Annem ve Babam 1951 Yılında Göç Etmiş – Nasıl Vatandaş Olurum?

Berat S. adlı kullanıcımızın bizlere sormuş olduğu sorulara buradan cevap vereceğiz.

Soru: Annem ve Babam 1948 Bulgaristan doğumlular 1951 yılında Türkiye’ye göç etmişler. Buna istinaden 2 kardeş vatandaşlık başvurusu yapmak istiyoruz bu konuda sizden izlenecek yol hakkında bilgi alabilir miyiz ?

Merhabalar Berat Bey.

Anne veya Babanız hayatta ise ilk öncelikle kendileri Bulgaristan vatandaşlık iadesi prosedürlerini başlatmalı! Vatandaşlık iadelerini aldıktan sonra siz çocukları olarak Bulgar soylu statüsünden Bulgar vatandaşlığı talep edip siz de vatandaşlık alabilirsiniz.

Berat bey, bu konu hakkında soru sormak veya bilgi almak için sitenin altındaki yorum bölümünden sorularınızı yöneltebilirsiniz. Aynı sayfadan sizlere cevap verecek ve ek olarak ayrıntılı e-posta ileteceğiz.

İlginiz için Teşekkür Ederiz.

77 Responses to Annem ve Babam 1951 Yılında Göç Etmiş – Nasıl Vatandaş Olurum?

 1. Ayşe dedi ki:

  Merhaba babaannem hayatta 1951 göçmeni.isim denklik belgesi ve göç pasaportunu çıkarttık. Vatandaşlık için başvurduktan sonra Bulgaristan’a 1 kere gidip kimlik ve pasaport için kendisinin gidip parmak izi ve resim vermesi gerektiğini biliyorum. Bunun dışında vekaletname verdiği bir kişi kimliğini ve pasaportunu onun adına gidip teslim alabilir diye biliyorum. Peki pasaport ve kimliğini aldıktan sonra 5 yıl boyunca 6 ayda bir ülkeye giriş çıkış yapması mı gerekiyor?

 2. TUĞBA AVCI dedi ki:

  Merhaba

  Dedem 1916 Romanya Pazarcık ve babannem 1924 Romanya doğumlu . Vatandaşlık için başvuru yaptım isim denklik için ancak gelen yazıda 1936 yılındaki bakanlar kurulu kararı ile türk vatandaşı oldukları , dosyalarında vatandaşlık öncesi bilgilerine ulaşamadıkları için doğum belgesi ile başvurmam gerektiğini bildirdiler. doğum kayıtlarını nasıl nereden ulaşabilirim ?

 3. erol dedi ki:

  merhaba dedem ve babaannem bulgaristan doğumlu 1951 de türkiyeye gelmiş ben torunları olarak vatandaşlık alabilir miyim ilk önce dedem sonra babam mı vatandaşlık almak zorunda süreç nedir ve hangi belgelerle nereye başvurmam gerekir ayrıca doğum tarihi 1 temmuz olanlar dava mı açmak zorunda böyle bir bilgiye ulaştım sicil vatandaşlığı etkiler mi ? teşekkür ederim …

 4. kadir dedi ki:

  babam üç yıl önce vefat etti bulgaristan doğumlu 1958 oniki yasında türkiyeye gelmis bende alabilirmiyim nereye basvurmak gerekiyo nasıl bir yol çizeceğiz

 5. adem dedi ki:

  başvuru işlemlerini Türkiyeden tamamlamak mümkün değil mi ? İlla bulgaristan’a gitmek şart mıdır ?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Bulgar vatandaşlığı tepit işlemi ancak ve sadece Bulgaristan’da yapılabilir. Bulgaristan’a gelmek zorunda değilsiniz. Bize vekaletname vermeniz durumunda işlemleri sizin namınıza yürütebiliriz.

 6. Pelin dedi ki:

  Merhaba,

  01-07-1904 doğumlu (dedemin annesi) Balçık doğumlu olup göç ile Eskişehir’e gelmiştir.Ölüm yılı 1987 olan bu kişinin nüfus kaydına ulaşabilirsek, soyun devamı ile babamın ya da benim Bulgaristan vatandaşlığı alabilmemim koşulları nelerdir ve bu süreç ne kadar sürmektedir?

  İyi çalışmalar,
  Pelin Savtak

 7. Melis dedi ki:

  Merhaba,
  Babaannem Bulgaristan dedem Romanya doğumluymuş. İkisinin de soyu bu şekilde ilerlemiş. İkisi de vefat etti. Babamın vatandaşlık alma şansı var mıdır ardından da benim? Bulgaristan vatandaşı olabilir miyim? Mailime bilgi verebilir misiniz

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Evet, ilk önce babanızın Bulgar vatandaşlığını alması şartıyla siz de vatandaş olabilirsiniz

 8. Onur Gürbüz dedi ki:

  merhabalar
  benim eşimin babasının babasının annesinin babası soy araştırmalarında 1851 tırnova doğumlu görünüyor ölüm 1925 sakarya adapazarı budaklar mahallesi görünüyor bu durumda eşimin ve çocuğumun bulgaristan vatandalığı alması mümkünmü

 9. Gökhan dedi ki:

  merhaba,

  dedemin babası bulgaristan vidin doğumlu. babam da dedem de ben de Türk vatandaşıyız. ben Bulgaristan vatandaşlık başvurusunda bulunabilir miyim?

 10. Sibel Dinçkal dedi ki:

  Merhabalar,
  Annem 1934 Varna doğumlu, anneannem ve dedemle 3 / 4 yaşlarında türkiye’ye gelmişler. Annem hala yaşamakta ve ben annemin bulgar vatandaşlığını onaylatmak istiyorum. Dolayısiyle ben ve oğlumda vatandaş olabileceğiz.
  Bunun için hangi prosedürleri uygulamamız gerekecektir.
  Teşekkür ederim.

 11. Burcuk dedi ki:

  Merhaba,
  Bugün üst soy araştırması yaptım,1886’da dedemin babasını ve annesinin Silistre’de doğduğunu öğrendim. Benim bu durumda Bulgar vatandaşlığına başvurmam mümkün müdür?Bigi verirseniz çok mutlu olurum,mutlu günler dilerim…

 12. erol durmaz dedi ki:

  baba 1951 göcmeni turkiye goc etmeistir
  babam hayat degildir suanda,ben oglu okarak bulgar vatandasligina bas vurdugumda sonuc alma ihtlmalim varmidir.sizin yorumlariniz okudum sizin bahsettiginiz belgeler bende mevcuttur’basvurumun suresi maliyeti ne kadara mal olur beni bu konuda bilgilendiriseniz cok memnun olurum.

 13. fatih cakirtas dedi ki:

  merhaba,

  Benim de Babamın anne ve babası, Annemin anne ve babası 1951 yılında göç etmişler ve muhacir olmuşlar.

  Babamın Babası vefat etti, diğerleri ise halen hayattalar.

  vatandaşlık almak için ne yapmam gerekiyor, rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

  Fatih

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Fatih bey ister anneanniz ve dedeniz ister babaanneniz ve dedeniz üzerinden işlemleri başlatabilrsiniz. Dedeleriniz ve ninelerinizden birisinin vatandaşlığı tekrar alması durumunda hak dikey olarak anne ve/veya babanıza daha sonra da size geçip Bulgar vatandaşı olabilrsiniz. Daha sonra da sizin çocuklarınız Bulgaristan vatandaşı olabilir.

   Herşeyden önce yapmanız gereken İsim Denklik Belgesi almanız.

   İsim denklik belgesi talep edeceğiniz kişiler.
   — Babaanneniz ve onun ebeveynleri
   — Dedeniz (babanızın babası) ve onun ebeveynleri
   — Anneanneniz ve onun ebeveynleri
   — Dedeniz(annenizin babası) ve onun ebeveynleri

   Toplamda 12 tane İsim Denklik Belgesi isteyeceksiniz. Kişinin hayatta olup olmaması önemli değil. Belgeler ücretsiz olarak düzenlenmektedir.

   http://bulgarvatandasligi.com/isim-denklik-belgesi/

 14. aysel sivri dedi ki:

  merhabalar benim annem 1951 göçmeni vize tarihleri eylül 1950 ama göç tarihleri mart 1951 bu arada annem vefat etti 22 kasım 1950 den sonra olduğu için vatandaşlıktan çıkarılmıştır kesinlikle dediler doğrumudur.ben isim denklik belgesi ve muhacir belgesi aldım üst soy nufus kayıt örneğinde annemin aynı zamanda bulgaristan cumhuriyeti vatandaşıdır yazıyo vatandaşlık tespiti için yardımcı olurmusunuz

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Aysel hanım iyi akşamlar.

   Herhangi bir kişinin Bulgar vatandaşlığından çıktığı, çıkarıldığı veya hala vatandaşlığının korunduğunu resmi olarak tespit edebilecek tek kurum Bulgaristan Cumhuriyeti Adalet Bakanlığına bağlı olan Bulga Vatandaşlığı Dairesidir. Bu merciden resmi cevap alana kadar hiçkimsenin görüşü yasal geçerliliğe sahip değil.
   Anneniz adına vatandaşlık tespit işlemi hakkındaki bilgileri belirtmiş olduğunuz e-posta adresine gönderdik.

   Bahsetmiş olduğunuz tarihlerle ilgili olarak incelemenizi tavsiye ederiz:

   http://bulgarvatandasligi.com/29-mart-1948-22-kasim-1950-arasinda-goc-edenler-bulgar-vatandasidir/

   İyi akşamlar dileriz.

 15. DENİZKIZI dedi ki:

  MERHABALAR. BENİM BABAANNEM ESKİ GÇÖMENLERDEN BULGARİSTAN RAZGRAT DOĞUMLU.ANCAK KENDİSİ ÇOK YAŞLI. VATANDAŞLIK BAŞVURUSU İÇİN BABAM BAŞVURU YAPABİLİRMİ HEM KENDİSİ HEMDE BABAANNEM İÇİN. AYRICA BENDE BAŞVURU YAPMAK İSTİYORUM NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİYOR. YÇNLENDİREBİLİRSENİZ SEVİNİRİM.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Sayın DENİZKIZI.

   Babaanneniz hayatta olduğuna göre işlemler onun adından yürütülmeli. Babanızı Bulgaristan doğumlu ve eski vatandaş değilse kendi adına işlem başlatamaz. Bulgar vatandaşlığı hakkı sıralaması atlanamaz. İlk önce babaannenizden başlanmalı. Babaanneniz ve onun ebeveynleri için İsim Denklik Belgesi talep ediniz.

 16. Nuray Akcan dedi ki:

  Merhaba, annem 1951 Bulgaristan göçmeni, 1946 doğumlu ve nüfus cüzdanında doğum yeri koşukavak/Bulgaristan. Elimizde herhangi bir göçmenlik belgesi yok. Kendisi hayatta değil. Biz çocukları olarak Bulgaristan vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir miyiz? Bulunabilir isek, yapmamız gereken işlemler nelerdir? Başvurunun olumsuz sonuçlanma ihtimali bar mıdır? Teşekkürler.

 17. Asena Şimşek dedi ki:

  Merhabalar,dedem ve anneannem 1951 yılında 4 çocukları ile birlikte Bulgaristan’dan Türkiye’ye geliyorlar, bulgaristan doğumlu olan dedem 1994 yine Bulgaristan doğumlu anneannem 2002 yılında Türkiye’de vefat ediyorlar, Annem ve kardeşleri de Koşukavak doğumlu ve halen hayattalar. Vatandaşlık iadesi talebinde bulunmaları durumunda vatandaşlık almaları mümkün müdür? Nasıl bir yol izlenmeli?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Asena hanım anneniz ve kardeşleri için ihtimal sözkonusu değil. İşlemlerini başlatmaları durumunda vatandaşlıklarını alacaklardır.

   İlk işe İsim Denklik Belgesi çıkartmaklar başlayın. İsim Denklik Belgesi Bulgaristan’da doğmuş ve göç etmiş olan herkes (dedeniz, anneanneniz ve çocukları) için talep edilmeli. Dedeniz ve anneanneniz ölmüş olmalarına rağmen onların adından da talep edilmeli ve alınmalı.

   http://bulgarvatandasligi.com/isim-denklik-belgesi/

 18. İsmail dedi ki:

  Merhaba,

  Dedem ve ailesi(babası annesi vs.) Bulgaristan doğumlu, 1951 yılında Türkiye’ye gelmişler. Dedem vefat etti annem üzerinden işlem başlatmak istiyoruz nasıl bir yol izlemeliyiz.

  Teşekkürler

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Vermiş olduğunuz bilgilere göre:
   Dedeniz çocuk yaşta anne ve babasıyla Bulgaristan’dan göç etmiş. Dedeniz Türkiye’de evlenmiş ve anneniz Türkiye’de doğmuş. Dedeniz vefat etmiş.

   Annenizin Bulgar vatandaşı olabilmesi için kendi babası adına Vatandaşlık Tespit İşlemi başlatmalı. İşlem neticesinde alınan cevaba göre anneniz Bulgar vatandaşı olablir. Anneniz vatandaş olduktan sonra da siz Bulgaristan vatandaşlığına geçebilirsiniz.

   İşlemlere İsim Denklik Belgesi almakla başlamalısınız. İsim Denklik Belgesi Bulgaristan’dan göç etmiş olan herkes için, yani dedeniz ve dedenizin ebevynleri için talep edilmeli.

   Lütfen inceleyiniz:

   http://bulgarvatandasligi.com/isim-denklik-belgesi/

 19. Erkan dedi ki:

  merhabalar,
  Annem 1933 yılı Dobriç doğumlu olup 1951 yılında Türkiye ye göç edenlerdendir.bilindiği üzere Dobriç 1913-1940 yılları arasında Romanya toprakları içindeydi.yani Annem doğduğunda Romanya vatandaşı olarak doğmuş.bizler Annemiz üzerinden vatandaşlık başvurusunda bulunmak istiyoruz;bu durumda Bulgaristan mı? Romanya mı bizim muhatabımız olacak? yani biz hangisinin prosedürünü izleyeceğiz?saygılar.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Erkan bey, üst tarafta cevap vermiş bulunmaktayız.
   Anneniz, 1936 tarihli Romanya-Türkiye göç anlaşmasına göre Türkiye’ye göç etmediyse sizin muhatabınız Bulgaristan

 20. Erkan AKÇORAY dedi ki:

  merhabalar,
  Annem 1933 yılı Dobriç doğumlu olup 1951 yılında Türkiye ye göç edenlerdendir.bilindiği üzere Dobriç 1913-1940 yılları arasında Romanya toprakları içindeydi.yani Annem doğduğunda Romanya vatandaşı olarak doğmuş.bizler Annemiz üzerinden vatandaşlık başvurusunda bulunmak istiyoruz;bu durumda Bulgaristan mı? Romanya mı bizim muhatabımız olacak? yani biz hangisinin prosedürünü izleyeceğiz?saygılar.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Yürütmeye çalıştığınz mantık size göre doğru görünüyor olsa da ne yazık ki yanlış. Anneniz 1951 yılında Türkiye’ye göç ederken Bulgaristan topraklarından Bulgar vatandaşı olarak göç etmiştir.
   Sizin muhatabınız Bulgaristan.
   Anneniz adına İsim Denkli Belgesi çıkartın, düzenlenecek olan isim denklik belgesinde zaten göç ederek geldiği yer olarak Bulgaristan yazılmış olacaktır.

 21. Mümin dedi ki:

  Babam çifte vatandaş ben türkiye dogumluyum babamin uzerinden faydalanarak bende çifte vatandaş olabilirmiyim? Ne kadar sure icerisinde ve maliyeti ne olur Teşekkürler…

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Evet, sizin için geçerli olan süreç:

   http://bulgarvatandasligi.com/bulgaristan-vatandasligi-nasil-alinir/anneden-ve-veya-babadan/

   Doğrudan Bulgar vatandaşlığı talep edebilirsiniz.
   Gerekli olan bilgileri e-posta adresinize gönderdik.

   • Mümin dedi ki:

    Öncelikle teşekkür ederim mail adresime tekrar bilgileri atabilirmisiniz vermis oldugunuz linkte ki bilgileri inceledim burda problem yaş sinirlamasi mi var 18 yasi asmamak mi gerekiyor benim yasim 30

    • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

     Kaç yaşında olduğunuz önemli değil. Önemli olan babanızın Bulgar vatandaşı olduğu tarih.
     Bulgaristan vatandaşlığına geçih tarihi sizin doğum tarihinizden önce mi sonra mı?
     Bizimle iletişime geçebileceğiniz telefon numaraları:

     0224 247 46 55
     0212 90 94 991
     00359 32 653 850

 22. Yunus dedi ki:

  Dedem.babam . Baba annem .2 halam Türkiye’ye gelmişler .vukuatlı nüfusa örneği.aldim.evrakta 1951 de türk vatandaşlığına geçmişler .diyor dedemve baba annem öldü. Babam 3 yaşında gelmiş .doğum yeri Bulgaristan. bende oğlu olarak vatandaşlık. Alabilirmiyim .süreç uzun sürermi .

 23. Arzu Yurdakul dedi ki:

  Merhaba, Tüm belgeleri temin etmemiz durumunda vatandaşlık için Bulgaristana gitmek zorunlu mu yoksa burada konsolosluklar üzerinden yada sizin üzerinizden işlemleri tamamlayabiliyor muyuz?
  Teşekkürler
  PS:Annem 19.12.1947 Bulgaristan doğumlu ve 1951 yılında illegal yollardan gelmişler. Bulgarca yazılmış doğum belgesi veya isim koyma belgesi benzeri bir belge var elimizde. Annem hayatta. Ne gibi belgeler hazırlamamız gerek?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Bulgaristan’a gitmek zorunda değilsiniz ancak işlemler Bulgaristan üzerinden yürütülmeli. Bizi vekaletle yetkilendirmeniz durumunda işlemleri biz yapabiliriz.

 24. OĞUZHAN DAYAR dedi ki:

  MERHABA, DEDEM (ANNEMİN BABASI) 16 YAŞINDA İKEN EBEVEYNLERİ VE ABLASI İLE BULGARİSTAN, SİLİSTRE’DEN EDİRNE’ YE GÖÇ EDİYORLAR. KENDİSİ 2017 YILINDA VEFAT ETTİ. BEN BULGAR VATANDAŞLIĞI ALARAK ÇİFTE VATANDAŞ OLMAK İSTİYORUM. İSİM DENKLİK BELGESİNİ TALEP ETTİM VE UZUN PROSEDÜRLER SONUNDA EDİNDİM. ELİMDE İSİM DENKLİK BELGESİ, ONA EKLİ OLARAK GELEN 1950 YILINA AİT BULGARCA YAZILI PASSEPORT D’EMIGRATION (ARKASINDA VARNA KONSOLOLSLUĞU VS MÜHRÜ VAR), APOSTİLLİ BEN ANNEM VE DEDEMİN EN ÜST SOYUNA KADAR NÜFUS KAYIT ÖRNEKLERİ, DEVLET ARŞİVLERİNDEN TEMİM ETTİĞİM 1951 YILINA AİT MUHACİR KAĞIDI VE TABİİYET BEYANNAMAESİ MEVCUT. BEN NE YAPMALIYIM, LÜTFEN İLETİŞİME GEÇELİM. BU İŞİ CİDDİ BİR KURUMLA YÜRÜTMEK İSTİYORUM.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   En zor aşamaları tamamlamış bulunmaktasınız. Süreç hakkındaki bilgileri e-posta adresinize gönderdik

 25. kubra dedi ki:

  merhaba,
  dedem bulgaristan şumnu doğumlu, ve 50 yıllından önce türkiyeye göç etmiş ailesiyle. babam ankara doğumlu ancak hem babam hem de dedm hayatta değil ben bu koşullarda başvurabiliyor muyum.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Ne yazık ki başvuramazsınız. Bulgaristan vatandaşlık bağı babanızın ölümüyle sizin için kaybedilmiştir.

 26. Pınar dedi ki:

  Merhaba, babam 1951 Bulgar göçmeni. Ancak 1993 yılında vefat etti. Onun üzerinden kardeşim ve benim için vatandaşlık almak istiyoruz. Muhacir belgesi gerekiyor mu? Sadece isim denkli belgesi yeterli mi? Hangi işlemleri yapmamız gerekiyor. teşekkürler,

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   İlk önce anneniz veya onun ebevynleri adına isim denklik belgesi alın. Bu belge alındıktan sonra işlemler kolay. Ayrıntılı bilgileri e-posta adresinize gönderdik

 27. Necde Göç dedi ki:

  Annem 19936 doğumlu 15 yaşında bulgaristandan göç ettiğini söylüyor şu anda sağ. Tahminimce 1951 de göç etmişler.Bulgar vatandaşlığı alablirmiyiz.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Evet Bulgaristan vatandaşı olabilirsiniz. İlk önce anneniz Bulgar vatandaşlığı işlemlerini tamamlamalı, ardından sa siz vatandaş olabilirsiniz

 28. alper dedi ki:

  merhabalar benim dedem 1951 göçü sırasında türkiye ye göç etmiş. babam türkiye doğumlu.babam ve benim için bulgaristan vatandaşlığı almamız mümkün mü , ne gibi evrakları nereden temin edebiliriz , ne gibi şartları sağlamamız gerekiyor .

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Evet, siz ve babanız Bulgar vatandaşı olabilirsiniz.

   Dedeniz hayyataysa ilk önce dedeniz, daha sonra babanız ardından da siz vatandaşlık almalısınız.

   Dedeniz hayatta değilse ilk önce babanız vatandaşlık almalı ardından da siz.

   Gerekli olan bilgileri e-posta adresinize gönderdik

 29. Sevda ulunehir dedi ki:

  Merhabalar annem ve babam Bulgaristan doğumlu ancak ikisi de vefat etti . 1951 yılında Türkiye ye gelmişler. Kardeşim ve ben Çifte vatandaşlık hakkından yararlanabilirsiniz.? Bunun İÇİN ne yapmamız lazım . Teşekkürler

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   İyi günler
   Gerekli bilgileri e-posta adresinize gönderdik. İlk önce yapılması gereken anne ve/veya babanız adına İsim Denklik Belgesi (http://bulgarvatandasligi.com/isim-denklik-belgesi/) almak.
   Anne ve/veya babanızın vatandaşlık hakkının korunması durumunda siz ve kardeşiniz anne ve/veya babanız üzerinden Bulgaristan vatandaşı olabilirsiniz.

 30. Nesrin dedi ki:

  Merhaba , annem ve babam 1951 göçmenlerinden. Her ikiside vefat etti. Tam olarak okunamasada göçmen olarak geldiklerine dair fotoğraflı sayı ve tarih olan belge var. Biz çocukları olarak vatandaşlık için nasıl bir yol izlemeliyiz. Teşekkürler

 31. Ezgi dedi ki:

  Merhaba 1951 yılında babaannem ve dedem Bulgaristan’dan göçmüşler. Babam göçmenlik başvurusunda bulunacak. Gerekli belgeleri iletebilir misiniz? Ayrıca bu durumda annemin vatandaşlığı alması mümkün mü?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Gerekli olan bilgiler vermiş olduğunuz e-spota adresine gönderildi. Annenizin vatandaşlık alabilmesi için ilk önce babanızın Bulgar vatandaşı olması gerekiyor. Anneniz sırasıyla eş üzerinden oturma izni almalı, 3 yıllık ikamet yenileme süresinden sonra süresiz oturma izni almalı, Bulgarca dil sınavını almalı ve Bulgaristan vatandaşlığına alınma talebinde bulunmalı. İlgili merci annenizin vatandaşlık talebini değerlendirip kabul veya ret cevabını verir.

 32. ismail dedi ki:

  Merhaba,
  Babamın babası 1951 göçmeni, sonrasında Türkiye’de vefat ediyor. Babam Bulgar vatandaşlığı ile ilgili bir işlem yapmamış. Vefat eden dedemiz üzerinden şu anda babamın vatandaşlık talep etme imkanı var mı veyahut dedemin bulgar vatandaşlık hakkı korunmuyorsa ne tarz bir yol izlemeliyiz nasıl vekalet çıkartmalıyız. ilginize teşekkürler

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Vefat etmiş olan dedeniz üzerinden şimdilik sadece babanız işlem yapabilir. Dedeniz için vatandaşlık tespit işlemi yapılmalı. tespit neticesinde bir hak var ise ilk önce bu hakkı babanız kullanmalı. Babanız vatandaş olduktan sonra da siz vatandaş olabilirsiniz. Daha spnra vatandaşlık hakkı dikey olarak ebeveynden çocuğa devam eder.

 33. Burak dedi ki:

  Merhaba anneannem silistre doğumlu 1936 göçmenidir.
  anneannem üzerinden vatandaşlık hakkına sahip olabilir miyim.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Bulgar vatandaşlığı anneden ve/veya babadan çocuğa geçer. Diğer bir deyişle dikey olarak doğrudan vatandaşlık hakkı sözkonusudur. Anneannenizden size vatandaşlık geçmesi sözkonusu değildir. Sıralamaya göre ilk önce anneniz Bulgar vatandaşlığı almalı, akabinde de siz kendi anneniz üzerinde SOY ESASINA göre Bulgaristan vatandaşlığı için başvurarak almalısınız.

 34. Nefize KEMANCI dedi ki:

  Annem babam 1951 yılında Bulgaristandan Ülkemize gelmişler her ikisi de vefat etmiştir. Ben Annem veya babam üzerinden BG.ve Türk vatandaşı olarak çifte vatandaşlık alabilirmiyim. Bu kondaki gerekli evraklar nelerdir. Ayrıca her ikisi için Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğünden isim denklik belgesi almış bulunuyorum

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   İşin zor olan kısmını İsim Denklik Belgelerini alarak halletmiş bulunuyorsunuz. Anne ve/veya babanınız için Bulgar Vatandaşlığı Durum Tespit İşlemi yapılmalıdır. Eğer anne ve/veya babanızın Bulgar vatandaşlıklarının korunuyor olması durumunda siz de vatandaşlık alabilirsiniz. Sizden sonra da sizin çocuklarınız ve onların çocukları alabilirler. İstenilen belgeler ve süreç sitemizde bildirilmiş olmasına rağmen e-posta adresine iletileri gönderdik. Gönderilmiş olan iletiler bazen “istenmeyen iletiler” kısmına düşebilir.

 35. Ayşin Köse dedi ki:

  Merhaba
  Annem ve Babam 1951 de Şumnu’dan ayrı ayrı göç etmişler.TR de evlenmişler.
  İsim denklik belgesini ve göç pasaportunu aldık.Bundan sonra ne yapmamız gerekiyor.Bilgi alabilir miyiz? Bu işlemlerin yapılabilmesi için kime vekalet verebiliriz?

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Anne ve babanızın hayatta olduğunu tahmin ederek ilgili bilgileri e-posta adresinize gönderdik.

 36. Utku dedi ki:

  Merhaba,
  Babamın babası 1951 göçmeni, sonrasında Türkiye’de vefat ediyor. Babam Bulgar vatandaşlığı ile ilgili bir işlem yapmamış. Vefat eden dedemiz üzerinden şu anda babamın vatandaşlık talep etme imkanı var mı?
  Teşekkür ederiz.

 37. Yaşar DARGA dedi ki:

  Babam 1321 (1905) yılı bulgaristan doğumludur. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında (tahminen 1922-23) Türkiye’ye illegal (kaçak) yollardan göç etmiştir.Annemin hikayesi de aynıdır.Şu an hayatta değiller.Geçen yaz Bulgaristan gezim sırasında araştırmalarım sonucu Krumovgrad ilçesinde babamın kaydına rastlandı.Özel bir büroda görüştüğüm kişiler İsim denklik belgesi alabilirseniz hak arayabilirsiniz dediler.Vatandaş olabilme şansım varmıdır ? Teşekkürler.

  • bulgarvatandasligi.com dedi ki:

   Sizin durumunuzda da genel yaklaşım geçerli. Anne ve/veya babanızın isim denklik belgesi alınmalı, ardından Bulgar vatandaşlıklarının olup olmadığı tespit edilmeli. Ebeveynlerinizden birisinin vatandaşlığının korunması durumunda size vatandaşlık hakkı geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir