle dedeniz hala Bulgar vatandaşıdır ve doğal olarak da Bulgar vatandaşlığı hakkı dikeyde aşağıya doğru hepinizde mevcut. Asıl sorun dedenizin bugünkü kimliği (Türk vatandaşı) ve Bulgaristan’daki kimlik bilgilerini birbirine bağlayarak aynı kişi olduğunu kanıtlamak

 60. İbrahim dedi ki:

  Merhabalar..
  Annemin annesinin annesi (yani annemin ninesi) 1884 Silistre doğumlu..Annemin annesi ise 1911 Türkiye doğumlu. Göç tarihini net bilmiyoruz, doğum tarihlerine bakarsak 1908’den önce de olabilir, sonra da olabilir.

  Ancak annemin ninesi sağ değil, annemin annesi de sağ değil.

  Okuduklarımdan anladığım kadarıyla göç tarihi 1908 öncesiyse zaten vatandaşlık hakkı yok. Peki eğer göç tarihi 1908’den sonra ise, bu durumda annemin vatandaşlık alma hakkı var mıdır? (Annemin annesinin herhangi bir Bulgar vatandaşlığı ya da vatandaşlık alma girişimi bulunmuyor.)

  Teşekkürler

 61. gökhan dedi ki:

  SALİH DERELİ ALİ HANİFE FİLİBE 01/07/1898
  FATMA YALÇIN RAŞİT FATMA ŞUMNU 01/07/1902
  merhabalar baba tarafım filibe anne tarafım şumnu aile büyüklerim den sağ kimse yok annem veya babam bulgaristan vatandaşlığına başvuru yapa bilirmi oluyosa ne tür bir yol izlemeliyiz ilginize şimdiden teşekürler.

 62. vedat dedi ki:

  selam annem türkiye dogumlu ve halen yaşamaktadır.. annemin annesi aydos 1911 dogumlu vefat etmiş durumda..annemin babası aydos 1907 dogumlu vefat etmiş durumda..Annemin babasının babasıda aydos dogumlu,annemin annesinin anneside aydos dogumludur..bu nedenle bulgaristan vatandaşlıgı alabilirmiyiz..bilgilendirirseniz sevinirim..

 63. Ali dedi ki:

  Merhaba, babamin dedesi 1876 Varna doğumlu. Dedem rahmetli oldu. Babam hayatta. Ama dedemin babasının göç tarihini bilmiyorum. Dedem 1910 doğumlu. 1908 bağımsızlık tarihine yakın anlayacağınız. Benim ve babamın Bulgar vatandaşlığı için başvuru şansımız var mı. Nasıl bilgi sahibi olabiliriz. Teşekkürler

 64. emine şimşek dedi ki:

  merhabalar….
  babamın dedesi 1892 ve annesi 1925 koşukavak doğumlular. şu anda babaannem hayatta değil. bizim bulgaristan vatandaşlığı alma durumumuz olabilir mi?

 65. onur dedi ki:

  MERHABA DEDEM VE BABAANNEM 1940 YILLARINDA BULGARİSTANDAN İST GÖÇ ETMİŞler SOY AĞACINDA DOĞUM YERLERİ VİRACO GÖZÜKÜYOR BABAM 5 YIL ÖNCE RAHMETLİ OLDU BEN DEDEM ÜZERİNDEN VATANDAŞLIK ALABİLİRMİYİM.

 66. leman dedi ki:

  Ben 1989 Bulgaristan göçmeniyim 1977 doğumluyum.
  Çifte vatantaşlığım var.
  2 çocuğum var Türkiye doğumlu onlarda çifte vatandaş ama eşim Türkiye doğumlu (1977 doğumlu)çifte vatandaş olabilir mi 10 yıllık oturumu var olabilirse hangi yolu izlemeliyiz.(hangi belgeler gerekli ve ne yapmalıyız)

 67. Berke dedi ki:

  Merhabalar,
  Soy agacindan vefat etmis babanemin 1920 Şumnu dogumlu oldugunu, hatta onun da anne babasinin Şumnu dogumlu olduklarini ogrendim, bulgar gocmeni olduklarini biliyordum ama babanemin dogumunun Turkiye oldugunu dusunuyordum.
  Babamdan ogrendigim kadari ile Turkiye ye gelip bir daha geri donmemisler, vatandasliktan feragat etme gibi bir durum yok bir daha kendi ulkelerine donmemisler.
  Simdi sorum su; kendi babam uzerinden tekrar vatandaslik islemlerine baslamam mumkun mudur ? bu konuda kim destek oluyor.
  Tesekkurler.

 68. Uğur dedi ki:

  Merhaba,
  Daha önce yazmış olduğum yoruma cevap gelmedi yardımınızı rica ederim.

  Ayrıca son yapmış olduğum araştırmalarıma göre Baba ve Anne tarafımın 1843 Tırnova doğumlu olduğunu öğrendim.
  Bulgaristan vatandaşı olma hakkım olabilir mi,1843 öncesi kayıtlara ulaşmam mümkün mü.
  Saygılarımla.

 69. Murat Çalışkan dedi ki:

  Merhaba.
  Rahmetli Dedem ve babaannem bulgaristan tırnova doğumludur.
  babam adanada doğmuş ve hayattadır.
  babam bulgarisatn vatandaşlığı alsa daha sonra ben ve eşimde başvursak vatandaşlığı alabilir miyiz.
  bilgi rica ederim.
  saygılarımla.

 70. Semih dedi ki:

  Merhaba,

  Alt-Üst soyağacı bilgilerimize göre büyük babamın annesi 1897 Plevne doğumlu. Yine Babaannemin dedesi de 1864 Lofça doğumlu. Biz bu belge ile Bulgar soylu olduğumuzu iddia edebiliyor muyuz?

 71. Nesrin dedi ki:

  Babam 1920 silistre doğumlu 9 yıl önce vefat etti göç ettiklerinde annesi iskan icin 2 yas büyük yazdırmış benim vatandas olma hakkım varmi nasil bir yol izlemeliyim

 72. Burcuk dedi ki:

  Sayın yetkili merhaba,
  babamın dedesinin 1886 Silistre doğumlu olduğunu öğrendim. Bababm ve dedem hayatta değiller. Ben vatandaşlık için başvuruda bulunabiliyor muyum? Dedem ve Babaannem de Romanya doğumlu,ancak ikisi de hayatta değiller.Romanya için başvuruda bulunma hakkım var mıdır? Teşekkürler,mutlu günler dilerim.

 73. melek dedi ki:

  merhaba annemin annesinin annesi H.OĞLU PAZARCIĞI
  01/07/1923 bulgaristan göçmeni vatandaşlık alabiliyor muyum.

 74. merhaba annemin annesinin babası plevne doğumlu yalnız sadece annem yaşıyor vatandaşlık alabilirmiyim teşekkürler dedi ki:

  merhaba annemin annesinin babası plevne doğumlu yalnız sadece annem yaşıyor vatandaşlık alabilirmiyim teşekkürler

 75. hamidov dedi ki:

  merhaba dedem tc vatandaşı ve kimliğinde doğum yeri kırcaali yazıyor fakat vefat etti.orada vatandaşlığı yok bildiğim kadarıyla. torunu olarak ben vatandaş olabilir miyim?

 76. Uğur dedi ki:

  Merhaba,
  Babamın,Babasının Annesi 1876 Bulgaristan Tirnova doğumlu.Büyükbabam 1905 İstanbul Doğumlu.Babam 1932 İstanbul doğumlu.Benim öğrenmek istediğim;
  1.Büyükbabaennemden dolayı Bulgaristan Vatandaşı olma hakkım var mı.
  2.Büyükbabaannemin nüfus kayıtlarına nerden ulaşabilirim.(Sülanenin 1876 tarihinden önceki ve sonraki kayıtları)
  3.Soyadı kanunda bize verilen soyisim (Yalamaoğlu).Ancak büyüklerimizin dediğine göre (Yalmanoğlu) olan soy ismimiz yanlış yazılmış,öğlede devam etmiş. Daha sonra bizler soy isimlerimizi değiştirdik.Bu soyisime ait Bulgaristan göçmenleri var mı.Kendilerine nasıl ulaşabilirim.
  Yardımlarınızı rica ederim,saygılarımla.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Bulgaristan 1908 yılında bağımsız oldu. Bu tarihten önce gerçekleşen göçler Osmanlı toprakları içerisinde taşınmak olarak algılanmaktadır. Dolayısıyla Bulgaristan devletine karşı bir hak talebiniz sözkonusu değildir. Yani göçmen çocuğu olarak Bulgar vatandaşlığı talep edemezsiniz. Bunun dışında “BULGAR SOYLU” veya yasayla belirlenmiş diğer yöntemlere başvurabilirsiniz.

 77. ONUR dedi ki:

  Sayın yetkili merhaba,
  Babaannem, türk nufus cüzdanına göre 1913 Rusçuk doğumlu. 1922 yılında Türkiye ye gelmişler. Babam sağ ancak bir girişimi olmamış durumda. Bu noktada nasıl bir yol izleyebiliriz. Bulgar vatandaşı olmam-olmamız mümkün müdür.
  Saygılarımla,

 78. Murat Akdeniz dedi ki:

  Merhaba benim babaannem,anneannem ve Dedemler bulgaristan doğumlu babamın babası hariç hepsi vefat etti bu arada babamda vefat etti annemin üzerinden veya babamın üzerinden Bulgaristan vatandaşı olmam mümkün müdür?

 79. Nazim dedi ki:

  Merhaba benim dedem annanem ve annem mestanli doğumlu 1930 yılında turkiyeye gelmişler türk vatandaşı olmuşlar su an hepsi rahmetli oldu kimlikleri de bulgaristan mestanli yazıyor ben oğlu olarak annemden çifte vatan daslik olabilir miyim bilgileriniz sen dolayı şimdiden tesekkur ederim

 80. Türker Soykan dedi ki:

  Merhaba;
  Annemin babası Vidin doğumluydu fakat 1994’te vefat etti. Annemin bulgaristan vatandaşlığına başvurması ardından ben ve eşimin de vatandaşlığa geçme şansımız var mı ? Nasıl bir yol izlemeliyiz ? İ
  İlginize teşekkürler

 81. Erhan Musaoğlu dedi ki:

  Merhabalar. Ben 1990 Bulgaristan göçmeniyim. 1979 varna dogumluyum. Tekrar Bulgar vatandaşı nasıl olabilirim. Teşekkürler

 82. Bora dedi ki:

  Merhabalar benim dedem bulgaristan göçmeni babam ve ben türkiye doğumluyuz, dedem yaklaşık 10 yıl önce öldü .Benim bukgaristan vatandaşı olma şansım varmıdır?

 83. Şermin dedi ki:

  Merhaba babamın babası dedem 1909 pazarcık doğumlu askerliğini bg de yapmış 1932 yılında türkiyeye gelmişler nasıl neyle geldiklerini bilmiyoruz aynı şekilde annemin babasıda silistre doğumlu.Babamın babasının nüfustan alt üst soy belgesinde doğumu 01.07.1909 Pazarcık yazıyor elimizde belge mevcut oğlum bg de 3. yılı üniversite okuyor annem sağ babam vefat etti bg vatandaşlığı almam mümkünmü evliğim eşim ve cocuklarımda aynı şekilde ben bg vatandaşı hak kazanma şansım olursa onlarda alabilirlermi SAYGILARIMLA (en kısa zamanda dönerseniz sevinirim)

 84. mehmet dedi ki:

  merhabalar benim annem babam 1951de bulgaristandan türkiyeye kaçarak gelmişlerdir benide türkiyede bursada dünyaya getirmişlerdir bulgar vatandaşlığına ben ve 2 tane oğlum vardır ben ve 2 oğlum biri 36 biri 29 yaşındadır bulgar vatandaşlığına başvuru yapsak bulgar vatandaşı olabilirmiyiz acaba detaylı bilgi verirseniz sevinirim

 85. derya dedi ki:

  Annem bg vatandaşı 1989 Türkiye ye göç etmişler ve ben 1997 yılında doğdum. Bg vatandaşlığına geçmek istiyorum doğum belgesi gibi Bulgaristan dan istenen belgeleri çıkardım randevu aldım gerekli belgeler listesi nelerdir ve yanımda iki tane şahit götürmem gerekiyormuş annemden başka 1.derece Bg vatandaşı akrabam Türkiye de yok uzaktan akraba olur mu 2.şahit ve şahitler için hangi belgeleri götürmem gerekiyor

 86. İlkan dedi ki:

  Merhaba,
  Benim dedem Bulgaristan göçmeni, fakat babam vefat etti, benim vatandaşlık alma durumum varmidir.
  Şimdiden teşekkürler.

 87. Barış dedi ki:

  Merhaba ben soy ağacı cikardigimda ananemin dedesi bulgaristan doğumlu olduğunu öğrendim ve biraz araştırdığımda 1914 göçmeni olduklarını öğrendim bu vesile ile benim bulgaristan vatandaşlığı almam mümkün mü?

 88. Cihangir Yeşilyurt dedi ki:

  merhaba,benim annemin annesinin annesinin babası 1844 FİLİKE doğumludur.Ayrıca annemin annesinin babasının babası gene 1851 FİLİBE doğumludur.Benim bu durumda Bulgar vatandaşlığı alma şansım (Çifte vatandaşlık.TR & Bulgar) nedir?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Bulgar soylu olmadığınız sürece göçmen/göçmen çocuğu olarak vatandaşlık almanız mümkün değil. Kaldı ki belirtmiş olduğunuz tarihte dedeleriniz GÖÇ ETMEMİŞ, taşınmışlar. Günümüzde Manisa’dan Antalya’ya taşınmak gibi kabul edilebilir. Ozaman Bulgaristan Osmanlı toprağıymış.

 89. Hasan akar dedi ki:

  Benim dedem babaannem aynı zamanda anne tarafımda Romanya doğumlu üç amcam da Romanya doğumlu babam 1937 Türkiye doğumlu akrabalarım Bulgaristan da ikinci dünya savaşı sunu Romanya olan yerler Bulgaristan a verilmiş 1934 göçmeniyiz bu vatandaşlık hakkından ne kadar istifade ederim. Yardımcı olacağınız için şimdiden teşekkür ederim. Şuan dedemin kardeş çocuklar ı Bulgaristan da yaşamaktadır.

 90. halil dedi ki:

  dedem ve anneannem Bulgaristan vatandaşı ben olabiliyor muyum ?

 91. sevil dedi ki:

  merhabalar benim annem babam bulgaristan vatandaşıdır biz türkiyede dünyaya geldik annemin babamın türk kimliğindede doğum yeri bulgaristan rusçuk yazıyor ben bulgaristan vatandaşı olabilirmiyim olmak için hangi yollara başvurmamız gerekir

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Evet, Bulgaristan vatandaşı olmanıza hiçbir mani yok.

   Anneniz ve/veya babanız siz doğduktan sonra Bulgar vatandaşı olduysa ortalama 2 yıl içerisinde Bulgar vatandaşı olacaksınız.

   Siz doğarken anne ve/veya babanız Bulgar vatandaşıysa siz zaten doğuştan vatandaşsınız. İşleminiz ortalama olarak 2-4 hafta arasında tamamlanır.

   Gerekli bilgileri e-posta olarak tarafınıza gönderdik.

 92. Ergün Karabaş dedi ki:

  Büyükbabamlar kurtuluş savaşından sonra ailesi ile kaçarak gelmişler nüfustan aldığım aile kütüğünde babamlardan önceki büyüklerimiz Bulgaristan doğumlu fakat şu anda sağ olan yok bizlerinde vatandaşlık alma hakımız ve kansımız varmı bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla kolay gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir